Crazy Taxi: Fare Wars

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Vahşi sürüş cazibesi
Platformlar PSP
Crazy Taxi: Fare Wars
  • Yapımcı - Yayıncı Sniper Studios - SEGA
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Yarış,Yarış
Merlin Puanı 68
Artılar Eğlenceli oynanış, mini oyunlar
Eksiler Grafikler ve sesler eski kalıyor
Crazy Taxi atmosferini birebir yaşayabileceğiniz en iyi ülke muhtemelen Türkiye’dir. Özellikle İstanbul’un taksi şoförleri oyundaki heyecanı canlı olarak yaşatabilme performanslarına sahiptirler. Bununla birlikte bu maceraların en güvenli yaşanabileceği ortam her zaman olduğu gibi video oyunlarıdır. Çılgın taksi maceraları Crazy Taxi: Fare Wars ile geri dönüyor. Hem de bu defa taşınabilir olarak PSP platformunda.

LPG’siz taksi olmaz

Crazy Taxi ismi ile Sega’nın oyun konsolu Dreamcast geliyor akla. Sonic, NFL 2K, Phantasy Star Online ve Crazy Taxi gibi popüler oyunların oynandığı bir konsoldu Dreamcast. Konsolun bazı oyunlarını ise revize edilerek PSP ekranlarında görüyoruz. Dreamcast’in Crazy Taxi ve Crazy Taxi 2 oyunlarından oluşan bir karışımın, Fare Wars haline getirilerek UMD diskine konduğunu söyleyebiliriz. Oyunun içeriğini oluşturan yapıda aslında isminde yatıyor. Bir taksi şoförünü oynadığımız yapımda aracımızla şehrin içinde tur atıyoruz. Tahmin edeceğiniz gibi amacımız müşteri bulmak ve gitmek istedikleri yere onları ulaştırmak. Peki çılgınlık bunun neresinde? Fare Wars’ta ne kadar çılgınca ve dikkatsizce aracınızı kullanırsanız, o kadar mükâfatlandırılıyorsunuz. Bizi bağlayan tek kural ise önceden belirlenmiş süre içinde müşteriyi gitmek istediği yere ulaştırmak. Bir müşteriyi otuz saniye içinde ulaştırmak gerekirken diğerini bir dakikada ulaştırmamız gibi değişken zaman sınırlaması bulunuyor. Hedefe ne kadar çabuk ve çılgınca varırsanız, o oranda fazla para ve bahşiş kazanıyoruz. Eğer belirtilen süre içinde hedefe ulaşamazsanız ise daha fazla müşteri ve para kazanmanıza etki eden rütbeniz düşüyor.

Crazy Taxi’nin, Dreamcast versiyonu tamamı ile arcade tarzındaydı. PSP’ye port edilen yapımda da büyük oranda bunun korunduğunu ve arcade ruhunun varlığını sürdürdüğünü görüyoruz. Üç, beş ve on dakikalık oyun modlarınında bulunduğu yapımda, süre kısıtlaması olmaksızın istediğiniz kadar oynayabileceğiniz bir modda bulunmakta. Fare Wars ayrıca mini oyunlarda barındırmakta. Ancak bu mini oyunları daha çok eğitim bölümleri olarak anmakta mümkün. Zira özel aksiyon hareketlerini kullanmayı bilmiyoruz ve her bir mini oyun bu özel hareketlerin kullanılması üzerine yoğunlaşıyor. Başarılı tamamlanan her bir mini oyun ardından kilitli olan bir diğeri açılıyor. Özel hareketleri öğrenmek, müşterileri gitmek istedikleri noktaya daha hızlı ulaştırma avantajı sağlıyor. Bu bakımdan öğrenilmeleri faydanıza oluyor. Oyunda kontroller iyi sayılabilir. Yine de özel hareketleri gerçekleştirmek maharet istiyor. İki farklı şekilde sunulan kontrol çeşidinden tercihinize göre rahat ettiğinizi kullanabiliyorsunuz. Bununla birlikte kendi konfigürasyonunuzu ayarlayamamanız kötü olmuş.

Grafikler açısından Dreamcast ile ortalama olarak eş değer olan yapım, PSP’nin gücünü ortaya koymaktan uzak kalmakla birlikte kötü görseller içermiyor. Grafiklerden çok da farklı olmayan sesler bakımından ise iyi olan taraf, hafıza kartındaki MP3’lerin dinlenebilir olmaları. Yalnızca Ad-Hoc Wireless üzerinden desteklenen Multiplayer modunun da oyunda bulunduğunu unutmadan belirtelim. Crazy Taxi: Fare Wars, eskiyi yad etmek, saf aksiyon ve eğlence arayanlar için iyi bir oyun. Yapımın 1999 yılında piyasaya çıkmış bir oyundan port edildiği düşünülürse, fazla beklentiye kapılmamak gerektiği unutulmamalı.
Yorumlar 1
MK Okuru
MK Okuru 6.12.2022 06:19
Kalan Karakter : 300 Gönder
Crazy Taxi: Fare Wars

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×