1/2

Colin McRae: DiRT 2

Sami Türk 3.06.2010 - 12:31
Toza çamura bulanın!
Geçtiğimiz hafta ralli oyununun demosu, PlayStation Network Avrupa’da indirilmeye sunuldu. Başarılı serinin devamı niteliğinde gelen yapım, en iyi Offroad yarışları ve ekstrem sporlarla oyunculara aralarında Malezya, Fas, Londro ve Los Angeles’ın da bulunduğu birçok haritada etkileyici yarışlar sunmayı vadediyor.

Toz deryası

Dünyanın en bilindik Offroad araçlarının lisanslı olarak sürülebildiği Dirt 2’de yeni nesil grafiklerle karşılaşıyoruz. Serinin Dirt ek ismiyle yayımlanan ilk oyununda da mevcut olan çevre şartlarıyla etkileşim, ikinci yapımda biraz daha geliştirilmiş. Bu bağlamda, yarışa yeni başlarken temiz görünen aracınız, yarışılan yolun çevre şartlarına göre toza, sudan geçerken çamura bulanıyor. Işık efektlerinin göz alıcılığı dikkat çeken başka bir nokta. Gerek araba modellemeleri gerek çevre grafikleri olsun, oyun görsel açıdan oldukça yeterli.

Colin McRae: DiRT 2
"Gerek araba modellemeleri gerek çevre grafikleri olsun, oyun görsel açıdan oldukça yeterli."

Demoya başladığınızda kendinizi bir festivaldeki darmadağınık karavanınızda buluyorsunuz. Yön tuşlarıyla karavan içinde hareket ederek aynı zamanda menü içinde dolaşıyorsunuz, isterseniz dışarı çıkmak da mümkün. Deneme sürümünde tekli oyuncu modunda iki farklı haritada ve çoklu oyuncu modunda online olarak diğer yarışçılarla kapışabiliyorsunuz. Tek başınıza oynarken doğrudan seçili yarışa girebiliyor ya da ister zamana karşı, ister “Free” modunu seçip oyuna başlayabiliyorsunuz.

Yarış esnasında gayet yeterli bir fizik ve hasar motoru sizi bekliyor. Sürüş mekaniği de için de aynısı söylenebilir. Tanıdığımız, bildiğimiz McRae tadında. Start almadan önce yarışacağınız arabayı belirlerken standart özelliklerle sürmeyi seçebileceğiniz gibi, “Customize” opsiyonuyla arabada bazı değişiklikler yapıyorsunuz. Yalnız bunlar çok kapsamlı değil.