1/3

Colin McRae Rally: DiRT

Nurullah Karapınar 3.06.2010 - 12:31
Rally tutkunlarının en çok beklediği Colin Mcrae Rally Dirt, 2 yıl aradan sonra bizlerle.
Platformlar XBox 360
Colin McRae Rally: DiRT
  • Yapımcı - Yayıncı CodeMasters - CodeMasters
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış,Yarış
Merlin Puanı 90
Artılar Dopdolu Career mod içeriği, Hill Climb yarışlar, Neon Motoru çok marifetli, Super bugy'ler.
Eksiler Kamyon ve Tırları kullanması sıkabiliyor. Başınızı döndüren dolambaçlı yollar. Career Mod'da yer yer zorlaşan yarışlar ve tekrar tekrar geçilmesi gereken pistler.
Yaz ayının gelmesi ile birlikte oyun piyasası hareketlenmeye başladı. Yarış tutkunları için Forza 2 ve Colin Mcrae Rally Dirt piyasaya çıktı. CMR Dirt için hazırladığım ön incelemede "Dirt" bize kirden zevk aldıracak demiştim. Tabi bunda da oyun çıkmadan önce yayınlanan harika videoların etkisi büyük. Şöyle bir geçmişe baktığımızda isminde Rally kelimesi geçen bazı oyunlar piyasaya çıktı. WRC (World Rally Championship), Colin Mcrae Rally, V-Rally. Richard Burn's Rally. Bu saydığım rally oyunları farklı sürüş deneyimleri ile oyun severlerce defalarca kez oynandı. Benim şahsen şimdiye kadar tüm serisini oynadığım yalnızca CMR oldu. Yıl 2007 ve 2 yıl aradan sonra Codemasters'in gözbebeği CMR Dirt bizlerle. Önceden vaat edilenler bu yapımı çok cazip hale getirmişti. Hele ki yayınlanan videoları ağzımızın suyunu fazlasıyla akıtmıştı. Şimdi arkanıza yaslanın ve bu yazıyı keyifle okuyun.

ZORLU PARKURLAR VE ARAÇ ÇEŞİTLİLİĞİ
Oyunu alıp Xbox360'a takınca, sizi kalbinizden vuracak bir video ile karşılaşacaksınız. Hareketli müzik eşliğinde araçların yollarda ilerlemesi insanı büyülüyor. Menüler tamamen değişime uğrayıp 3D animasyonu şeklinde hazırlanmış. Özellikle Career Mod'da yarışları bitirince kazandığınız puanları gösteren animasyonlar izlenmeye değer. Alışıla geldiği üzere CMR üç ana başlık üzere kurulu. Career, Championship ve World Rally. Sondan başa doğru gidelim ve World Rally ile başlayalım. Single Race, Single Event ve Time Trial bu başlık altındaki yarışlar. Time Trial'da bazı parkurları bitirdiğinizde, aynı yeri sondan başa doğru oynama şansınız var. En zevkli geçen Hill Climb yarışlarını çok az koymuşlar, ama neyse ki Career Mod'da fazlasıyla var. Single yarışlar ise önceki CMR'de olduğu gibi şekillenmiş. Ama Dirt'te daha fazla araç kullanacaksınız.

Championship'te FWD, 4WD, Classic, RWD sınıfından bir araç seçerek başlıyorsunuz. Bu mod diğerlerine nazaran sizi biraz zorlayacak. Çünkü diğer yarışlarda birçok aracı kullanabilirken, şampiyonada size verilen araçlar kısıtlı. Çoğu yarışı aynı araçla geçeceksiniz ve aracınızı tamir edip duracaksınız. Yalnız unutmadan söyleyeyim; aracınızın hangi bölgesi ciddi anlamda hasar aldıysa, o kısmını onarın (damage repair). Bazı önemli hasar alan yerler küçük kutucuk şeklinde ekranın sağında gösteriliyor.

Vehicle Setup menüsünde çeşitli araç aksamı ayarları var. Tekerleklerinizin açısını, yükseklik alçaklığını, dişli ve süspansiyon ayarlarınızı yapabiliyorsunuz. Fazla detay isteyenler ilgilenebilir.