Crackdown

Berk Iybar
Berk Iybar 3.06.2010 - 12:31
David Jones'tan aksiyon süslü aslında derinliğiolan bir şahaser daha
Platformlar XBox 360
Crackdown
  • Yapımcı - Yayıncı Realtime Worlds - Microsoft
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 85
Artılar Grafikler, yetenek geliştirme, Online oynama
Eksiler Net üstünden farklı oyun modları da olabilirmiş
Grand Theft Auto’nun inanılmaz popüler hale gelmesiyle birlikte serbest dolaşımın ön planda olduğu birçok oyun gördük. Ancak hiçbir benzer oyun aslının yerini tutamadı ve GTA deyim yerindeyse efsane mertebesine erişti. Birbirine yakın birçok oyun olmasına karşın iyi bir projenin neden bağımlılık yaptığını düşündüğünüzde ortaya belli başlı kriterler çıkıyor. Grafikler, oynanabilirlik ve bölüm tasarımları olmak üzere iyi bir oyunun aslında altında sağlam bir konsept oluyor. Bu konsepti oluşturmak ve farklılık yaratmak da aslında en zor şey. Bunun için teknolojinin yanında yetenek de gerekiyor. GTA’nın arkasındaki gerçek adam David Jones bugün başarılarıyla oyun dünyasının en önemli isimlerinden biri. 90’larda Lemmings’i tasarlayarak zeka oyunlarında devrim yapan David Jones, GTA ile zirve yaptıktan sonra bir süredir hünerlerini sergileyeceği Crackdown üzerinde çalışmaktaydı.

Boynuz kulağı geçer

Crackdown’ı çizgi film görselliğinde GTA olarak yorumlamak mümkün. Suçun tavan yaptığı bir kentte süper güçleri olan bir polisi canlandırıyoruz. Üçe bölünmüş bir şehir var ve biz bir polis merkezinden operasyona başlıyoruz. Şehrin her bölümünde farklı tip bir çete var. Her çete güçlü çete başı ve ona bağlı alt liderlerden oluşmakta. Tek yapmanız gereken şehri bu kötü adamlardan temizlemek. Bunun için de izleyeceğiniz yol seçimleri size bırakılmış. Yeteneklerinize güveniyorsanız çetenin başını gidip anında öldürebilirsiniz. Ancak böyle bir yol oldukça riskli ve kasıcı olduğundan bağlı elemanları ortadan kaldırmak, asıl Boss’un gücünü azaltacaktır. Örneğin serserilerin fizik güçlerinden sorumlu elemanı ortadan kaldırmanız kapıştığınız düşmanları zayıflatabiliyor.

Nasıl bir adım atılmalı?

Oyunumuz başta biraz göz korkutucu genişliğe sahip. Gelişecek birçok özellik ve ortadan kaldıracak birçok düşman var. Adamımızın esneklik, bomba kullanımı, silah etkisi, araç sürüş ve fiziksel güç gibi yetenekleri var. Oyunda attığınız her adımda aslında özelliklerimizden bir şekilde gelişme kaydediyor ve çok daha farklı bir hale geliyoruz. Binaların üstünde bulunan yeşil ikonları toplayarak zıplama ve esnekliği, bomba ile patlatarak da patlayıcı özelliğinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca yarışlara katılabilir ya da zamana karşı akrobatik hareketler sergileyip yine gelişim gösterebilirsiniz. Oyuna başlayanlara önerimiz ilk birkaç saat boyunca adamınızın özelliklerini geliştirmeniz. Bunun dışında dengeli bir ilerleme politikası için size önerim önce zayıf bir rakibi elemek ondan sonra da temizlenen bölgedeki yeşil ve gizli kalmış mavi ikonları toplamak.

Online deneyim

Crackdown, Xbox Live’ın gücünü kullanıyor ve internetten oyun imkanını sunuyor. Davet edeceğiniz bir arkadaşınızla şehri birlikte temizleyebilirsiniz. Co-Op mod olarak bu özellik ile birlikte araçlara binebilir ve sırt sırta mücadele verebilirsiniz. Eğer adamınızın özelliklerini yeterince geliştirmediyseniz katılacak kişinin maksimum özelliklerde olması canınızı sıkabilir. O her tarafı patlatırken sizin bir boruyu tırmanma çabanız biraz zavallı görünebilir. Bir de internet üzerinden daha farklı oyun modları olmasını beklerdik. Ancak bu kadarı bile bu tarz oyunlar için büyük bir yenilik.

Hani şehrin hikayesi?

Sürekli aksiyon ve platform özellikleriyle biraz çizgisel olarak ilerleyen Crackdown’un merak edilen noktası da konusu. Oyunun sonunda tam olarak şekillenen konudan öte aslında oyunun vizyonunu değerlendirmek gerek. David Jones her şeyden önce anarşi ve polis devlet gibi konuları oyuna çok iyi yedirmiş. Üçe bölünen şehir kırsal yaşamdan kozmopolit ve gökdelenlerle dolu bir yapıya geçiyor. Tüm bu ilerlemeler toplumun refah düzeyi yerine aslında şiddet ve suçu tırmandırıyor. Tabii tüm bunlar bir vizyon ve kurgu. Dolayısıyla grafik olarak da Cell-Shading’in tercih edilmesi kasıtlı bir tercih olarak yorumlanabilir. Görüldüğü gibi bu kadar aksiyon gibi görünen bir oyunun biraz kafa yorulduğunda altında nelerin yattığını görüyoruz. Bu da yukarıda belirttiğimiz fark yaratan tasarımın ve David Jones’un bir eseri.
Yorumlar 6
MK Okuru
MK Okuru 4.06.2023 13:31
Kalan Karakter : 300 Gönder
Crackdown

İlginizi Çekebilir

Adblock yazılımı bulundu! Lütfen aşağıdaki notu okuyun.

AdBlock Plus ya da benzeri bir yazılım kullandığınızı fark etmiş bulunuyoruz. Bu yazılımlar sitemizin tüm özelliklerini kullanmanızı engellemektedir.

Siz de takdir edersiniz ki sitemizi hayatta tutabilmemiz için tek gelir kaynağımızı bu reklamlar oluşturmaktadır. Sitemizde sizleri rahatsız edecek reklamlara yer vermemeye çalışlıyoruz.

Bu sebeple Adblcok yazılımınızı sitemiz için durdurup hem bize destek olmanızı hem de birlikte daha güzel çalışmalara ve projelere imza atmamıza destek olmanızı rica ediyoruz.

Lütfen merlininkazani.com'u güvenilir siteler listenize ekleyin ya da sitemizde dolaşırken AdBlock yazılımınızı kapatın. İlgi ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

×