1/2

Counter Strike: Condition Zero

Murat Oktay 3.06.2010 - 12:31
Yılın FPS'si olmaya aday bir oyun hakkında ne bilmek istersiniz ki? Ya da neler bilebilirsiniz ki?
Nerede kalmıştık?
Önümüzdeki günlerde gelecek olan Counter Strike 1.4’ü ne kadar beklediğinizi bilemiyorum ama Counter Strikte : Condition Zero’nun rüyalarınızı süslemeye başladığından eminim. Bu oyun hakkında bugüne kadar çok fazla detay ortaya çıkmamıştı. Yavaş yavaş yapılan açıklamar ve sızan haberler doğrultusunda edindiğimiz bilgiler rüyalarımızın ne kadar doğru olduğunu ispatlayacak derecede.

Oyunların yeni versiyonları çıktığında hep aynı kelimeler yazılır; daha fazla silah, daha iyi grafikler, daha vs. vs. vs. Tüm bunlar Condition Zero içinde geçerli ama dahalar o kadar çok ki bu şekilde yazmak haksızlık olurdu.

MOD’dan Tam Sürüm Oyuna
Half-Life için MOD olarak üretilip zaman içinde online oyunculuğun gerçeğini gözler önüne seren Counter Strike’ın yaratıcıları oyunun yeni daha doğrusu oyun olarak ilk versiyonunu piyasaya sunmaya hazırlanıyorlar. Mod’un sadece multiplayer olarak çalışmasından kaynaklanan dezavatajı bilinen bir gerçekti. Bu sebeple Condition Zero’da bu göz önüne alınıp öncelikle Single Player oyun düşünülmüş. Bu multiplayer oyunun olmayacağı anlamına gelmiyor. Single Player mooda kullanılan tüm silah, model ve haritaları multiplayer’da zaten oynayabiliyoruz.

Oyun 32 haritadan oluşuyor. Bu haritalar dünyanın 6 farklı bölgesine dağılmış durumda. Bu bölgeler : Balta girmemiş ormanlar, şehir içi (Amerika), Asya, Çöl, Avrupa ve Kuzey kutbu. Tabii kıyafetlerimizinde bölgeye uygun olacağını belirtmeden geömemek lazım.

Modlar :
Oyunun single modunda da her görev için seçebileceğiniz 3 ayrı mod’u bulunuyor. Narrative, Endurance ve de Challange. Bunları bir anda seçme şansınız bulunmuyor. Bir sonrakini seçebilmek için aşamayı bitirmelisiniz. Kısaca bu modlara değinelim isterseniz.

Narrative : Bazı özel görevlerin bulunduğu bir mod. Görevden fazlasını yaparak daha fazla para kazanabilirsiniz. Bu modda takım arkadaşlarınız sizi yönlenedirecekler. Bu modu tamamlandıktan sonra endurence modu açılıyor. 

Endurance : Takım arkadaşlarınızı unutun gitsinler. Artık tek başınasınız ve tamamlamanız gereken bir görev var. Zamana bağlı olarak tüm düşmanlarınızı temizlemeniz gerekiyor. Bu moddan sonra keşke hiç açılmasaydı diyeceğiniz Challenge modu açılıyor.

Challenge : Dedik ya, keşke açılmasaydı. Silah satın almayı falan bir kenara bırakın elinizde basit bir tabanca ile otomatik silahlı terörüstlere karşı koşmanın ne demek olduğunu çok iyi anlayacağınıza eminim. Hele bir de zamana karlı koşuyorsanız.

Counter Strite’da olan VIP, bomba ve rehine kurtarma görevleri Condition Zero’da da bulunacak. Ama ana senaryo görevleri yeni oyun türleri ağırlıklı olacak. Geriye size oyunu bitirmek kalıyor. Oyun RPG ögeleride içeriyor. Bölüm bitirdikçe bitirme durumunuza göre (süre, ekstralar gibi) daha fazla para kazanma şansınız oluyor. Tabii kazandığınız paralar ile kendinizi ve takım arkadaşlarınızı daha güçlü silah ve zırhlarla donatabileceksiniz. Sadece ekipman değil, eleman kiralayıp, donatıp, eğitebilir ve ekibinize dahil edebilirisiniz.

Need Backup...
Takım arkadaşlarınız için yapay zekayı bilin bakalım kim geliştiriyor? Counter Strike’ın en çok ismi duyulan bot paketlerinden biri olan PodBot tarafından tabii ki. En çok tutulan botlardan biri olmasına rağmen ben RealBot’u daha çok tercih etmişimdir. Takımdaki elemanlarınızı radyo komutları ile yönetebiliyorsunuz. Tabii buna uymak adamın karakterine ve pozisyonuna bağlı olarak değişecek.