Clutch

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Carmageddon'nın izinden gelen ruhsal halef
Platformlar PC
Clutch
  • Yapımcı - Yayıncı Targem Games - Game Factory Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Yarış,Yarış
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 63
Artılar Eğlenceli yapısı, müzikler, düşük sistem gereksinimi, açık dünya
Eksiler Vasat grafikler, bazı grafiksel hatalar, multiplayer yok
Carmageddon’ı çoğu oyuncu hatırlayacaktır; silahlı ve zırhlı arabalarla vahşi, aksiyon dolu yarışların içindeydik. Yapım 1997’de piyasaya sürülmüş ve oldukça da tutulmuştu, arkasından halefleri de geldi. Hatta Carmageddon 4 hazırlanıyordu, fakat bu proje iptal edildi. Yıllar sonra Targem Games tarafından hazırlanan Clutch, belki yeni bir Carmageddon değil, ancak onun izlerini biraz taşıyan ve yolundan giden bir oyun olarak karşımıza çıkıyor.

Yaşayan ölüler gecesi

Arcade tarzda bir sunum içeren Clutch’ta basit bir senaryo yer alıyor. Yaşanan bir felaket sonucu, şehirdeki insanlar kana susamış zombilere dönüşüyorlar. Biz de bu durumdan kurtulmayı başarmış bir kişiyi yönetiyoruz. Zombilere karşı ise en etkili silahımız, zırhlı ve hızlı olan aracımız.

Aracımızla çeşitli aksiyonlara girdiğimiz yapımda, şehirdeki zombileri öldürdükçe para kazanıyoruz. Aslında zombiler oyundaki figüranları canlandırıyorlar desem daha doğru olacak, çünkü Clutch zombiler haricinde farklı oyun modlarına yoğunlaşan bir yapım. Açık bir dünya sunan oyunda, şehirdeki farklı renklerle belirli noktalara giderek, görevler alıyoruz ve çeşitli modlar oynuyoruz. Mesela Testosterone’da, bizim gibi rakip araçları bir arenada yok etmeye çalışıyoruz. Testosterone dışında, Artifact (Daha fazla para veriyor ve normal oyunda da şehirde belli yerlerde var) topladığımız zamana karşı yaptığımız yarışlar, şehirde hedef gösterilen aracı yok etmeye çalıştığımız Hunt, diğerleriyle yarıştığımız Streetracing gibi oyun modları var. Toplamda combat ve yarışların olduğu 8 farklı mod var.

Clutch
"Testosterone modunda küçük bir arenada, başka araçları yok etmeye çalışıyoruz. Bunun sonucunda da para kazanıyoruz."

Daha fazlası

Şehirde dolanırken veya modları oynarken, karşımıza farklı renklerde küre şeklinde bonuslar çıkıyor. Bu küreler bizlere bazı ekstralar sağlıyor. Mesela verdiğimiz hasar bir süreliğine artıyor, mavi olanlar nitro verirken, yeşil olanlar aracımızı tamir ediyor. Eğer yüksek yerlerden atlarsak veya farklı hareketler yaparsak da nitro doluyor.

Aracımızı geliştirebiliyoruz. Yeni nitro, zombileri yok etmek için ilginç kesici aletler vs… gibi geliştirmeler açılıyor. Tabii ki sadece geliştirmeler yok. Aynı şekilde farklı araçlar da var, ama bunlar en başta kapalı. Oyunda ilerledikçe ve görev yaptıkça kilitli yeni araçlar ve geliştirmeler açılıyor. Zombilerden ve görevlerden kazandığımız paralarla bunları satın alabiliyoruz.

Aynı şekilde içinde bulunduğumuz şehrinde en başta kapalı yerleri bulunuyor. Yapımda ilerledikçe bu yerler de açılıyor ve keşfe çıkabiliyoruz. Clutch’ın grafikleri vasatın biraz daha altında seyrediyor. Aracımız görsel olarak hasar alıyor. Araç modellemeleri fena olmasa da, açıkçası genel grafikler iyi değil. Oyun ses efektleri konusunda fena olmasa da, müzikler açısından kaliteli. The Beatdevils, The Stockmen gibi grupların Rock tarzında parçaları, DJ Shibata’nın elektronik hareketli şarkıları var.

Bitirirken…

Yapım kendi Achievement’larına sahip. Ayrıca galeriye girip konsept çizimlere ve artı olarak müziklere de ulaşabilirsiniz. Müzikleri ve oynanışıyla Clutch eğlenceli bir yapıya sahip, fakat bir süre sonra yapılanlar tekrarlanıyor ve biraz sıkıcı oluyor. Ayrıca multiplayer bulunmuyor. Halbuki çoklu oyuncu modu üstünden güzel kapışmalar yapılabilirdi. Yapımın diğer bir artısı olarak, az yer kaplıyor ve düşük bir sistem ihtiyacına sahip.
Yorumlar 5
MK Okuru
MK Okuru 27.06.2022 23:32
Kalan Karakter : 300 Gönder
Clutch

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×