1/2

Conan

Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Köle, Savaşçı, Kral, Efsane.... O Conan.
Conan karakteri, Robert E. Howard'ın 1932'de yazdığı ve sadece kitap olarak değil, filminin ve oyunlarının da yapıldığı, bir dizi kült öyküden oluşuyor. Conan The Barbarian ve Conan The Destroyer adında, iki sinema uyarlaması bulunan efsane kahramanı, beyazperdede Shwarzenegger, görkemli vücudu ile canladırmıştı. Birkaç yıl önce TDK'nın yayıncılığıyla bir Conan oyunu sürüldü piyasaya. Öyle özellikleri vardı ki Doom 3 gibi şaheser grafikleri olan güçlü bir oyunun 64 mb ekran kartında çalışması yanında, grafik adına hiç bir şey ifade etmeyen Conan, 128 mb ekran kartının altında çalışmıyordu. Bu uyarlamanın ardından bir Conan oyunu daha duyuruldu. Hyborian Adventures... Ve geçtiğimiz aylarda bir Conan oyunu daha, Conan the barbarian...

Spartalı Conan (Kimmeryalı değil miydi ?)
Oyunumuz tps aksiyon alanında kendini kanıtlamaya çalışan bir yapım olacak. Orijinal Conan çizgi romanını konu alan yapım, Conan'a pek benzememekle birlikte aynı kategoride ki diğer birkaç kaliteli oyundan (God of War gibi) takviyeler almış gibi görünüyor. Conan'ı bilenler bilir, Conan bir Kimmeryalıdır. Kimmeryalıların hüküm koyucuları yoktur, onlar barbardır ve kendi istedikleri gibi yaşarlar. Conan da barbarlık ve karşı koyulmazlık adına elinden geleni yapıyor. Çizimlerinde Conan, kaslı vucutlu, siyah uzun saçlı bir kahramanken filminde Sarışın ve mavi gözlü bir karakter olarak görmüştük onu. Oyunda ise diğer Conan uyarlamalarında olduğu gibi gelenek değişmiyor ve kara prensimiz geri dönüyor. (Ne zaman schwarzenegger'i bir oyunda düzgün oynayabileceğiz bakalım.)

Tiz elden alın kellesini
Conan the Barbarian, oldukça şiddet içeren bir yapım. Rakiplerimizi birçok farklı şekilde öldürme imkanına sahip olacağız. Bu öyle bir saldırı ki kimi zaman rakibin kafasını uçurmak, kimi zaman onu ortadan ikiye bölmek mümkün olacak. Kan faktörü ise diğer bir tetikleyici unsur. Oyunda aynı anda iki kılıç birden kullanabiliyoruz. Devamlı yapılan saldırılar sonucunda bastığınız zemini tamamen kan kaplıyor. Bu da demektir ki oyun +18 gibi bir yaş sınırı alabilir.