1/3

Command and Conquer: Renegade

Berk Iybar 3.06.2010 - 12:31
Gerçek zamanly strateji oyun türünün duayenlerinden olan Command and Conquer çok farkly bir sürümüyle piyasaya çykmak üzere.
Gerçek zamanlı strateji oyun türünün duayenlerinden olan Command and Conquer çok farklı bir sürümüyle piyasaya çıkmak üzere. Bu türün belki de ilk örneği olan efsanevi Dune2’yi amigamda oynarken bu tarz oyun sisteminin yeni bir çığır açacağını açıkçası ummuyordum. Belki de bu yaklaşımım oyun satıcılarının “Dune diye tuhaf bir oyun var.” demelerinden kaynaklanıyordu. Ardından Kadıköyde pcnin baskın olduğu geçiş döneminde Command and Conquer’i 15inc monitörlerde görmek tüm oyun severleri dalga dalga bu eş zamanlı strateji furyasına sürüklemişti.

Yine aynı zamanlarda aksiyona doymuş oyunculara çok farklı tatlar yaşatacak olan birinci şahıs gözden oynanan Doom piyasaya sürülmüştü. Neye uğradığını şaşıran oyuncular Doom’u deliler gibi oynarken bilgisayar piyasası da 3D Texture Map’li bu yeni akıma kendini kaptırmıştı.

Karışan Tarzlar ve Renegade

Gelişen zaman ve ilerleyen teknoloji Command&Conquer’i Tiberian Sun, Firestorm, ve Red Alert 2 ve son görev paketi Yuri’s Revenge ile üst noktalara taşımayı başarmıştı. Doom’u geliştiren ID software de bu süre içinde Heretic, Hexen, Quake ile krallıklarını devam ettirmişlerdi. Ancak şimdi Westwood’dan gayet radikal bir adım gelmek üzere. RTS türünün ustalarından FPS türünde bir çalışma yakında raflarda yerini alacak: Command & Conquer : Renegade

Evet, yakında strateji öğeleri damıtılmış ve aksiyon yönü ağır basan bir C&C oynayacağız. Kuş bakışı veya izometrik açıdan seçip hücuma çektiğiniz birimleri: tankları, uçakları, zeplinleri düşünüm. Şimdi kendinizi sıcak savaşın içinde bulan bir askersiniz. Artık onlarca komandodan rasgele seçilmiş sıradan bir asker değilsiniz. Tek başınıza oyuna yön vereceksiniz ve yeni kimliğinize alışsanız iyi olur, isminiz Parker, Nick ParkerJ

Bu karakteri aslında oyundaki komando karakterinden tanıyorsunuz. Tanya’nın rambo versiyonu olan bu karakterler C&C’de patlayıcılar kullanarak birlikleri yok ediyor, menzili geniş silahla uzaktaki düşmanları haklayabiliyor, nehirleri yüzüp karşı kıyılara geçebiliyordu. Şimdi aynı şeyleri Havoc lakaplı Nick Parker’i yöneterek 3D olarak gerçekleştireceğiz.