1/2

Colin McRae Rally: DiRT

Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
Ralli simülasyonunun dibine vuruyoruz.
Platformlar PC
Colin McRae Rally: DiRT
  • Yapımcı - Yayıncı CodeMasters - CodeMasters
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış,Yarış
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 88
Artılar Yeni eklenen modlar, güncel pistler.
Eksiler Tam performans ile oynayabilmek için oldukça iyi bir sisteme ihtiyacınız var.
2 yıllık aranın ardından Colin McRae'nin yeni sürümü DiRT ile buluştuk. Sistem gerekisinimliğinin yüksekliğinden dolayı önceki versiyonunda yaşadığım hayal kırıklığı ile bu sefer oynamaya pek istekli olmasamda yine elim oyuna gitti. Uzun bir kurulumun ardından korku içinde acaba başlasam mı diye düşünürken kendimi bir anda müthiş bir müzik eşliğinde başlangıç videosunu izlerken buldum. CMR serisi bugüne kadar her demosu ile zaten beni vurmuştu. Bu seferde aynı şeyi yaşamam beni pek şaşırtmadı.

Önce Övgüleri Geldi
Demonun hemen ardından daha önce övgülerini çok duyduğum menü ile başbaşa kaldım. 3 boyutlu geçişler, ses efektleri ile çok süslü geldi, zevk verdi. Buna benzer menüleri konsol özellikle PS3'ün süslü oyunlarında görüyor ve kıskanıyordum. Ne demek istediğimi aşağıdaki videoyu seyredip anlayabilirsiniz. Kısa bir karakter yaratımının ardından hızlı bir şekilde 3 ana moddan birini belileyip CMR'e başlıyoruz. Ben ilk olarak Rally Modu ile başladım. Zaten ralli simülasyonu olmasından dolayı, bu mod bana her zaman daha çekiçi gelmiştir. Aracınızı elinizden geldiğince zorlar, ama mümkün olduğunca korumak için elinizden geleni yaparsınız. Bu yüzden mümkün olan en az hasar ile yarışı bitirmeniz gerekiyor. Zira alacağınız hasar oranına bağlı olarak kontrol kabiliyetiniz azalıyor. Bu sebeple, özellikle oyunun başlarında kontrollere tam hakim olmadan çıkacağınız yarışları bitirmek eziyete dönüşebilir.

Yarış sırasında aracınızla son derece yakından ilgili olmalısınız. Özellikle çarpmalarınız sonucunda oluşacak hasarlar sonraki yarışlarınıza etki ediyor. Mesela bir önceki yarışta kırılan tamponunuzu tamir ettirmezseniz, sonraki turda başınıza ciddi dert açacaktır. Bunu takip etmenin en güzel yöntemi ise ekranın sağ tarafında çıkacak olan uyarı lambaları ile olacaktır. Hepsini tek tek yazmayacağım. Bunu zaman içinde tecrübe edeceksiniz. Özellikle yarışın hemen sonrasında çıkan rapor ekranında tüm detayları görecek ve zaman içinde bunları gidermenin, hatta bu hasarları oluşturmamanın yöntemlerini öğrenebiliyorsunuz. Tabi ceza sistemini de belirtmem lazım. Aracınızı belli bir süre tamir etmezseniz ceza alıyor istediğiniz sonuçlardan uzaklaşıyorsunuz.