1/2

Command & Conquer: Red Alert 3

Serkan Selim YILDIZ
Serkan Selim YILDIZ 3.06.2010 - 12:31
Alarm üçüncü kez çalıyor!
Platformlar PC
Command & Conquer: Red Alert 3
  • Yapımcı - Yayıncı EA Games - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Strateji
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 82
Artılar Kaliteli müzikler ve ara videolar, iyi optimize edilmiş SAGE motoru, multiplayer'da çözülen lag problemleri
Eksiler Red Alert 2'den kopuk bir grafik anlayışı, sürükleyici olmayan senaryo, oyuncak birimler
Çok bekledik değil mi? Westwood dönemin kaliteli strateji yapımcılarındandı. Oyunlarıyla herkesin beğenisini kazanmış Westwood, Red Alert 2 ile bizi kendisine hayran bırakmıştı. Gönül isterdi ki, Red Alert 3’ü de (RA3) Westwood yapsın. RA3’ün duyurulmasıyla birlikte bir soru belirdi, “Acaba ikinci oyundaki heyecanı yaşayabilecek miydik?”. Oyun çıkmadan yayınlanan ekran görüntüleri ve videolar oyuncular tarafından pek beğenilmedi. Çünkü C&C Red Alert; muhteşem videoları, etkileyici senaryosu ve gerçekçi birimleriyle gönlümüze girmişti. Fakat görülen ekran görüntüleri ve videolar bunları göstermiyordu. Birimler oyuncak gibi görüntüler çok boyalı, süslü ve makyajlıydı. Yapım kendini gerçekçilikten sempatikliğe bırakmıştı sanki.

Bekleyişten sonra

RA3’ü bekleyenler yapımın oynanabilirliğini, atmosferini ne kadar merak ediyorlarsa, müziklerini de merak ediyorlardır. Seride müziklerin yeri büyük. Frank Klepacki ikinci oyunda bizi kendisine hayran bırakmış, üçüncü yapımın da müziklerini dört gözle beklememizi sağlamıştı. Giriş videosunu büyük hevesle arkama yaslanarak izlemeye koyuldum. Beklediğim gibi; gerçekten çok kaliteli olmuş. Videolarda ünlü oyuncuların bulunması kaliteyi üst seviyelere taşımış. Menüyü geçtiğimde hoş bir Rus marşıyla karşılaştım. Ardından Hell March 3, Klepacki yine yapacağını yapmış. Müzikler yine çok iyi.

Yapım eskisi gibi aynı modları içeriyor. Modlarda dikkat çeken yenilik Campaign’de bulunan Co-op oynanış. Bu özellik sayesinde senaryoyu sadece kendimiz değil, arkadaşlarımızla beraber aynı anda da oynayabiliyoruz. Campaign ikonunu tıkladığımızda karşımıza üç ayrı taraf çıkıyor. Bunlar; Soviet Union, Allied Nation, Rising Sun. Rising Sun daha önce Red Alert serilerinde görmediğimiz bir taraf. EA Yükselen Güneş İmparatorluğu’yla Uzak Doğu’daki oyuncularında ilgisini yeterince çekebilecek gibi gözüküyor. Bu üç tarafta hoş olan detay; her birliğin kendi kültürlerine sadık birimlerinin bulunması. Ruslar füzelerde usta, denizaltında iyi ve sağlam tanklarıyla korkutucu. Rusların ana kahramanı Natasha; kendileri sniper olur, düşman piyadelerini tek kurşunda yok eder, zırhlı birimleri ve binaları da hedef göstererek uçaklarla yok ettirir. Müttefikler uydu konusunda teknolojisi ileri, lazer teknolojisini iyi kullanan ve hava kuvvetlerinde kudrete sahip. Kahramanı Red Alert 2’den bildiğimiz Tanya. Kendileri aynı özelliklerine sahip, fakat bu sefer daha güçlü, daha seri ve zamanı geri alma yeteneğine sahip (Ayrıca daha çekici, nam-ı diğer Jenny McCarthy). Japonların birimleri Japonların sevdiği gibi fantastik öğeler. Genelde uçar kaçar birimlerden oluşuyorlar. Atikler, fakat zayıf zırha sahipler. Ana kahramanı ise Yuriko Omega. Omega nesneleri oynatabiliyor, havalandırabiliyor, parçalayabiliyor. Hani bu nesneler kâğıt, toz, toprak değil, bildiğimiz tanklar ve hatta gemiler.

Campaign’de Red Alert’ı Red Alert yapan bazı unsurları EA gözünden kaçırmamış ve yapımda ileri seviyeye taşımış. Ara videolardan bahsediyorum. Büyük oyuncularla ve gerçekçi ortamlarla birleştirilmiş videolar yapımda atmosferi üst seviyelere taşıyor. Yalnız RA2’de bu gerçekçi ara videoların ardından zamanına göre gerçekçi sayılabilecek grafiklerle yapımı oynamamız bizi oyunun daha içinde hissettiriyordu. Campaign’de beklediğim kadar sürükleyici bir senaryo ve oynanabilirlikle karşılaşmadım. Ara videolarda heyecan üst seviyedeyken oyun içi görevler fazla basit olmuş.

Grafik ve ses

Gelelim RA hayranlarının en çok eleştirdiği konuya. Aylardır yayınlanan ekran görüntüleri ve videolarda en çok tartışılan konu grafiklerdi. RA3, SAGE (Strategy Action Game Engine) motoruyla yapılmıştı. Bu motor geçmişte birçok sorunu beraberinde getirmişti. Lord of the Rings’te, Generals’te FPS sabitleme mevzuları yüzünden oyunda kasılmalar yaşanıyordu. Multiplayer’da bağlantı hızınız ne kadar iyi olursa olsun lag sorunları yaşanıyordu.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×