1/2

Remedy'nin yeni oyunu Control'ü inceledik

Ersin Kılıç
Ersin Kılıç 26.08.2019 - 16:17
Bilinmeyen dünyayı keşfedin..
Platformlar PC, PlayStation 4, PlayStation 5, XBox One, Xbox Series X
Control İnceleme
  • Yapımcı - Yayıncı Remedy Entertainment - Sony Interactive Entertainment
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 78
20 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%72
Artılar + Hikaye ve gizem unsurları
+ Güç kullanımı çok keyifli
+ Sorunsuz işleyen çatışma dinamikleri
+ Görsel açıdan doyurucu
Eksiler - Metroidvania sistemi daha iyi olabilirdi
- Ceza sistemi çok zayıf
- Oyuncuyu bağlayamıyor

Control zaman olgusunu her daim oyunlarında kullanan ve hikayelerini biraz daha ilginçleştirmeyi başaran Remedy'nin yeni oyunu. Daha önce Max Payne ve Alan Wake gibi önemli oyunlara imza atan firmanın belki de en enteresan oyunu diyebiliriz Control için. Oyunlarına genelde paranormal olayları ya da zaman olgusunu tadımlık katan Remedy, Control'de ise işin dozunu iyice arttırmış. Peki bu doz yemeğin tadını bozmuş mu, gelin birlikte bakalım.

Control İnceleme

Control aslında oyun severlerin çok da yabancı olmadığı bir konsept üzerine konumlandırılmış. Oyun doğa üstü olayları araştıran Federal Kontrol Bürosu (FBC) etrafında şekilleniyor. Bu büronun amacı bilime ters düşen olayları ve eşyaları inceleyerek, bunları kontrol altına almak. Bu tarz bir büroyu daha önce farklı isimler ve farklı yapımlarda görme şansına erişmiştik. Bir nevi Fringe Division yani. Ya da The Bureau Xcom oyununu da buna örnek olarak gösterebiliriz. Konumuza dönecek olursak oyunun hemen hemen tamamı bu merkez içerisinde geçiyor. İlk etapta klasik bir devlet binası görünümünde olan bu merkez, "küçücük fıçıcık içi dolu turşucuk" misali içerisine girdiğinizde ise dallanıp budaklanan bir büyüklüğe sahip. Üstelik işin içine alternatif boyutlar ve paranormal olaylar da girince kendinize "ulan nereye düştük böyle" demeden duramıyorsunuz.

Bu merkez ve diğer boyutlara geçmeden önce ana karakterimize değinelim. Oyunda Jesse Faden isimli bir karakteri yönetiyoruz. Jesse faden ve kardeşi daha ufak yaşlardayken doğa üstü bir olaya karışıyorlar. Bu olay sonrasında Faden olay yerinden kaçmayı başarıyor fakat büro elemanları kardeşini incelemek üzere yakalıyor. Jesse Faden ise bu olaydan yıllar sonra büronun yeni müdürü olarak olay yerine intikal ediyor. Asıl amacı ise yıllar önce kendisinden kopartılan kardeşini bulabilmek. Zaten bütün hayatını da bu amaç doğrultusunda yaşamış ve tüm olaylar kendisini bu büronun kapısına kadar getirmiş durumda. Bu kapıdan girdiğiniz andan itibaren öncelikle sizi bir bilinmezlik karşılıyor. Bomboş odalar, sessiz koridorlar derken müdür odasına doğru ilerlemeye başlıyorsunuz. Bu ilerleyiş aynı zamanda büronun çoktan naneyi yediğinin de bir göstergesi oluyor. Siz de hem kardeşinizi bulmak hem de olayların arka planını aydınlatmak üzere büronun altını üstüne getirmeye başlıyorsunuz.

Control oynanış anlamında farklı unsurları bir araya getiren bir oyun. Olayın özünde TPS bir aksiyon oyunu varmış gibi dursa da bu aksiyon yapısı tamamen paranormal olaylar çerçevesinde ilerliyor. Oyun alanı olarak ise Metroidvania dediğimiz türden ilham alınmış. Yani yapmanız gereken görevler var ve bu görevleri gerçekleştirirken sürekli oyun alanında dönüp durmanız gerekiyor. Örneğin geçtiğiniz noktalarda kilitli birçok kapı ile karşılaşıyorsunuz. Hikaye gereği ilerledikçe bu kapıların kilidini açabileceğiniz anahtarlara kavuşuyor ve tabir-i caiz ise büronun her koridorunu her katını tavaf etmeniz gerekiyor. Bu işleyiş bazen bir eşya bulma ya da sahip olduğunuz özellikler ile farklı noktalara ulaşma şeklinde de gerçekleşebiliyor. Buradaki en büyük problem ise oyun alanını ezberleyememek ya da haritayı tam olarak kullanamamak.

Control İnceleme

Metroidvania türü genelde hızlı aksiyon platform oyunlarında kullanıldığı için harita ezberi konusunda oyuncuyu çok zorlamıyor. Fakat Control'ün dünyasında bu durum biraz zayıf kalmış. Harita sisteminin katlardan oluşması ve bu katların da kendi içerisinde farklı bölgelere ayrılması ezber işini tamamen bozuyor. Özellikle oyunun bazı bölümlerinde hedef noktaya ulaşabilmek için aynı yerleri sürekli dönmek zorunda kalıyorsunuz. 

Oyunun aksiyon kısmı ise sahip olduğunuz özel bir silah ve ilerledikçe kazandığınız özel güçlere yüklenmiş durumda. Oyun boyunca tek bir silaha sahip olsanız da ilerledikçe bu silah için farklı modların kilidini açabiliyorsunuz. Bu modlar arasında tabanca, pompalı tüfek, makineli tüfek ya da lazer silahı gibi güncellemeler bulunuyor. Yine silah üzerindeki bu farklı modlar için farklı geliştirmelere de oyun içerisinde yer verilmiş.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×