Corvette

Erdinç Yılmaz 3.06.2010 - 12:31
Corvette hayranlarını sevindiren, oyun tutkunlarının yanına yanaşmadığı son dönemlerin en kötü araba yarışı
Platformlar PC
Corvette
  • Yapımcı - Yayıncı Steel Monkeys - TDK Mediactive
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 50
Artılar İyi grafikler
Eksiler Kötü kontrol, kötü fizik, kötü kariyer modu

TDK Mediactive PC için yarış oyunu çıkartmaya ilk önce World Racing adlı oyun ile başlamıştı. Bu oyunda Mercedes arabaları ile yarışıyorduk. Taa miladi araçlardan prototiplere kadar bütün Mercedes arabaları oyunda vardı. Bu oyunun ardından TDK bu tarz yarış oyunları çıkartmayı çok sevmiş olacak ki karşımıza Corvette adlı aynı tarz oyun ile bir kez daha çıkıyor. Fakat bu sefer geçenki gibi kaliteli bir oyun olmamış maalesef. Şöyle ki amcalar bir Readme dosyası bile hazırlamamışlar.

Her şeyden bol kese

Oyunun berbat yönleri aralara serpiştirerek iyi yönlerden başlayayım anlatmaya. Yapımcı amcalar Corvette markası ile tam 102 tane araç eklemişler. Bunlar 1953 ile 2003 yılı arasında çıkan arabalar ve ekstra olarak son yıllarda yapılan show arabaları da eklenmiş. Gerçekten bir yarış oyunu için 102 ciddi bir rakam. Bunun yanında bir diğer şaşırtıcı olay ise tam tamına 48 adet pist yapmaları. İnsanın inanası gelmiyor doğrusu. Yeter bu kadar övgü. Oyuna başladığımda ilk fark ettiğim olay fizik motorunun çok kötü oluşuydu. Araçların virajlarda pek savrulmaması, birisine çarptığınızda aracın bir anda durması ilk dikkatimi çeken noktalardı. Bunun yanında oynanabilirlik gerçekten çok düşük. Hani adamlar 0-6 yaş grubu için oyun yapmışlar diyicem ama vallahi çocuğa yazık. Oynayabileceğiniz bir sürü mod var. Bunlardan çoğumuz rağbet ettiği kariyer modu da dahil. Tahmin edeceğiniz üzere en eski arabadan başlayarak günümüze kadar gelmeye çalışıyorsunuz. Yarış kazandıkça aracınız için upgradeler çıkıyor fakat bunları siz seçemiyorsunuz. Genelde lastik vs. gibi parçalar çıkıyor kit olarak ve size yarışa girmeden önce kullanıp kullanmayacağınızı soruyor. Bazı yarışlarda polis olabiliyor ve malum sizi kovalıyor. Fakat fizik motorunun azizlikleri yüzünden saçma sapan olaylar yaşamak zorunda kalıyorsunuz. Örneğin polis size arkadan hafif bi dokundurduğunda hızınız ne olursa olsun araba spin atıyor birde üstelik bu olay sırasında gaza basarsanız 1953 marka bi araba bile kullansanız 8 çizmeye başlıyorsunuz. Hazırlanan 48 adet harita ise birbirinden ilginç. Örneğin bir tanesinde vinçlerin ve bilimum iş araçlarının çalıştığı bir bölgede yarışıyorsunuz ki bence biraz sıra dışı bir mekan. Ha birde hızlı gitmeye başladığınızda ekranın bir akışı var evlere şenlik. Yapımcılar Need For Speed Underground gibi hız hissi vermeye çalışmışlar ama ellerine yüzlerine bulaştırmışlar.

Oyunun tek iyi yanı herhande grafikleri olsa gerek

Maalesef öyle. Seçilen 102 adet araba çok kaliteli modellenmiş. Haritalardaki çevre öğeleri güzel seçilmiş. Renk paleti olarak daha çok canlı renkler seçilmiş. Gölgelendirme gibi efektler yerinde kullanılmış. Tahmin edeceğiniz gibi arabalar hasar almıyorlar. Zaten böyle bir oyundan da beklenemezdi. Müzikler ise tıpkı grafikler gibi iyi olan ikinci kriter. Oyunumuz aynı anda 1 pc üzerinden ve LAN ile multi-player oynanabiliyor.

Son Sözler :

Sene oldu 2004 hala kötü oyunlar çıkıyor. Aklımın almadığı bir başka ilginç nokta ise bu kötü oyunun pc haricinde X-Box ve PlayStation 2 gibi konsollara da çıkmış olması. Corvette son zamanlarda çıkan en kötü oyunlardan biri ve piyasada NFS Underground gibi bir oyun varken uzun zaman da söz edilmeyecek bir oyun.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 21.07.2024 14:19
Kalan Karakter: 300 Gönder
Corvette
İlginizi Çekebilir