1/2

Collapse

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Üçü bir arada
Bir süredir Rus yapımcılardan ses seda fazla çıkmıyordu. Eskiden bir oyun yaptıklarında, biraz reklam yaparlardı. Fakat bir anda bu aksiyonlarını piyasadan çektiler. Geçen zaman ardından, boy göstermeye yavaş yavaş hazırlanıyorlar ki; perde arkasındaki olay aslında farklı. 2007 yılında birçok Rus yapımcı projelerini piyasaya sürecek. İlk zamanlar çıkardıkları oyunlar kötüydü, hatta birçoğunda hayal kırıklığı yaşamıştım. Gene de sonlara doğru bir iki tane elle tutulur yapımlar gelmişti. 2007 yılında gözüme kestirdiğim Collapse adında bir proje geliyor ki, oldukça iddialı bir biçimde hem de.

Avrupa toprakları

Dünya harap olmuş, bir hale düşmüş. Yıl 2096 insanlar yaşam mücadelesi veriyor, farklı bir boyuttan gelen yaratıklar Avrupa topraklarında pırtlamış. Yollarına ne çıktıysa yok etmişler. Bu olaylar bir yüzyıl önce meydana geliyor. Dünya’nın şimdiki hali salt kaos ve yıkımla dolu. Konu olarak sürekli işgal eden yaratıklar klişesini birçok oyunda görmüşüzdür. Alternatif olarak düşmanlar uzaydan gelebilir, doğaüstü olabilir vs… ama gene olan bize olur.

Senaryoyu es geçersek, Third Person Shooter kamera açısını kullanan Collapse’nin ilgi çekeceği alan katıksız aksiyonu olacak. Genelde yapmamız gereken, yaratıkları bir güzel harcamak ve etrafı kırıp dökmek. Bunları yaparken kolay kontrollerle, çeşitli combo’lara danışacağız. Combo’larımızı yaparken ister silah, ister yumruk ve tekme yani her şekilde karşımızdakini bir güzel haşat edeceğiz. Silah çeşitliliği ve ne kadar sayıca olduğu hakkında bir bilgi verilmese de, yapımcılar oyunculara gerektiği kadarının olacağını söylüyor.

Çeşitlilik

Sadece aksiyon değil, çeşitli bulmacalar da oyunda yer alacak. Bunları çözmek içinse Collapse’nin fizik modellemesinden yararlanacağız. Fizik sistemi sadece bulmacaları çözmek için değil, ayrıca çevredeki nesnelerle etkileşime girmek içinde kullanılıyor. Kısaca etrafı parçalayıp, yıkacağız. Böylece düşmanlarımız için alternatif ölümler de, fiziklendirme sayesinde gerçekleşecek.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×