1/4

Commandos Strike Force

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Hayatları birbirine bağlı kahramanların hikayesiydi Commandos!
Platformlar PC
Commandos Strike Force
  • Yapımcı - Yayıncı Pyro Studios - Eidos Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 81
Artılar Oldukça başarılı oynanabilirlik, taktiksel öğeler içeren Spy'ın görevleri oldukça keyifli ve Commandos'un havasını yansıtıyor.
Eksiler Detaydan çok uzak, başarısız grafikler. Sesler yeterince başarılı değil. Green Beret ve Sniper ile çok büyük bir eğlence vadetmiyor.
Her biri farklı bir konuda uzmanlaşmış bir avuç asker; çevrelerinde Naziler, araçlar, binalar... İkinci Dünya Savaşı tüm vahşetiyle yaşanırken, birbirinden zorlu görevleri yerine getirmeye çalışıyorlar. Eğer doğru bir ekip çalışması yaparlarsa hepsi kurtulur, aksi halde hepsi ölür. Hayatları birbirine bağlı kahramanların hikayesi Commandos!

Strateji türüne yaptığı katkı yadsınamaz derecede büyük bir isim olan Commandos, kullanıcıları taktiksel zekalarını kullanmaya zorluyordu. Bilindiği üzere oyun, birim üretmek gibi bir özellik barındırmadığı gibi, son derece kısıtlı sayıda asker ile oynamanıza izin veriyordu. Bunlardan her birinin, kendilerine ait ustalaştıkları özellikleri vardı. Bu yüzden hamlelerimizi tıpkı satranç oynar gibi, planlı ve devamlılık sağlayacak şekilde yapıyorduk. Zira yapımcılar, düşman askerlerini haritaların üzerine son derece stratejik bir şekilde yerleştirdiklerinden ötürü, aksi bir oynanış düşünülemiyordu. Hal böyle olunca, büyük kitlelerce sevilip tutulan bir oyun oldu Commandos. ilk olarak 1998’de tanıştığımız yapım, tek bir oyun olarak kalmayıp, bir seri olma yolundaki ilk adımı, 2001 yılında gelen 2. oyun ile atıyordu. İlkinin yakaladığı başarıyı tekrarlayan Commandos 2: Men of Courage, eski versiyona nazaran daha da zorlu görevler içeriyordu. Aradan geçen 2 sene boyunca büyük keyifle oynanan yapıtın devamı, 14 Ekim 2003 tarihinde raflardaki yerini aldı! Daha çok, teknolojik geliştirmeye tabi tutulmuş olduğu anlaşılan serinin 3. oyunu, önceki versiyonları kadar büyük bir ilgi uyandıramadı. Bunun üzerine yapımcı Pyro Studios, derin bir sessizliğe gömüldü. Herkes heyecan içinde 4. Commandos oyununu bekliyordu!

Aradan yaklaşık bir sene geçtikten sonra, en nihayetinde yeni bir Commandos oyunu duyuruldu! Commandos Strike Force isimli yeni oyun, ekran görüntülerine bakıldığı üzere öncekilerden oldukça farklı görünüyordu. Öyle ki yapım hakkında verilen bilgiler de şaşırtıcıydı! Yıllarca strateji türünde boy gösteren ve büyük ilgi toplayan yapım, karşımıza FPS olarak çıkacaktı! Bu son derece köklü değişiklik, aslında Pyro Studios için bir deneme niteliğinde. Tamamen strateji türünde ustalaşmış ekip, Commandos Strike Force ile yepyeni bir maceraya atılıyor.

Green Beret, Sniper ve Spy!

Yeni Commados oldukça başarılı bir giriş videosuyla karşılıyor bizleri. Hemen ardından fonda eskimiş video görüntülerinin döndüğü, sade bir menü açılıyor. Evvela options’a girip video ayarlarımızı yapıyoruz. Yapımın çok yüksek sistem gereksinimi olmasa da, düşük sistemli kullanıcılar için Shadow ve Antialiasing gibi performansa doğrudan etki eden ayarlar mevcut.

Campaign’e tıkladığımızda ilk görevimiz ile ilgili genel bilgi ekrana geliyor. Play Mission’a tıklayarak, nihayet Strike Force’a adımımızı atıyoruz. Oyun içi grafiklerden oluşan kısa bir giriş videosu karşılıyor bizleri. Ardından serinin yeni çehresiyle yüz yüze geliyoruz! Alıştığımız ve daha da önemlisi, bir strateji oyunu olarak sevdiğimiz Commandos, FPS olarak monitörümüze yansıyor. Yeni yapımda sadece 3 karakteri yönetebiliyoruz; bunlar Green Beret, Sniper ve Spy. İlk görevimizde emrimize Sniper veriliyor. Onun üstün nişancılık kuvveti ve yakın dövüşte etkili kullandığı bıçağı, elimizdeki materyaller. Görevimiz binada tutulan rehineleri serbest bırakmak. Ancak bu o kadar kolay değil. Çevrede devriye gezen Nazileri bir bir avlamamız gerekiyor. Yapımın tutorial mod’u olmadığı için, hangi durumda ne yapmanız gerektiği ekranda belirtiliyor. Bu yüzden başlarda hiç zorlanmadan düşmanlarınızı öldürüyorsunuz. Açıkçası Sniper’ın bıçağı oldukça işinize yarıyor. Düşmanın arkasından sinsice yaklaşıp, boğazını keserek onu gafil avlayabileceğiniz gibi, fazla uzakta olmayan hedeflerinize de bıçak fırlatabiliyorsunuz.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×