1/2

Command & Conquer 3: Tiberium Wars

Merlinin Kazanı
Merlinin Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Kane'in dönüşü muhteşem oldu!
Platformlar PC
Command & Conquer 3: Tiberium Wars
Merlin Puanı 90
Artılar Muhteşem grafikler, etkileyici görsel efektler, oyuncuyu havaya sokacak ara videolar ve seslendirmeler, C&C çehresini değiştiren yaratıklar
Eksiler Senaryo modunda yapay zeka yeterli seviyede değil, ilk saldıran kazanır mantığı halen işliyor
Gerçek zamanlı strateji türünde bir efsanedir Command & Conquer. Günümüze kadar pek çok örneğini gördüğümüz bu klasikleşmiş serinin kısa süreli bir sessizlik içine girdiğini biliyoruz. Oyun severlerin merakını gidermek adına First Decade adlı, bugüne kadar çıkarılmış tüm oyunları içeren bir paket ile 10. yılını kutlamıştı. Serinin hayranları için mükemmel bir olaydı bu, ama herkes yeni C&C oyunun gelmesini merakla bekliyordu. Sonunda yapımcı firmadan olumlu bir haber çıktı ve C&C3 hazırlandığı duyuruldu.

Yaratıklar da nereden çıktı?

Gerçek aktörler tarafından hazırlanmış ara videoları ile ünlenen C&C, üçüncü bölümünde de bu özelliğinden bir şey kaybetmemiş. Yine ünlü dizi ve sinema aktörlerinden oluşan bir ekip tarafından tüm videolar hayata geçirilmiş ve oldukça kaliteli görüntü sunarak adeta bir sinema filmi izliyormuş havası yakalıyorsunuz. Hikayemiz 2047 yılında geçiyor. Artan Tiberium kaynakları dünyanın yok olmasına sebebiyet vermektedir. Dört bir yana yayılan toksin maddeler yaşanmaz hale gelen dünya üzerindeki insanlara zor anlar yaşatmaktadır. Bu duruma karşı harekete geçen Global Defense Initiative (GDI) örgütü, hem dünya üzerindeki Tiberium kaynaklarını düzene sokmak hem de sürekli kargaşa çıkaran idealist terörist grubu NOD kardeşliğine karşı da mücadele etmek için uğraşmaktadır. Tüm dertler bununla da kalmıyormuş gibi bir de son bölümlere yaklaştığımızda fark edeceğimiz büyük bir yaratık saldırısı da baş gösterir. Dünyadaki Tiberium maddesini kaynak olarak kullanmak isteyen üçüncü bir ırkın ortaya çıkması işleri iyice kızıştırır. İster GDI isterseniz de NOD’lar ile ilerleyin mutlaka Scrin isimli yaratık ırkına karşı mücadele edecek ve zamanı geldiğinde de bu yaratıkları kontrol edeceksiniz.

Değişen bir şey yok gibi

Yıllar geçse de, grafik teknolojileri üst düzeye ulaşsa da C&C 3’te temel anlamda bir değişiklik yok. Yine yapmamız gereken hızlı biçimde hammadde toplamak ve seri biçimde asker üretip düşmana ilk saldıran taraf olmak. Her zaman olduğu gibi enerji ve tiberium kaynaklarını kullanarak binalarımızı üretiyor, askerlerimizi eğitiyoruz. Daha evvelki oyunlarda bulunan mantık aynen geçerli; ilk saldıran kazanır. İster senaryo modunda isterseniz de skirmish modunda olun mutlaka hızlı hareket etmeli kaynakları verimli kullanmalısınız. Gereksiz asker üretmek yerine ırkınızın güçlü birimlerini üretene kadar ekonomik açıdan düzene girmeyi hedeflemeniz daha mantıklı.

Alıştığımız arabirim ile karşımıza çıkan C&C3’te dikkat çekici özelliklerden biri aynı anda birden fazla bina üretimi yapmamıza imkan tanıyacak bölümlerin oluşturulmuş olması. Güç jeneratörlerinden iki tane üretmek istiyorsanız önce üretim tuşuna basıyorsunuz. O hazırlanırken hemen 2. üretim etiketine tıklayıp diğer binanızın üretim emrini verebiliyorsunuz. Binaları üretmeden haritaya yerleştirmenize izin verilmiyor. Önce üretimi tamamlamalı ardından da hatadaki yerini belirlemelisiniz.

Fazla bina üretip enerjiniz azalırsa gücünüz tükeniyor ve elektrik yetersizliğinden haritayı göremez hale geliyorsunuz. Bu durumda hayati önemi bulunmayan binaların elektriğini kesmeniz mümkün. Böylece güç jeneratörü yapana kadar vakit kazanabiliyorsunuz. Gerektiğinde binaların elektriğini kesmek için sağ üst köşedeki elektrik simgesine tıklamalısınız. Aynı mantık ile istediğiniz binanın tamiri için de emir verebiliyor, kaynağınız tükendiğinde ise tek tuşa basarak binayı satıyor ve paraya dönüştürüyorsunuz.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×