1/2

Command & Conquer: Red Alert 3 Uprising

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Yaşasın, komutanlar geri döndü!
Platformlar PC
Command & Conquer: Red Alert 3 Uprising
  • Yapımcı - Yayıncı EALA - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Strateji,Strateji
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 75
14 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%71
Artılar Yeni görevler ve birimler, popüler oyuncu ekibi...
Eksiler Bazı ufak yapay zeka problemleri, orijinal oyunu yeteri kadar geniştletici bir ek paket değil
Uzun zamandır beklediğim Red Alert 3’ün çıkışıyla beraber, Sovyet tanklarını ve Müttefik askerlerini yeniden komutamız altına aldık. Hatta yapımcılar bu kez bir de sürpriz yaptı. Yeni bir ırkı, Japonları oyuna dahil ederek, savaşı üç cepheye bölmüş oldu. Tam senaryoyu bitirip bir kez daha kahramanlık marşları söyleyecekken, Red Alert 3 Uprising ek paketi marketlere dağıtıldı.

Command & Conquer: Red Alert 3 Uprising
Geliştirici EA, tıpkı Command & Conquer 3’deki (C&C3) gibi oyunu çıkardıktan kısa süre sonra yeni senaryolar içeren paketi yayınladı. Ancak C&C3: Kane’s Wrath’daki hatasını tekrarlamayan yapımcılar, tek ve kısa bir senaryo yerine bu kez dört yeni hikaye ile karşımıza çıkıyor. Hatta bunlardan biri C&C’de ilk kez göreceğimiz tarzda bir campaign. Başrolünde Japonlara mensup Yuriko’nun olduğu bu bölümde üç görev mevcut. Yuriko’yu kontrol ettiğimiz bu bölümlerde, Psychic Scream, Mind Control, Telekinesis ve Damage Shiled adlı yetenekleri kullanarak ilerliyoruz.

Medeniyetlerin kapışması

Her yeni ek pakette olduğu gibi Uprising de oyuna bir dizi yeni birim ekliyor. Özellikle Empire of the Rising Sun’daki Steel Ronin ve Giga-Fortress, ilk etapta dikkat çekiyor. Allies ve Soviets ırklarında da güce denge getirecek Pacifier Fav ve Reaper gibi yeni birimler mevcut. Ancak ara videolarda göreceğiniz iki yeni karakter var ki, savaşı filan unutturacak cinsten. Holly Valance’ın canlandırdığı Brenda Snow ve Jodi Lyn O’Keefe’i oynadığı Kelly Weaver, zaten güzel bayanlarıyla ilgi çeken yapımı bir adım daha ileriye taşımış. Böylelikle, satış politikasını güzel ve seksi bayanlar üzerinden belirleyen EA, Uprising’i de boş geçmemiş oldu.

Command & Conquer: Red Alert 3 Uprising
"Grafiksel açıdan baktığımızda yapım, orijinalinden farksız. Yapımın yer yer ciddileşen atmosferini, oyundaki rengarenk grafiklerin karşılamadığı kesin."

Üç ırkın da geliştirilen birim kapasitesi sayesinde, oyundaki strateji unsuru yeni açılımlar kazanıyor. Eklenen birimler, zayıf/güçlü dengesini bir nebze olsun geliştirerek, yapıma yeni bir soluk getirmiş. Öyle ki, hangi ırkın hangi birimi, düşmanın hangi savaşçısına üstün geliyor? Bunu çözerken bile keyifli zaman geçirmek mümkün.

Yarım saat video

Toplamda 11 yeni ünite ile gelen Uprising’de sadece oyun alanı içinde değil, geri planda da oldukça emek var. Öyle ki, yeni eklenen yıldızlarla beraber toplamda 30 dakikadan fazla yüksek çözünürlüklü ara videoya sahip olan yapım, Command & Conquer 3’deki başarısız videolardan sonra bir nebze daha başarılı gözüküyor. Yarım saat video izleyecek olmak canınızı sıkacağını düşünüyorsanız, bunun toplam oyun süresine vurulduğunda, ufak bir rakam olacağını söylemek gerek. Zira yapımdaki Challenge the Commanders gibi modlar sayesinde yapım bir hayli uzun süre oynanabilecek. Dolayısıyla Uprising her şeyiyle, klasik Red Alert 3’e epey bir ek oynama süresi sağlıyor.

Command & Conquer: Red Alert 3 Uprising
"Türünün önde gelen serilerinden biri olan Red Alert’in bu yeni oyunu, RTS müdavimlerini oyalayacak cinsten."

Grafiksel açıdan baktığımızda yapım, orijinalinden farksız. Bu tür çizgi film benzeri grafiklerin Red Alert’in havasına uygun olmadığını düşünenlerdenim. Yapımın yer yer ciddileşen atmosferini, oyundaki rengarenk grafiklerin karşılamadığı kesin. Ancak yaratılan bu gerçekliğin içerisinde görseller bir strateji oyunu için bile ortalamanın biraz üzerinde. Yani göze bir hayli hoş gelen birkaç efekt haricinde, aslında yapımın grafikleri için övgüyle söz etmek yersiz. Doğrusu Command & Conquer 3’den çok da ileriye gidilmemiş fakat yine de özellikle su efektinden bahsetmek gerek. Bu konuda yapımcılar bir hayli iyi iş çıkarmış.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×