1/2

Commandos Strike Force

Commandos Strike Force

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Commandos'a farklı bir bakış...
Bazı oyunlar vardır ki, rakiplerine taklitten başka şans tanımamaktadırlar. Gerek kurgudaki yapısı, gerek yapay zekası, gerekse oynanabilirliği ile türün devam eden oyunlarına ışık tutarlar. İşte bu yapımlardan biridir Commandos!

Strateji türüne yaptığı katkı yadsınamaz derecede büyük bir isim olan Commandos, kullanıcıları taktiksel zekalarını kullanmaya zorluyordu. Bilindiği üzere oyun, birim üretmek gibi bir özellik barındırmadığı gibi, son derece kısıtlı sayıda asker ile oynamanıza izin veriyordu. Ancak bunlardan her birinin, kendilerine ait ustalaştıkları özellikleri vardı. Bu yüzden hamlelerimizi tıpkı satranç oynar gibi, planlı ve devamlılık sağlayacak şekilde yapıyorduk. Zira yapımcılar, düşman askerlerini haritaların üzerine son derece stratejik bir şekilde yerleştirdiklerinden dolayı, aksi bir oynanış düşünülemiyordu. Hal böyle olunca, ilk olarak 1998’de tanıştığımız Commandos tek bir oyun olarak kalmayıp, bir seri olma yolundaki ilk adımı, 2001 yılında gelen 2. oyun işe atıyordu. İlkinin yakaladığı başarıyı tekrarlayan Commandos 2: Men of Courage, eski versiyona nazaran daha da zorlu görevler içeriyordu. Aradan geçen 2 sene boyunca büyük keyifle oynanan oyunun devamı, 14 Ekim 2003 tarihinde raflardaki yerini aldı! Daha çok teknolojik bir geliştirmeye tabi tutulmuş olduğu anlaşılan serinin 3. oyunu, önceki versiyonları kadar büyük bir ilgi uyandıramadı. Bunun üzerine yapımcı Pyro Studios derin bir sessizliğe gömüldü. Herkes heyecan içinde 4. Commandos oyununu bekliyordu!

Aradan yaklaşık 1 sene geçtikten sonra, en nihayetinde yeni bir Commandos oyunu duyuruldu! Commandos Strike Force isimli yeni oyun, ekran görüntülerine bakıldığı üzere öncekilerden biraz daha farklı görünüyordu. Öyle ki yapım hakkında verilen bilgiler de şaşırtıcıydı! Yıllarca strateji türünde boy gösteren ve büyük ilgi toplayan yapım, karşımıza FPS olarak çıkacaktı! Bu son derece köklü değişiklik, aslında Pyro Studios için bir deneme niteliğinde. Tamamen strateji türünde ustalaşmış ekip, Commandos Strike Force ile yepyeni bir maceraya atılıyor. İşte bu maceranın ayrıntıları;

Bakış açısı farkı

Yeni projenin en büyük özelliği FPS olması. Ancak sıradan bir FPS’den öte, tamamen taktiksel öğelerle süslü bir oyun olacak Strike Force. Strateji türündeki Commandos serisinin ne denli taktiksel bir yapım olduğu aşikar. Bu yüzdendir ki aynı ekibin elinden geçen bir taktiksel FPS oyunu, son derece etkileyici olacaktır. Bu yönden hiç kuşkumuz yok. Ancak oynanabilirlik ve teknik açıdan ne denli başarılı olacak orası düşündürücü. Gerçi ekran görüntülerine bakıldığı kadarıyla, yapımın atmosferi gayet başarılı gözüküyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×