1/2

Crashday

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Yüksek hız felakettir!
Yıllar önceydi. PC’min başına oturmuş tek disketlik bir yarış oyunu olan Stunts oynuyordum. Öylesine keyifli bir oyundu ki, adeta bağımlılık yaratmıştı benim üzerimde. Okula gider gelirdim ve Stunts oynardım. Hatta diyebilirim ki, şimdinin poligon canavarı yarış oyunlarını bile, bu denli keyif ve bağımlılıkla oynamadım. Çünkü oyunda seçilebilen bir çok araç vardı. Bu otomobilleri, istediğimiz şekilde tasarlayabileceğimiz yol yaratma bölümü ile farklı pistlerde yarıştırabiliyorduk. Bununla beraber, birbirinden zorlu engelleri, hasar modellemeli araçlarla geçmeye çalışıyorduk. Yüksek hızda girdiğimiz rampalar, tekerleklerimizi uzun süre yoldan keserken, içerisinde çeşitli barikatlar bulunan tünellerde, 360 derecelik yatay daireler çizerek ilerliyorduk... Tüm bunlar o döneme göre çok gerçekçi 3 boyutlu grafiklerle süslenince, oyun hiç bitmesini istemediğimiz bir rüya halini alıyordu.

Stunts&Adrenalin

Bu senenin 4. çeyreğinde piyasalarda olacak Crashday ise hem stunts’ın özelliklerini hemde Carmageddon’un aksiyon tarafını içinde bulunduracak. Zaten işin içinde Carmageddon ismi geçince, yapımın normal bir yarış oyunu olmayacağı muhtemel. Öyleki Crashday’de araçlarımızı çeşitli modifiyelerle şekilledirebileceğiz. Performans arttırıcılardan birbirinden güçlü silahlara(Minigun&çeşitli füzeler) ve hatta zırhlara kadar birçok eklentiyi otomobilimize dahil edebiliyoruz.

Dodge Viper’ı ne hale getirmişsin!

Oyunun video ve ekran görüntülerinde gördüğüm, tek kelime ile muhteşem grafiklerinin yanında, hasar modellemesiyle de karşılaşınca heyecanım bir kat daha arttı. EA’nin bir türlü NFS için başarmadığını(gerçi oyunda lisanslı araçlar kullanıldığı için üretici firmalardan izin alamadıkları söyleniyor) Crashday başarmış görünüyor. Oyunda Lamborgini Diablo’dan, Dodge Viper’a kadar birçok astronomik spor arabayı kullanabileceğimiz oyunda, ayrıca VW Golf gibi araçlarda mevcut. Ayrıca bu hız canavarlarıyla yaptığımız kazaların görkemi, harika görünen hasar modellemeleriyle daha da artacağı kesin gibi.

Crasday’de kendi yarış parkurlarımızı yapabileceğiz. Kuş bakışı olarak göreceğimiz mod’da öncelikle bize büyük bir arazi verilecek. Sonrasında solda duran menüden dilediğimiz metaryelleri kullanarak pistimizi hazırlayacağız. Tıpkı Stunts’ta olduğu gibi oyunun en can alıcı noktası ise parkurumuza ekleyeceğimiz rampalar, engeller vb...

Adeta uçuyoruz

Crashday piyasaya çıkınca benzerlerinden ayrılacağı bir konuda oyundaki eklentiler. Uzun bir düzlüğün ardına koyduğumuz rampalar tekerleklerimizi uzun süre yoldan kesecek. İnişimizde ise karşımıza dikey olarak 360 derece tur atabileceğimiz ilginç bir yol çıkabilir. Oyun genellikle bu şekilde hızı ve heyecanı ön planda tutacak.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×