1/2

Company of Heroes: Opposing Fronts

Serkan Selim YILDIZ
Serkan Selim YILDIZ 3.06.2010 - 12:31
İkinci Dünya Savaşı sanal âlemde hiç bitmeyecek...
Platformlar PC
Company of Heroes: Opposing Fronts
Merlin Puanı 0
Artılar Kaldığımız yerden devam ediyoruz, dinamik hava koşulları, CoH'taki birçok hatanın düzeltilmesi
Eksiler Bazı dengesiz birimler, yine sıkıcı müzikler, keşke Ruslarda olsaydı
Not: Company of Heroes Opposing Fronts bildiğimiz gibi ek paket. Yalnız yapımı, Company of Heroes DVD’si olmadan da yükleyebiliyoruz ve oynayabiliyoruz.

2006 yılının Eylül ayında çıkan Company of Heroes strateji dünyasına birçok yenilik getirmişti. Strateji dünyasına devrim niteliğinde birçok özellik getirdi. “Cover” sistemi ve birimler üzerindeki gerçekçi çatışma etkileşimi daha önce hiçbir yapımda göremediğimiz eylemlerdi. Bizi yapıma iyiden iyiye bağlayan ise; yapımın İkinci Dünya Savaşı’nı çok iyi bir şekilde kurgulaması ve kaynak toplama sistemi yerine daha çok stratejiye yönlendiren bir gelir-toprak sistemiydi. Bu daha önce Dawn of War’da da uygulanmıştı. Tüm strateji severlerin gözüne giren, gönüllerinde taht kuran CoH’un yapımcısı Relic firması da bize ek paketi 2007’nin ilk çeyreğinde duyurmuştu. Aslında tam olarak ek paket değil. Nitelik olarak ek paket gibi görünse de yapım CoH DVD’sine ihtiyaç duyulmadan oynanabiliyor. Eğer CoH PC’nize kuruluysa CoH OF’u kurduğunuz taktirde toplam 4 adet orduyu kontrol edebiliyorsunuz. Yani; Alman, Amerikan, Alman Panzer Elite ve İngiliz Ordusuyla toplamda 4 adet oynanabilir ordu oluyor. CoH’u, bir hayli zevk veren Campaign’ini bitirdikten sonra uzun süre Multiplay olarak oynadım. Birçok özelliğiyle rakip yapımların önüne geçen CoH’da büyük bir kitle tarafından ön görülen bir sorun vardı; Denge… Yapımda birimler arasında sinir bozucu, kader değiştirici sorunlar, hatalar mevcuttu. Relic’te hani boş durmadı ve CoH’a sürekli yama çıkardı. Patch’ler oyundaki birçok hatayı düzeltmenin yanında sürekli birimler arasındaki dengeyi değiştirme yönündeydi. 1.71’e kadar dayanmıştı yama sevdası. 1.7 ile DirectX 10 yaması yapıldı. Fakat yama gerçekten çok kötüydü, şöyle ki DirectX 10 modu açıldığında FPS yerlerde sürünüyordu. GF 88xx serisi bile kötü performans veriyordu. Yani kötü bir optimizasyon sorunu vardı.

İki ayrı hikaye

CoH OF’u açtığımızda karşımıza oynanabilir iki adet Campaign çıkıyor. Biri İngiliz ordusuna diğeri ise Alman Panzer Elite ordusuna ait. Caen cephesindeki stratejik pozisyonu ele geçirmek için uğraşan İngiliz ordusunu ve Operation Market Garden cephesindeki hava indirme birliğini geri püskürtmeye çalışan Alman ordusunu kontrol edebiliyoruz. Ayrıca bildiğimiz Skirmish Mod’da yine mevcut. Grafik ayarlarını yaptıktan sonra Skirmish Mod’a girdim. Amacım birimlerin tümünü görmek, tanımaktı. Bildiğimiz gibi Campaign’lerde Heavy birimler hep sonradan çıkarlar. Gördüm ki, yeni gelen iki ordunun da komut sistemi, gelişme biçimi, kontrol şekli hepten farklı. Özellikle İngilizlerin Mobile sistemi baya değişik geldi. Kendinizi gurbetçi hissettiren bir sistemi var. Sanki orada geçicisiniz. Zaten İngilizlerde oraya indirme yapan birlik niteliğinde olduğu için böyle bir şey yapılmış olsa gerek.

Alman ordusunda İngilizlere karşı bariz bir üstünlük var. İngilizler savunma üzerine kurulu bir ordu. Üstelik hareketli birimlerinde tanklara karşı büyük zaafları var. Yani bu kadar güçlü tank birliğine sahip Alman Panzer Elite ordusuna hareketli birimlerinizle karşı koyamıyorsunuz. Ağır toplar, Cannon’lar mevcut. Almanları üstünüze çekip vuracaksınız. Tanklarına baktığımızda Stuart, mini tarz tanklar mevcut. Seriler, ama konserve tanklar. İki Panther topuyla teneke oluyorlar. Üstelik erlere karşı 1 hasar gibi komik rakamlara sahipler. Gönderiyorsunuz 3–4 tane, bir parça askeri yarım saatte vuramıyorlar. Almanlarda ise istediğiniz işi yapabileceğiniz birimler var. CoH’da Almanlarda büyük bir Artillery ve hava gücü noksanlığı vardı. Yapabildiğimiz sadece “Firestorm” lakaplı şarapnel atmaktı.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×