Crash Bandicoot: Mind Over Mutant

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Muzip karakterimiz geri döndü
Platformlar PSP
Crash Bandicoot: Mind Over Mutant
  • Yapımcı - Yayıncı Sierra - Activision Blizzard
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Platform,Platform
Merlin Puanı 75
Artılar Mizahi içerik, eğlenceli oynanış
Eksiler Kamera, FPS oranı, uzun yüklemeler
Oyun severlerin sevilen karakteri Crash, özellikle yeni nesil konsollar ve PSP ekranlarında oldukça ilgi gördü. Özellikle Crash of the Titans ile Sony’nin yumurcak konsolunca yeniden hayat bulan karakterimiz, büyük bir kitle tarafından beğeni ile karşılanmasına rağmen, kimi kişiler 3D oyun yapısı ve değişim geçiren karakterleri hemen kabullenemedi. Yinede muzip bir yanı olan karakterimize ısınmak o kadar zor olmadı ve çoğu kişi Mind Over Mutant’ı beklemeye başladı. Sonunda Crash yeniden PSP ekranlarındaki yerini aldı.

Eğlenceli atmosfer

Oyun daha açılışında gösterdiği video ile muzipliklerin geri döndüğünü hatırlatıyor ve suratımızda bir gülümseme bırakıyor. Açılış videosu ardından profil yaratmamız akabinde gelen giriş videosu ise çizgi filmleri aratmayacak görselliği ve içeriğiyle, hikayeye dair hiç bir şey anlayamadan kafalarda soru işareti bırakarak oyuna giriş yapıyor. Bir ara menü gibi de düşünebileceğimiz evin içindeki karakterimiz, etraftaki nesneler ile etkileşime geçebiliyor. Etraftaki nesneler ise görev bakımından, Crash’ın gardırobu, konsept çizimleri, videolar gibi şeylerden oluşuyor. Kapıdan çıkarak ise masal gibi oyun dünyasına giriyor ve bu bölgede serbest şekilde dolaşabiliyoruz. Gerçektende masalları aratmayacak bir tasarıma sahip bu kısımda ilk kez arkadaşlarımıza rastlıyoruz. Üzerinde ünlem olan arkadaşlarımızdan anlayacağımız şey ise size vereceği bir görevi olduğu ve bizimde bunu oynayarak yerine getireceğimiz oluyor.

Bir karakterin yanına giderek görevi anlamak ve almak üzere daire tuşuna basıyoruz. Gelen çizgi film şeklindeki görev videoları komik oldukları kadar oldukça da iyi bir görsellik sunuyor. İlk görevimizde bir eğlence makinesinden söz ediliyor ve eksik olan parçalarını toplamamız isteniyor. Gösterilen istikametteki yoldan giderek görev bölümüne adımımızı atmış oluyoruz. Crash Bandicoot: Mind Over Mutant’da bölümler, önceki yapımda da olduğu gibi 3D platform yapısında sunuluyor. İlk görev ile birlikte karşımıza çıkan engel ve olaylara göre hangi tuşun ne işe yaradığı aktarılıyor. Bir platform oyunundan bekleneceği üzere, bölümler türlü engeller ve düşmanlar ile donatılmışlar. Çok zor olmayan bölüm tasarımlarında genel olarak tırmanacak kayalar, döner pervaneler, bomba kutuları, inip kalkan platformlar gibi klasik etkenlerle birlikte, aralıklarla atladığınız yönün tersinde esen rüzgar gibi değişik engellerde bizleri bekliyor. Bunun dışında ortalıkta dolanan ve birbirlerini yumruklayarak eğlenen oldukça şapşal yaratıklar dolaşıyor. Bertaraf ettiğimiz yaratıklar, kutular ve çiçek gibi nesnelerden ise bonuslar çıkıyor. Bunları toplayarak da karakterimize ait çeşitli yetenekleri geliştiriyoruz.

Görev içinde istenilen sayıda nesneyi toplayarak amacımıza ulaşıyor ve yeniden ünlem işaretli arkadaşımızın yanına dönerek topladığımız emanetleri iletiyoruz. Bunun akabinde yeni bir video izliyor ve görevler bu şekilde gelişiyor. Görsel olarak oldukça renkli bir yapıda olan bölümler, sevimli karakterlerinde desteği ile neşeli birer ortama dönüşüyor. Özellikle araya giren komik videolar, eğlence katsayımızın artmasına neden oluyor. Her ne kadar çok gelişmiş bir oyunla karşı karşıya olmasak da, içeriğin mizahi bir yolla aktarılması, bölümlerin çok zor bir yapıda olmaması ve platform öğelerinin iyi bir şekilde yansıtılması nedeniyle oyuna kısa bir süre içinde bağlanıyor, uzun süre elimizden bırakmıyoruz. Bunun yanında uzun yükleme süreleri, stabil olmayan Frame rate oranı ve sabit bir kamera açısının olması gibi nedenlerle oyun hak ettiği puanın altında bir yer ediniyor. Sesler ve müzikler bakımından ise oldukça iyi bir iş çıkartıldığı görülüyor. Bazı eksiklerine rağmen Crash Bandicoot: Mind Over Mutant ortalamanın üzerinde bir puan alıyor ve PSP’de oynayabileceğiniz eğlenceli platform oyunları arasındaki yerini alıyor.
Yorumlar 17
MK Okuru
MK Okuru 30.06.2022 14:07
Kalan Karakter : 300 Gönder
Crash Bandicoot: Mind Over Mutant

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×