1/2

Crysis Warhead

Mahmut Saral
Mahmut Saral 3.06.2010 - 12:31
Maksimum Psycho
Platformlar PC
Crysis Warhead
  • Yapımcı - Yayıncı Crytek Studios - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 92
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%95
Artılar Grafikler, özgür oynanış, Türkçe dil desteği
Eksiler Eklenti tadında, yüksek sistem ihtiyacı, ana senaryo kısa, yapay zekada rastlanan basit hatalar
Far Cry'ın ardından Ubisoft ile aralarında bazı anlaşmazlıklar beliren Crytek, bu kez EA ile yola çıkmış, "Maximum oyun" parolasıyla Crysis'i lanse etmişti. Geçtiğimiz yıl uzun bir bekleyişin ardından oyun severlerle buluşan Crysis, kaliteli grafiklerinin yanı sıra, sistemlere getirdiği ağır yükle de çok konuşulmuştu. Oyunun sadece PC'ye özel olarak hazırlanması ve istediği yüksek sistem gereksinimleri sonucunda "Acaba Crysis konsollara çıkar mı?” Benzeri sorular oldukça fazla soruldu ve bu yönde bir hayli fazla haber yapılsa da Crytek, konsollara yönelik bir adım atmadı.

Henüz Crysis'in misyonunun tamamlanmadığına karar veren Crytek, Warhead isimli yeni oyununu duyurmuş ve yeni stüdyoları Crytek Budapeşte tarafından hazırlanacağını bildirmişti. Bir genişleme olarak düşünülse de (ilk başta) Warhead, tamamen baştan hazırlanmış bir oyun olarak bu kez "ilk yapımdan daha az sistem gereksinimi" parolasıyla hazırlanacaktı. Öyle ki EA ve Crytek, Crysis: Warhead'ın stabil çalışabilmesi için 600 dolarlık PC'leri örnek gösteriyor. Bakalım dedikleri kadar var mı?

Öteki yüz

Güney Çin denizindeki olağan üstü gelişmelere duyarsız kalmak istemeyen ABD ordusuna mensup özel güçler, bu bölgede neler olup bittiğini öğrenmek istediklerinde aslında Korelilerin de boş durmadıklarını görmüşlerdi. Nomad isimli askeri yönettiğimiz Crysis’te düşman ülke güçleri haricinde, uzaylı yaratıklara karşı mücadeleler vermek zorunda kalmıştık. Macera boyunca ekibimiz bir arada kalamamış, etrafa dağılanlar ve ölenler olmuştu. İlk oyunda umursamaz ve mizahi tavrıyla dikkat çeken Psycho’yu yeni oyunda yönetme şansına erişiyoruz. Warhead, Crysis’teki geniş çaplı operasyonda adanın diğer tarafında yer alan Psycho’nun başından geçen olayları konu alıyor.

Oyunun ilerleyiş tarzı, ilk yapımla benzerlikler taşıyor. Neredeyse tüm görevleri rahatlıkla yerine getirebiliyoruz. Bilgisayarlardaki bilgileri ele geçirmek, zırhlı araçları yok etmek, etraf temizliği yaparak sonuca gitmek gibi bilindik işlevler içerisinde yer alıyoruz. Warhead ile gelen ilk yenilik, “Vuruş hissi”. Crysis’te şarjör boşaltmamıza neden olan bu durum, yeni oyunda giderilmiş. Yeni silahlar olarak, bomba atar ve aynı anda 2 adet kullanabileceğimiz otomatik tüfekler eklenmiş. Ayrıca mermi stoklamak için sürekli olarak yerden silahlar topluyorduk. Bu da çatışma anında bizi zor durumda bırakabiliyor, bir nevi devamlılığı baltalıyordu. Yapımda bunun da üstesinden gelinmiş ve artık silahın üzerinden geçmek yeterli oluyor. Araç kullanmak ve araçlı görevler de yine Warhead’de olmazsa olmazlardan. Yapıma, zırhlı keşif aracı ve Hovercraft gibi yeni araçlar da dahil edilmiş.

Üzerimizdeki Suit’in etkisi yine oldukça önemli. Nano Suit’in diğer askeri güçlere geçmemesi gerektiğini ilk oyunda Nomad söylemişti. Oyun boyunca defalarca karşılaşacağımız özel bir düşmanımız var artık. Üstelik giysimizi de beğenmişe benziyor. Crytek, özellikle bu karşılaşma anlarında sinematik sahneler kullanmış. Düşman güçler haricinde tabii ki en ciddi tehlikeyi yaratıklar oluşturuyor. Gönderdikleri dondurucu ışınlara karşın saklan ve ateş et taktiği oldukça işe yarıyor. Bu süre zarfında giysinizin özelliğini de maksimum zırh olarak ayarlamışsanız fazla zorlanmıyorsunuz.

Geniş topraklar

İlk oyundaki meşhur mağara görevini bilmeyen ve muhtemelen geçmek için uğraşmayan yoktur. Bu bölümde, kullandığımız radar tamamen devre dışı kalıyor ve belirtilen hiçbir yön bilgisi bulunmuyordu. Aynı tarzda yeni bir bölüm, yeni oyunda da yer alıyor. Fakat bu kez yeraltında gerçekleşen bir görev ve oldukça eğlenceli. “Deniz-Kum-Güneş” üçlüsünden sıkılanlar için tamamen buzla kaplı haritalar ve rüzgar ile yağmur eşliğindeki operasyonlar, göze daha hoş görünecektir.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×