1/2

Cold War

Can Sağlam
Can Sağlam 3.06.2010 - 12:31
Soğuk Savaş döneminde geçen bir Splinter Cell mi?
“Neredeyim ben? Kimim? Beni bu hapishaneye neden attılar? Burada ne işim var? Her yerim ağrıyor. Ah... Şimdi hatırlıyorum; ben bir gazateciyim. Evet evet, Amerika’da sıradan bir hayat sürdüren bir insanım ben. Peki bu hapishanede ne arıyorum?

Ayrıntılar yavaş yavaş kafamda çözülmeye başlıyor. Buraya bir gazatecilik işi için geldiğimi hatırlıyorum. Ama bütün ekipmanlarım alınmış. Başım çok kötü ağrıyor. Dinlenmem lazım...”

Soğuk savaş...

Geçtiğimiz yılın başlarında geliştirilmeye başlanan Cold War, başında Hidden & Dangerous gibi yapımlarda çalışmış kişilerden oluşan Çek oyun yapımcısı Mindware bulunduğu, yayıncılığını da Dreamcatcher’ın üstlendiği bir stealth action oyunu. Şu sıralar Stealth action denince akla gelen oyunların başında bulunan Splinter Cell’le birçok yönden benzerliği bulunan bir yapım Cold War. İsminden de anlaşılacağı üzere, soğuk savaş dönemini ele alan, Sovyet Rusya’da geçecek bir oyun.

Razor Kane, eski bir CIA ajanı ve şimdilerde Amerika’da gazetecilik yapan sıradan bir insandır. Her zamanki gibi gözüken bir görev amacıyla Rusya’ya yollanır. Lakin, başına gelecekler, ve hayatının bir anda değişeceği hakkında herhangi bir fikri yoktur. Rusya’ya ulaştığında kendisini bir anda bir gurup tanımadığı insanın arasında bulur. Bu insanlar Kane’in tüm ekipmanlarını alacak ve kendisini hapse atacaktır. Kahramanımız gözlerini açtığında kendini hapishanede bulur ve kısa bir süre içinde aslında uluslararası bir komplo içinde olduğunu anlar.

Soğuk yerler...

Cold War
Şu ana kadar çok fazla ele alınmamış bir konuyu işleyen Cold War, oynanış olarak başta da belirttiğim üzere, Splinter Cell’le çoğu yönden benzerlikler gösterecek. Stealth Action oyunlarında, oynanış bakımından en büyük özellik “vur-kır-parçala” yerine bunları gizlice, arkada iz bırakmadan yerine getirmektir. Cold War’da bu özelliği tam manasıyla kullanacağa benziyor. Oyun boyunca asıl amacımız hayatta kalmak olacağından, çok fazla aksiyona girmeden, karanlığın bir parçasıymışçasına gibi hareket edeceğiz. Böyle hareket etmemizde rol oynayacak bir diğer etmen de, kahramanımızın yetenekli bir casus olmaması olacak. Tabii bu kahramanımızın eski bir CIA çalışanı olduğunu ve bazı taktikler bilebileceğini akla getiriyor. Bu yüzden, çok da amatör bir kahramanı yöneteceğimizi zannetmeyin.

Splinter Cell’deki kahramanımız Sam Fisher, sessizliğin onun en iyi dostu olduğundan buna göre ekipmanlara sahipti. Cold War’da da buna benzer olarak çeşitli ekipmanlar olacak. Ama oyunumuz 1980’lerde cereyan ettiğinden, Sam’in sahip olduğu son teknoloji ürünlere, son derece sessiz silahlara sahip değil. Ama sanmayın ki, teknoloji olmayınca sessizlik de olmayacak; sapan, çevredeki her türlü taş toprak(!), bayıltıcı iğneler yardımımıza koşacak. Sapanımızı kullanarak, düşmanların ilgisini başka yünlere çekebilecek, bayıltıcı iğnelerle karşımızdakileri kısa bir süreliğine tatlı bir uykuya daldırabileceksiniz.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×