CrimeCraft

Tunay Şahin
Tunay Şahin 3.06.2010 - 12:31
Suç sanatını özenle icra edecek gönüllüler aranıyor
Bilgisayar oyun dünyasının belki de en çok ilgi çeken türlerinin başında devasa online yapımları geliyor. Eskiden hiç ilgim olmamasına rağmen özellikle adsl sisteminin yaygınlaşmasından sonra ben de bu akımdan nasibimi almış, özellikle de World of Warcraft dünyasında kendime yer edinmek için çaba sarf etmiştim. Geçenlerde ismini duyduğum CrimeCraft bir anda ilgimi çekti. Çünkü adının sonundaki ‘Craft’ kelimesi hemen efsane oyun yapımcısı Blizzard’ın StarCraft, WarCraft gibi oyunlarını çağrıştırdı ve büyük bir heyecana kapıldım. Heyecanımı dizginlemem gerektiğini veya daha doğru bir ifade ile o kadar da kendimi kaptırmamam gerektiğini oyunun aslında başka birileri tarafından yapıldığını öğrenmemle anladım.

Ukrayna asıllı yapımcı firma Vogster Entertainment geçtiğimiz sene içerisinde oyun dünyasına yaptığı açıklama ile adını duyurmuştu. Günümüzün en üst düzey grafiklerini sunmaya aday grafik motoru Unreal Engine 3’ü kullanarak yepyeni bir proje üzerinde çalıştıklarını ve oyunlarının piyasaya çıkması ile birlikte bomba etkisi yaratacaklarını belirtmişlerdi. Diğer tüm oyun sever gibi bizler de büyük merakla bekledik. Sonunda yapımcıların ağzındaki bakla çıktı ve bahsi geçen yapımın ne olacağı hakkında bilgiler de oyun dünyasına sızdı.

Çete de kurarım, kariyer de yaparım

Vogster programcılarının üzerinde çalıştıkları projenin ismi CrimeCraft. Blizzard’ın ünlü stratejilerine benzeyen ismine rağmen apayrı bir oyun türünü, yani devasa online oyun yapısını içerecek. Benzer yapıdaki oyunlar genelde fantastik evrenlerde ya da uzayda geçerken CrimeCraft, günümüz dünyasını benimsemiş durumda. Bu dünyaya dahil olacak oyuncular dev bir şehrin politik, ekonomik ve sosyal yaşayışını düzenleyecekler. Adeta yaşayan bir şehri oluşturacağız. Oyuncular işyerleri açacaklar, ticaretle uğraşacaklar ve birbirlerine rakip dükkanlar açıp rekabet içine girebilecekler. Hatta ilerleyen safhalarda çeteler, gizli örgütler kuracaklar. Giderek suça dayanan bir yapı içerisine ilerleyen oyun, sonunda gizli planlar ve kundaklamalara kadar ulaşacak. Oyuncuların bir arada şehir yaşantısını oluşturacaklar, ama öte yandan da hayatın gerçekçiliğini tamamlayacak bazı ek karakterlere de denk geleceğiz. Yapay zeka tarafından yönetilen karakterler de şehrin atmosferini tamamlayacakları gibi, sokaklarda yalnız olmadığınızın hissini size yansıtacaklar.

Bilindiği üzere devasa online oyunlarda kullanıcılar zamanla biriktirdikleri paralar ile yeni eşyalar almanın yanında uzun süre kullanacakları bazı binalara, oyununa göre değişmek üzere binek hayvanlara sahip olurlar. CrimeCraft günümüzde geçen bir oyun olduğu için buradaki binek hayvan olgusu otomobiller ile değişiyor. Tıpkı GTA’da olduğu gibi bir bina sahibi olacak ve parasını ödeyerek satın aldığımız arabamızı evimizin garajına park edeceğiz. Gerçek bir hayatın oyun dünyasına taşındığı CrimeCraft’ta dükkan işletmeciliği de yaptığımızdan düzenli olarak insanlarla iç içe olmamız gerekiyor. Kimi zaman sadece ticaret yapacakken kimi zaman ise hakkımızı aramak için rakip şirketlere saldırılar düzenleyeceğiz. Diğer devasa online oyunlarda olmayan çok gerçekçi ve yenilikler içeren bir savaş sistemine sahip olacak olan CrimeCraft’ta ister kanunların yanında duran tipik bir vatandaş gibi davranabilecek, isterseniz de işi sadece yağmalamak olan tipik bir suçlu olabileceksiniz. İsterseniz oyunun gidişatına göre sürekli kararınızı değiştirebilir, aklına estiğini yapan başıboş bir serseri gibi sokaklarda dolaşabilirsiniz.

Göze de hitap edecek

Lisansını aldıkları Unreal Engine 3 ile başarılı grafikler sunmayı vadediyor yapımcılar. Özellikle karakter modellemelerinde başarılı olan motor ilk defa bir devasa online oyunda denenecek. Yapımcıların iddiasına göre oyunlar daha evvel hiç yaşamadıkları bir deneyimi ve görsel kaliteyi CrimeCraft’ta bulacaklar. Sadece grafikler değil, oyun içinde yaşanacak eğlenceli ve komik olaylar da insanların ilgisini çekeceği düşüncesindeler. Yapımcılar oyunu PC, Xbox 360 ve PlayStation 3 için geliştiriyorlar ve büyük bir ihtimalle 2008 yılında piyasaya sürecekler.
Yorumlar 3
MK Okuru
MK Okuru 30.06.2022 14:12
Kalan Karakter : 300 Gönder
CrimeCraft

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×