1/2

Colin Mcrae Rally 3

Colin Mcrae Rally 3

Emrah Altındiş
Emrah Altındiş 3.06.2010 - 12:31
Eski demeyin, deneyin...
Colin Mcrae ilk çıktığını daha dün gibi hatırlıyorum. Cd’sini hemen bulmuştum. O günlerde Need for Speed 2 oynuyordum, pek zevk vermiyordu. Zaten Underground’a kadar hiçbir NFS oyununu tutmamıştım. Araba yarışları denilince suratımı buruşturduğum geliyor aklıma. Neyse başladık oynamaya. Derken joystiği bir kaptım, kapış o kapış. Baktım hiç NFS gibi zevk vermez bir hali yoktu, hem bu ralliydi. Birde baktım ki WRC’nin hastası oldum, hiç izlemediğim yarışları izler hale geldim.Colin abim gibi oldu. Oyuna geçsem fena olmaz hani. Oyunun beni etkileyen en büyük yönü ise, rampalarda ki sıçramalar. Bisikletimdeki tümseğe geldiğimde daha fazla sıçrasın diye hız kesmezdim. Havada uçuyormuş gibi hissederdim, işte o hissi uyandırdı oyun. İçinin akıp gittiği an. Çok hoş bir duygu kaplardı oynadığımda. O günlerde oyunun grafik kalitesi hayli üst düzeydi, tabi ki o şartlarda. Daha sonra Colin 2 çıktı, bu oyun hakikaten üst düzeyi yakaladı demiştim o günlerde. Ama üzerinden çok geçmedi ki Colin Mcrae 3 oynamaya başladık.Gerçi şu anda 4 ve arkasından 5’de çıktı ama bunlardan bahsetmemeyi uygun gördüm. Colin Mcrae çok hoş bir seri yakalamayı başardı. Hiçbir zaman çizgisinden taviz vermemesine de bağlı tabi bu. Ama Colin 2 ve 4 ayrı bir heyecan veriyor, genelinde. Serinin ikinci oyununu oynamadan bu oyunu oynamayın derim ...

Serinin bu versiyonu:

Bu versiyonda Colin’in takım değiştirmesi canımı sıktı. Çok üzdü, güzelim Subaru Impreza dururken Ford Focus… Aslında diğer WRC’leri de seçme imkanı sunuyor oyun ama Champion’ada değil. Gelelim oyunun zevk verici kısımlarında, görüntü, efektler ve ses müthiş. Poligon olayında ise aşılmış bir durum söz konusu, araba çok hoş hasar alıyor. Sesler zaten mükemmelliği nerede ise yakalamayı başarmış. Eksikler daha çok yollardaki tabelalardan kaynaklanıyor. İncecik bir tabela, istersen çarp bak ne oluyor. Hadi incecik ağaçlara çarptığında anlıyorum çevreciyiz de, tabela kardeşim bu. En büyük eksik bence bu. Daha başka en büyük eksiklerden biri arabanın bazen çok olağandışı hareket etmesi. Tabi bir ralli oyununda, arabanın devrilmemesi için dinamik koşullar tam anlamıyla oturtulmayabilir. Ama bu gereğinden fazla miktarda olması, zevki nerede ise azaltıyor. Zor olmasın diye yapışlar bunu, ama cep telefonunda oynadığım V-Ralli 2 oyununu hatırlattı bana. O oyunda araba havada iken sağ yön tuşuna bastığımızda burnu yamuluyordu, aynı trajik olay bu oyunda da var. Ama öyle her noktada hissettirmiyor kendini 3 yada 4 virajda hissettiriyor.

Gelin oyunu oynamaya :

İlk önce en önemli kısım araba öyle eskisi gibi yolda tutulmuyor. İlk elime aldığımda, yanımdaki arkadaşım kahkahalar attı. Tabi bende. Bu oyuna alışmak öyle diğer oyunlar gibi hemen olmuyor. İlk etabı tam geçerken, Bir baktım sağ tekerlek gitti. Araba zaten sağa çekiyordu, şimdi ise tekerleksiz yarışa devam ediyordum. Sonra tabii az biraz alıştık yarışı 5. falan bitirmeye başladım ve derken ustalaştım. Ama siz siz olun bu oyunda direksiyonu elinize ilk aldığınız da pes etmeyin. Çabalayın ancak öyle keyfine varırsınız.

Arcade Mod ( Champion ):

Şimdi ilk önce tabi ki Champion’dan bahsedelim biraz. Oyun ralli sıralaması olarak
Avustralya, İspanya, Finlandiya , Amerika , Japonya , İngiltere ve Yunanistan şeklinde.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×