1/3

Conker: Live & Reloaded

Alkan Adakaner 3.06.2010 - 12:31
Nintendonun ünlü sincabı X-box'ta da karşımıza çıkıyor.
Conker's bad fur a Day, 1999 yılında Nintendo'nun N64 platformunda boy göstermiş, farklı içeriği sayesinde zamanla platformun en marjinal oyunları arasında yer almıştı. Hatta pek çok otoriterelere göre Nintendo, Conker sayesinde çocuksu yanını bir yana atmış, farklı kitlelere hitap eden bir oyunları da barındırdığını göstermişti. Conker's Bad fur a day'in daha açılış videosunda sevimli sincap Conker elinde elektrikli testere ile geliyor ve Nintendo logosunu 2'ye ayırıp yerine Rare logosunu koyuyordu. Bunun yanında oyunun içinde ardı arkası kesilmeyen küfürler, bol kanlı sahneler ve Sincap Conker'ın sarhoş olup etrafı dağıtması gibi olaylara şahit olmamız, oyunun başkahramanı bir sincap olsa da çocuksu değil kan ve vahşet içeren oyunlar arasında olması gerektiğini anlıyorduk. Anlayacağınız Conker's, Nintendocular için bambaşka bir oyundu. Şimdi ise eğlenme sırası Xboxçılarda. Rare ile birlikte Xbox'a transfer olan sevimli sincabımız Live & Reloaded ile Xbox'ta boy göstermeye hazırlanıyor.

İkisi bir arada

Rare, Live & Realoaded projesine multiplayer düşüncesi ile başlamıştı. Bunun sebebi ise hiç kuşkusuz oyuncuların Xbox Live'a gösterdiği ilgi. Hikaye modunu bir kenara bırakıp özellikle multiplayer üzerine yoğunlaşan firma Conker's Bad fur a Day'i sadece grafikleri geliştirip birebir olarak Xbox'a aktarmaya karar verdi. Bad fur A Day'in bir çok otorite tarafından gelmiş geçmiş en iyi platform oyunu olarak gösterildiğini de göz önüne alırsak oyunu yeniden yapılmasına belki de sevinebiliriz. Tabi bunun yanında firmaya bazı eleştirilerde gelmiyor değil. Bunlarından birisi de Rare'in Microsoft'a satılmasını istemeyen bazı üyelerinin Nintendo'ya yeniden dönmesi yüzünden eleman sıkıntısı çektikleri için kendilerine güvenemeyip hikaye modunu yeniden yaptıkları yönünde.

Er Conker'ı kurtarmak...

Conker's bad fur a day'i oynayan (ülkemize Nintendo yeni girdiğinden oynayanların sayısının bir elin parmakları kadar olduğunu sanmıyorum) oyuncular multiplayer moduna şüphe ile bakacaklardır. Çünkü platform ve macera öğelerini çok iyi yansıtan bir oyunun "nasıl olur da third-person shooter haline gelir?" diye düşünmemek elde değil. Açıkçası üçüncül kişi bakış denilen olay Conker'ın doğasına aykırı bir şey. Rare ise hiçte öyle düşünmüyor olmalı ki, multiplayer modunun çok kaliteli olacağı konusunda bize adeta garanti veriyor; ayrıca hiç çekinmeden birçok bilgi veriyor. Live & Reloaded'ta toplam 6 takım bulunuyor. Bunlar Sky Jockey, Long Ranger, Grunt, Demolisher, Thermophile ve Sneaker. Bu takımların emrinde ise Sky Steed, Mule Bomber, R-Hog, Toad Jeep ve Tankus adı altında 5 araç bulunuyor. Tabi bu araçlar bize öyle çok büyük avantaj sağlayamayacak, çünkü etrafa yayılmış durumdaki ağır makineliler, el bombaları, rocket atarlar, sniperler bulunuyor. Biz bu araçları kullandığımız zaman açık hedef durumuna geldiğimizden avlanmamız daha kolay olacak. Yakın dövüşte ise Katana ve çeşitli kılıçlar ile samuray ve ninjacılık oynayabileceğiz. Sanırım bu defa oyun tarihinin en kanlı oyunlarından birini yaptı Rare elemanları.