1/2

Conflict: Vietnam

Erdem Maşlak
Erdem Maşlak 3.06.2010 - 12:31
2. Dünya Savaşı bittiyse Vietnam verelim?
Platformlar PC
Conflict: Vietnam
Merlin Puanı 70
Artılar Sesler ve ara videolar sağlam. Takım çalışması yaptığınızı gerçekten hissediyorsunuz. Aksiyon da yerinde.
Eksiler Hedef alma işlemi sorunlu çalışıyor. Grafiklerde konsoldan kalma bir gevşeklik söz konusu.

Aylardır aksiyon oyunlarındaki konu kıtlığından yakındık durduk. Konu yok dedik, olanların çoğunda da ikinci dünya savaşını görünce baydığımızı dile getirdik. Kabul, 2. Dünya Savaşı gerçekten de oyun piyasası için çok yağlı bir kapıydı. Fazlası sıktıysa da oynarken hakikaten de heyecanlanmıştık. Hemen her cepheden trajedi çıkarılabilecek bir yapısı vardı, üstüne üstlük savaşın baş kahramanı da şimdilerin süper gücü Amerika olduğundan ve kaliteli oyunların çoğu da onlardan geldiğinden dolayı olanlar hep onların gözlerinden bize aktarıldı. Yıllardır, en iyi oyunu bile olsa hiçbirimiz elimizdeki thompson’dan yakınmadık. Neden? Çünkü savaş hep Amerika’nın cephesinde gelişmişti ve belki de ikinci dünya savaşı hakkındaki bilgilerini sadece oyunlardan elde edenlerin çoğu insan, yapımcıların bu doğrultudaki tutumları sonucunda eminim ki Dünya üzerine gelmiş en iyi bilim insanlarından olan Hitler’i kötü bellediler. Sakın yanlış anlamayın; kendisi psikopat olabilir; ama, zekası tartışılmaz.

Her ne kadar Avrupa yakasını daha çok tanısak da yakın bir gelecekte Asya’ya da uzanacağız. Orası da bize yedirilecek ve emin olun Japon’lar hakkında ne çok entrikalar kurulacak.

İkinci Dünya Savaşı’nın siyasi ayrıntılarını bir kenara koyalım ve Amerika’nın tarih içinde yediği nanelerin en katmerlisi olan Vietnam’a yönelelim. Suyunu çıkarma sırası oraya gelmiş anlaşılan ki oyun piyasası yavaş yavaş bu pazara kaydı. Merak etmeyin, yakın gelecekte Irak ve Afganistan konulu oyunlar da raflara çıkmaya başlar.

Biz bir grup askeriz, iyi Vietnamlı tepeleriz

Conflict Vietnam’da da malum savaş sırasında emir altında olan herhangi 4 kişilik bir birliği yönetiyoruz. Çeşitli görevler alarak ya bir köyü havaya uçurma işini üstleniyoruz, ya kendi savunma hattımızı korumaya çalışıyoruz; ya da cephede düşmanlarla kıran kırana bir mücadeleye giriyoruz. Oyun, savaşın en sıcak olduğu zamanlarda geçiyor ve her bölümün başlangıcında hangi tarihte olayların cereyan ettiğini görebiliyorsunuz. Kontrolünüz altındaki 4 askerle de iyi bir işbirliği içinde olmanız lazım. Kimisi mauser kullanmada, kimisi de bubi tuzakları çözmede usta askerlere sahipsiniz ve bilahare hepsine gereksinim duyuyorsunuz. Tabi her bölüm sonunda askerlerinizin mevcut kabiliyetlerine önceki bölüm sırasında elde ettiğiniz başarı sonucunda kazandığınız puanlarla eklemeler de yapabilirsiniz. Bu, Conflict Vietnam’ın RPG unsurlarına da dokunduğunu gösteriyor ve sonlara doğru bütün kriterlerde ustalaşmış bir askeri yönetmek sizi düşmanlarınız karşısında çok güçlü kılıyor.

Askerlerinize emir verme açısından bir çok kolaylığı size sunuyor Conflict Vietnam. Bildik “burada kal, beni takip et” emirlerini yanında birini önden ileri gönderip etrafı kolaçan etmesini de sağlayabiliyorsunuz, hatta olanların hepsini o askeri kontrolünüz altına almadan da izleyebiliyorsunuz. Gözetlemesini istediğiniz yönü seçtikten sonra sessiz olması gerekiyorsa sessizce, hızlı olması gerekiyorsa da çabukça o noktaya gidiyor ve olası herhangi bir tehlikeye karşı tetikte davranıyor. Üstüne üstlük bütün bunları gayet zekice yerine getirmesi çok iyi bir yön. Tabi yapması bu kadar zor gibi görünen bir işi nasıl yaptığınızı da merak ediyorsunuzdur muhakkak. Gayet basit. Farenin sağ tuşuna basılı tutarak W,S tuşları ile istediğiniz bir adamınızı seçiyorsunuz; ardından da Q,E yardımıyla istediğiniz yönü belirledikten sonra askeriniz harekete geçiyor. Yazıya dökünce çok zahmetli bir işmiş gibi görünmesine rağmen bütün bu olanları bir saniye içerisinde gerçekleştirebilmek, bu şekilde savaşmayı fazlasıyla kolaylaştırıyor.

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×