1/2

Crashday

Aykut Göker
Aykut Göker 3.06.2010 - 12:31
Vur kır parçala! bu yarışı kazan!
Çocukluğumun en sevdiğim yarış oyunlarındandı, tek disketlik Stunts. O yıllara göre göze hoş gelen grafikleri, içerdiği otomobil seçenekleri ve kullanıcıya verdiği hız hissi ile Stunts, küçük bedenimdeki büyük yarışçıyla aynı dilden konuşuyordu. Aradan yıllar geçti ve Crashday isimli bir oyun dikkatimi çekti. Zira ekran görüntülerine baktığımda, Stunts’taki bir çok materyalin Crashday’de de kullanıldığını gördüm. Hatta yapımın resmi internet sitesinde, Stunts’ın geliştiricilere bir çok konuda fikir verdiği gerçeğiyle karşılaştım. O andan itibaren Crashday’i sabırsızlıkla beklemeye başladım. En nihayetinde Moon Byte Studios yapımla ilgili 324 MB’lik bir demo yayınladı. Bende Crashday ile tanışma fırsatını kaçırmayıp, yapımı indirdim ve oynadım...

Bunlar normal birer otomobil değil!

Crashday demo sizi ilk olarak oldukça şık ve biraz uzun bir video ile karşılıyor. İzlerken oyunun temasını da anlıyorsunuz! Zira araçlar çarpışıyor, parçalanıyor ve hatta patlıyor... Bu keyifli giriş videosu oyunda ne ile karşılaşacağımız konusunda önemli fikirler veriyor. Menüde ilk olarak options sekmesine giriyoruz. Ayarlar genel olarak basit. Ancak dilerseniz grafik ayarlarına biraz ayrıntılı göz atabilirsiniz. Artık yarışmak için can attığımdan dolayı, daha fazla dayanamayıp, demo’da bulunan 2 yarış seçeneğinden ilkini seçerek(Wrecking Match), otomobil belirleme ekranına geliyorum. Yapımın demo olmasından dolayı 2 adet araç seçeneğimiz var. Bu noktada bir eksi olarak lisansların alınmamasını gösterebiliriz...

Yarışacağımız otomobili seçtikten sonra kısaca rengini değiştirebiliyoruz, ayrıca bir de “customise” seçeneği var. Ancak demo’da aktif olmadığından ötürü, buraya herhangi bir müdahalemiz söz konusu değil.

Ben yarışacağımızı sanmıştım!

En nihayetinde yarış başlıyor! Ancak ‘yarış’ demek lafın gelişi. Bu yarış değil adeta savaş! Zira arabamızın yanına yerleştirilen minigun sayesinde, rakiplerimizi patlatmaya çalışıyoruz. Diğer yarışmacılardan önce 10 tane araç yok ederseniz, kazanan siz oluyorsuz. Ancak bunu başarmak çok da kolay değil. Neden mi? Açıkçası benim gibi neredeyse haftanın hergünü, kısa da olsa NFS Most Wanted oynayan biri için otomobillerin sürüş dinamikleri biraz ağır geldi. Diğer yarış tipi olan ‘Stunt Show’ ise küçüklüğümde oynamış olduğum Stunts’ın izlerini taşıyordu. Öyle ki bu rampalar, bu yollar... hepsi Stunts’tan alınmış.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×