1/2

Colin McRae: DIRT

Nurullah Karapınar
Nurullah Karapınar 3.06.2010 - 12:31
Rally yarış tutkunlarının gözünde uyku bırakmayacak olan Colin Mcrae Dirt, Haziran'da bizlerle
Oynamak ve oynamamak arasında kararsız kaldığım bir oyun olarak hatırlarım Colin Mcrae Rally’yi. Rally yarışları bana pek izleme zevki vermese de, oynama konusunda karar almıştım. PS One’a oyun CD’sini taktım ve günlerce oynadım. Bazen hayattaki beklentilerimiz sürpriz biçimde şekillenebiliyor.

1998’den bu yana dile kolay 9 yılı geride bırakmışız. Bu tarihten bu yana Colin Mcrae Rally (İskoç yarışçıdan ismini alıyor) PC ve Playstation’larımızda bizleri kendine bağlamayı başardı. Co-Pilot ile eşsiz bir uyum içinde olmuştuk. Özellikle Rally tutkunları, ekranlarda gerçek sürüş zevkini yaşamak için adres olarak CMR’yi seçtiler. En son CMR 2005’i oynadıktan sonra, yeni oyunu Dirt (Dört) gözle beklemeye başladık. Hepimiz şunda hem fikir olmuştuk sanırım. CMR’ler ne kadar gerçek sürüş zevkini vermeyi vaat etmişse de, oyun genel olarak zorluğuyla ön planda oldu. Belki de bu yüzden, birkaç yarış yapan oyuncular, CMR’den sıkılıp başka alternatiflere yöneldiler. Bana sorarsanız zorlu da olsa CMR’de dağ, tepe, orman ve asfalt yollarda bıkmadan direksiyon salladım. Tabi bol bol tampon dağıttık, araç camlarını kırıklarla doldurduk ve zamanında bitiremediğimiz yarışlarda kadere isyan ettik. Her ne olursa olsun CMR çıtasını devamlı yükseltmeyi başardı. Codemasters Yeni Nesil’e ilk adımı atma konusunda da çok cesaretli ve iddialı.

Kirlenmek güzeldir

Marifetli bir anneniz, iyi marka bir deterjan, şampuan ve çamaşır makineniz varsa, kirlenmek çok güzeldir. Ama Haziran ayında kirlenmek için daha çok özlem duyacaksınız. Çünkü Colin Mcrae Dirt, gerçekten de size kirden zevk aldıracak. Şimdiye kadar olan tüm CMR’leri unutun ve yeni nesil Dirt’ü bekleyin. Oyun için yayınlanan video gözlerimi, beynimi ve kalbimi allak bullak etti. Yağmur ile ıslanan arabalarda yansımalar, su tanecikleri gerçeğinden farksız görünüyordu. Galiba elimizi silecek düğmesinden hiç çekmeden yarışı bitirmeye çalışacağız. Hele uçurumun kenarından dönen araç sahnesindeki o doğa manzarası enfes görünüyordu. Benim gibi tabiat aşığı olan insanlar için bu engebeli ve ormanlık alanlarda şoförlük yapmak, istediğimiz hayat zevklerini serumla bir seferde vücudumuza almak gibi bir şey olacak. Açık sözlü olmam gerekirse, pist yarışlarının olduğu Project Gotham Racing, Toca ve Forza yerine Colin Mcrae Rally oyunlarını tercih ederim. Düz yarış pistleri yerine dağlık ve ormanlık parkurlarda araç kullanmanın zevki benim için bambaşka.

Colin Mcrae Dirt için Neon motoru kullanılıyor. Bu motor tamamen yeni hazırlanmış ve vaat ettikleri konusunda baya da iddialı. İzlediğimiz video da bunun en büyük kanıtı. Ben şahsen yayıncı ve yapımcı olan Codemasters’a fazlası ile güveniyorum. Gerçek fizik kurallarının olmasının yanında, görsel efektler, yol tutma, hasar modellemeleri, etki tepki ve yapay zeka oyunda çok iyi yansıtılacak. Şoför koltuğunda önceki oyunlardaki gibi rahat olmayacaksınız. Eğer karşınıza çıkan tümseğe dengesiz ve süratli bir şekilde girerseniz, havada 7-8 parende atmanız kaçınılmaz olacaktır. Aracın içinden sağ çıkabilirseniz ne ala.