1/2

Company of Heroes

Company of Heroes

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Yine yeni yeniden 2. Dünya Savaşı!
2. Dünya Savaşı ile ilgili bir çok oyun geldi geçti. Bir çok oyuncu, savaş hakkında ki tarihi bu oyunlardan öğrenmiştir. Kuşatmalar, savaşlar, u-botlar vs… derken 2. Dünya Savaşı konusunda iyi bir tarihçi veya uzman olup çıkacağız. Yapımcılar sağ olsun savaşta geçmiş her türlü olayı, çatışmayı direk oyun yapıp karşımıza çıkarıyorlar. Company of Heroes adında yeni bir 2. Dünya Savaşı zamanlı strateji oyunumuz mevcut. Yalnız oyunun görünen kısmı sıkıcı, bıktık yeni konu bulsunlar gibi gözükse de normalde değil. Zaten yazıyı ne diye yazıyorum, ilgi çeken ve iyi bir potansiyeli olan oyunlar için. 2. Dünya savaşı oyunları arasından sıyrılan bu yapımın ayrıntılarına geçelim.

İşin üstadı el atmış

Impossible Creatures ismi sizlere bir şey çağrıştırır mı? Hayır diyorsanız, Homeworld 1 ve 2 dersem hatırlamadınız mı? Son olarak Warhammer 40.000 K: Dawn Of War diyorum. Kafanızda ışık yanmıştır. Yukarıdaki oyunların yapımcısı Relic Entertainment. Firma Homeworld ile kalbimizi vurmuş ve uzay stratejilerinde devrim yaratmıştı. Zamanına göre mükemmel grafikler ile klasik olarak adını yazdırdı. Firma boş durmadı ve tecrübesini Impossible Creatures adındaki yeni oyuna aktardı. Beklediğim gibi çıkmasa da, çeşitli hayvanları genetik olarak birleştirip, yeni üniteler yapmak güzel fikirdi. 2003 senesinde Homeworld 2’yi piyasaya çıkardılar, ilk oyunun yaptığı devrimi gerçekleştiremesede harika bir devam oyunuydu. En son Warhammer Dünyasını bizlere gösteren Warhammer 40.000 K: Dawn of War ile kalbimde taht kurdular. Firma yine harika bir iş çıkarmıştı. Şu ana kadar hep strateji oyunları yapan ve geçmişi sağlam bir firmadan Company Of Heroes duyurulunca durakladım. 2. Dünya savaşı konulu oyunlar beni artık sıksada, Relic’in yeni projesine kayıtsız kalamadım.

Company Of Heroes kısaca Coh diyoruz, aman Cod 2 ile karıştırmayın. Firma Essence isimli yeni bir grafik motorunu oyunda kullanıyor. Ekran görüntülerine bakacak olursak motor iyi iş çıkarmış. Strateji oyunlarında geniş alanlar önemlidir, grafik motoru bunları hiç zorlanmadan çiziyor. Essence savaşın atmosferini hissetmemiz için, grafikleri tavana kadar vurdurmayı amaçlıyor. Kısaca bazı strateji oyunlarında gördüğümüz FPS tipi grafikler Coh’da yer alıyor. Motorun diğer özelliği bir çok ayrıntıyı başarılı olarak göstermesi. Çünkü birimlerin diplerine kadar Zoom yapabiliyoruz. Çarpışan askerleri, makinelinin uğursuz ateşini, her türlü ayrıntı ekranımıza yansıyacak. Atmosferi solumamız için bu, gerçekten iyi olacak.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×