1/3

Command and Conquer 4: Tiberian Twilight

Merlinin Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Bu barış can yakacak
Platformlar PC
Command and Conquer 4: Tiberian Twilight
  • Yapımcı - Yayıncı EALA - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Strateji,Strateji
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 68
19 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%78
Artılar Videolar, seslendirmeler, ambiyans... kısacası bir strateji oyunu nasıl filme dönüşür, bunun son örneği karşımızda.
Eksiler Yeni oyun sistemi fanatikleri bile usandırabilir. LAN oyunu bulunmuyor.
İyisiyle, kötüsüyle Tiberium serimizin sonuna geldik. Command & Conquer, strateji bazında oyuncuların gönlünde ayrı bir taht kurmuştur. Nedendir bilinmez; C&C oyuncuları kolay kolay aynı tadı başka bir oyundan alamazlar. Sadece bağlılık olarak değil, geçtiği ambiyans ve sundukları olarak da C&C oyunları akranlarından ayrılır. Tiberium Wars ve onun genişleme paketi olan Kane's Wrath'ten 2 sene sonra, Command And Conquer 4: Tiberian Twilight ile karşı karşıyayız. Tiberian Twilight'ta oyun anlayışını değiştirebilecek yenilikler görüyoruz. Lafı daha fazla uzatmayalım, açıkçası biz de durumu size aktarmak için oldukça sabırsızlanıyoruz.

Başkasına benzemez senin videoların!..

Video ve C&C denildiğinde genelde şöyle bir durulur, hemen genel oyunlardaki videolar göz önüne getirilir. Gerçek oyuncularla birlikte çekilen videoları ile her oyununda adından epeyce söz ettiren C&C serisinin son oyununda da durum değişmiş gibi görünmüyor. Az önce epeyce değişiklik var demiştik, ancak burası her zamanki halini koruyor. Videolarda harikulade bir hava hakim. Videoları yine birinci şahıs kamerasından görüyorsunuz. Muhtemelen serinin son oyunu olmasının verdiği gazla, C&C 4 oynarken "komuta bende" havalarına girebilirsiniz. Girin tabii, sonuna kadar haklısınız. Çünkü yapım içerisinde yer alan ara sinematikler o kadar güzel hazırlanmış ve gaz verici ki; izlerken o sıkıntılı havanın kokusunu alabiliyor, kendinizi kurtarıcı addedebiliyorsunuz. Tabii renklerin oldukça soluk olmasının da etkisi var.

Command and Conquer 4: Tiberian Twilight

Kane'in olmadığı bir Command&Conquer düşünülemez

Oyunda 3 adet 'topluluk' görüyoruz. Bunlardan birisi Allied'lar değil tabii ki. Oyunda Küresel Savunma Girişimi (Global Defense Initiative) ve NOD örgütü dışında bir de The Forgotten (unutulmuşlar) topluluğu bulunuyor. The Forgotten sınıfındakiler, tiberyum zehirlenmesiyle bir nevi mutasyona uğramış kabilelerden oluşuyor. Saf insanları sevmeyen bu grup mensupları, paralı asker gibi kullanılabiliyor.

Yargı, Yasama, Yürütme

Yapımdaki 'kutsal gübre' dedirtecek değişikliklerden bir tanesi, seçtiğimiz fraksiyonun da kendi içerisinde ayrılması. Oyundaki her iki örgütte de 3 farklı sınıf bulunuyor. Bunlar Offense, Defense ve Support. Her grubun kendisine özgü üniteleri bulunuyor. Bu bağlamda oyunun kullanıcılara daha zevkli bir deneyim sunacağına inanıyoruz. Zira bu şekilde henüz başlamadan, bir bakıma oyun karakterinizi belirlemiş oluyorsunuz. Offense birimi daha saldırı odaklıyken, Defense'te adı üzerinde; savunma yapıyoruz. Support ekibinde çok ağır silahlı olmayan ancak bir o kadar yetenekli -ara eleman- üniteler bulunuyor. Support üniteleri işinizi hiç ummadığınız bir anda kolaylaştırabiliyor.