1/2

CPL röportajı

Berk Iybar
Berk Iybar 3.06.2010 - 12:31
Oyun turnuvaları denilince akla gelen en büyük isimlerden biride CPL. Sadece Merlin okurlarına nasip olacak bir röportaja hazır mısınız?

Ülkemizde pek yaygın olmasa da yurt dışında oyunculuk üzerine ciddi yatırımlar ve organizasyonlar yapılıyor. Geçtiğimiz haftalarda düzenlenen World Cyber Games; belki de duyduğumuz en önemli oyun organizasyonlarından biri. Ama unutmamak gerekir ki tek değil. En az World Cyber Games kadar hatta kimilerine göre ondan çok daha saygın bir organizasyon daha var; CPL. Uzun adıyla; Cyberathlete Professional League. Adından da anlaşılacağı gibi öncelikle profesyonelliği amaçlayan bir organizasyon.

CPL röportajı

Resimdekiler (Soldan sağa): Cem Kızılkaya, Scott Valencia, Berk İybar

CPL, 26 Haziran 1997 hayata geçti ve bu tarihten itibaren dünya üzerinde en saygın oyun organizasyonlarının başında geldi. Dünya üzerinde gerçekleştirilmiş ilk oyun ligi olma özelliğini de taşıyan CPL, beş kıta üzerinde, yaklaşık olarak 50 ülkede gerçekleştiriliyor. Sadece Amerika’da 20 organizasyon düzenlendi ve 35.000 oyunsever katılım gösterdi. Para ödülü olarak da yaklaşık olarak 1.5 milyon dolar kazandırdı. CPL, medya üzerinde de birçok önemli kuruluşun desteğini arkasına almış durumda. NTV, CNN, Nickelodeon gibi birçok kanal, CPL ile yakından ilgileniyor. Bilgisayar dünyasından da yakından tanıdğımız Intel, olayın baş sponsorluğunu yapıyor. Onun dışında nVidia, Hitachi ve ComUSA da, CPL’in diğer destekçilerinden. 22 kişilik bir ekibin kontrolünde bulunan CPL’in başında ise Angel Munoz bulunuyor. Müsabakalar, popüler oyunlar arasında gerçekleştiriliyor. Örneğin bu sene 28 Temmuz – 1 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen organizasyonda; Counter Strike, Halo, Call Of Duty, Unreal Tournament 2004 ve Painkiller dallarında mücadele edildi.

2004 yılının resmi oyununun Counter-Strike olduğunu söyleyebiliriz. Röportajımızda "herkes için ortak bir oyun" olarak örnek gösterilebilen bu oyun ayrıca Türkiye'de Şubat 2005'te başlayacak yeni sezonun da FPS olacağının sinyalini veriyor. Bu sene Counter-Strike için 128 takımın katıldığını ve yaklaşık 3000 izleyicinin de bulunduğunu belirtelim. Tüm bu çabaların sonucunda da $200,000 ödül olduğunu hatırlatalım. Her ne kadar bu rakamlar ülkemiz için değişme gösterse de sanırız organizasyonun büyüklüğü hakkında yeterince fikir verecektir. Bu arada zorlu rakiplerin günde 5-6 saat idman yaptıkları antrenörleri tarafından sürekli strateji geliştirdikleri de CPL başkanı Angel Munoz tarafından belirtiliyor. Daha fazla bilgi almak için organizasyonu düzenleyenlerin web sitelerini ziyaret edebilirsiniz; www.thecpl.com

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×