1/2

Codename Panzers: Cold War

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Soğuk Savaş dönemine Panzer cephesinden bakıyoruz
Henüz “İkinci Dünya Savaşı” konulu oyunlar popülerken Battlefield ve Medal of Honor, FPS çatısı altında ilerleyişe geçmiş, RTS başlığında da Codename Panzers denen harikulade bir oyun, tahtını kurmuştu. Günümüze yakın bir zamanda Relic’in ellerinde çıkan bir RTS, tüm bildiklerimizi ve ezberlerimizi bozmuş, getirdiği yenilikler ve mükemmel görselliğiyle, kendinden önceki oyunlardan çok daha iyi olduğunu kanıtlamıştı. İşte bu devrimin ardından yeni Codename Panzers duyurulmuş ve detayları da hemen ardından gelmeye başlamıştı. Ama artık eski köye yeni adet gelmişti ve Codename cephesinde köklü değişikliklerin olması şarttı. Bu değişimi sadece konu cephesinde gerçekleştiren yapımcılar görülen o ki, oynanış ve diğer faktörleri unutmuş.

Dersimiz, Soğuk Savaş

Yeni Panzers oyununda, Sovyetler Birliği ile Avrupa ülkelerinin karşı karşıya geldiği ve özellikle Amerika ile aralarında yaşanan kriz sonucunda patlak veren Soğuk Savaş yıllarından esinlenilerek yola çıkılmış. Demo itibariyle oynayabileceğimiz tek bölümde, uluslararası güçlere mensup bir birliği yönetiyoruz. Oyuna başlamadan önceki ekranda, birliğimizi oluşturacak bazuka, mühendis, havan topu takımlarını vs… seçiyor ve ardından bölüme adım atıyoruz.

Görev sistemi olarak, yapılması gereken amaçlar ve oyuncu tercihine sunulmuş (Ekstra puan için) görevler yer alıyor. Almanya’da geçen demo bölümünde, öncelikle Sovyetler Birliği’nin elinde bulunan deniz feneri bölgesini ele geçiriyor ve sonrasında çevredeki düşman faktörünü yok ederek, güvenliği sağlamamız gerekiyor. Tabii ki makineli takımını önden göndererek sıcak çatışmalara girilmesini sağlarken, havan topu takımını arkada bırakarak güçlü bir destek vermelerini sağlayabiliyoruz. Çatışmalar sürerken de sağlık ekibimiz, yaralı askerlere ilk yardım uyguluyorlar.

Yapım kötü bir yapay zekaya sahip. Ateş altında olan hiçbir asker, saklanmıyor veya kaçma ihtiyacı duymuyor denebilir. Önceki Panzers oyunlarında olduğu gibi yeni oyunda da birliğimizin komutanı bulunuyor. Doğal olarak savaş esnasında ölürse, otomatikman kaybetmiş oluyoruz. Bu sebeple biraz dikkat etmek gerekli. Sahip olduğumuz bölgelerdeki binaların yönetimi ele geçirdiğimiz gibi, seyyar olarak kurabileceğimiz Jammer ve sağlık istasyonları imkanlarımız da bulunuyor. Tüm haritayı görebiliyoruz, ama haritada yer alan düşman noktalarından haberdar olamıyoruz, çünkü o bölgeye henüz uzak mesafedeyiz. Bu sorunu ortadan kaldırmak için haritadan seçtiğimiz bir bölgeye keşif helikopteri gönderebiliyor ve kısa süre de olsa bölgede neler oluyor görebiliyoruz. Ayrıca yine bu zaman diliminde bölgeye bombardıman yapması için uçak sevk edebiliyoruz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×