1/3

Crysis Warhead

Güven Gümüş
Güven Gümüş 3.06.2010 - 12:31
Crysis maceramız maksimum Psycho'la devam ediyor!
Her şey 2004 yılında başladı. Almanya’da kurulan ve başında üç Türk kardeşin bulunduğu Crytek’in ismini o zamanlar yeni duyuyorduk. Yerli kardeşler, her ne kadar yurt dışında da olsalar Türklüklerinden hiçbir şey kaybetmeden oyunlarını yaptılar. İlk olarak oyun dünyasına FarCry ile adlarını duyurdular. Bu duyurma o kadar etkili oldu ki FarCry ile almadık ödül bırakmadılar. O zamanki en iyi grafikler, atmosfer, sesler, yapay zeka vs… oyun ile ilgili bütün kategorilerde bir tek FarCry vardı. Oyunu yapanların bizden birileri olması, göğsümüzü kabarttıkça kabarttı. İşte Türkün gücü budur, biz oyun yaptık mı böyle oyun yaparız gibi bütün dünyaya meydan okuyorduk. Gerçi her ne kadar tam anlamıyla Türk yapımı olmamasına, geliştiricilerin bizlerden birileri olması bile yetiyordu.

Crytek, FarCry’dan sonra kabuğuna çekilip yeni oyunlar üzerinde çalışmaya başladı. Çalışmalarını yavaş ve sessiz bir şekilde sürdüren firma ser verip sır vermiyordu. Bu sessizlik fazla sürmedi ve çığlığa dönüşerek yeni bir oyun olarak karşımıza çıkmıştı “Crysis”.

Yıllar geçtikçe teknoloji de gelişmişti. Artık oyunlarda görsellik ön plandaydı. Güçlü sistem isteyen oyunlar piyasalara çıkmaya başladı. Crytek, Crysis için yaptığı açıklamada, teknolojinin bütün nimetlerinden faydalanacağını ve özellikler Türklere özel bir sürpriz hazırladıklarını belirtti. Bizler hemen özel sürprizin ne olduğu konusunda fikir alışverişinde bulunurken, nihayet açıklama Anıl Yerli’den geldi. Anıl Yerli, Crysis’in yüzde yüz Türkçe olması için EA Games ile görüştüklerini ve en kısa zamanda bir açıklama yapacaklarını belirtti. Bir rüya gerçek oluyordu. Bütün dünyanın merakla beklediği bir oyunu kendi dilimizde oynama şansına sahip olacaktık. Beklenen açıklama geldi ve Crysis’in, Türkçe olarak piyasada olacağı haber verildi. O andan itibaren bütün internet sitelerinde Crysis hep ön planda oldu ve oyunun çıkması büyük heyecanla beklendi.

Beklenen an geldi…

Crysis tamamen Türkçe ve özel bir fiyatla piyasaya çıktı. Yapım çıktığı andan itibaren hızla stoklar tükenmeye başladı. Oyunun her şeyiyle Türkçe olmasının yanında kaliteli grafikleri, tropik ormanlarla kaplı atmosferi, yapay zekası kısacası oyun ile ilgili her şeyi mükemmeldi. Yerli kardeşler FarCry’dan sonra dünyaya bir kez daha adını Crysis ile ezberletmişti. Kolay değildi, ilk defa Uluslararası alanda bir oyun Türkçe olmak özelliğine sahipti. Crysis’in Türkçe versiyonu profesyonelce yapıldı. Oyun içi seslendirmeleri için Türkiye’den usta sanatçılarla çalışılmış, her ayrıntı profesyonelce hazırlanmıştı. Artık Türkçe seslendirmelerle hem senaryoyu anlıyorduk hem de Yerli kardeşlerle bir kez daha gururlanıyorduk.

Crysis’in büyük ses getirmesi, başta Crytek’in CEO’su ve başkanı Cevat Yerli olmak üzere diğer Crytek çalışanları ve EA yetkililerini memnun etmişti. Cevat Yerli; “Crysis geçen sene piyasaya çıktığında hem oyunculardan, hem de yayın kuruluşlarından aldığımız tepkiler bizleri çok memnun etti.” diyordu. EA Partners Başkan Yardımcısı ve Küresel Genel Müdürü David DeMartini ise “Crysis inanılmaz bir oyundu ve bu isim beraberinde mükemmel bir seriyi de getirecek.” diyerek beklenen anın yaklaştığını haber veriyordu.

Oyunu oynayanlar, son bölümde yönlendirdiğimiz Teğmen Nomad’ın şu sözleri hatırlayacaklardır. “İşimiz bitmedi geri döneceğiz…” İşte bu cümle Crysis’in devamının geleceğini bizlere müjdeliyordu. Zaten EA ve Crytek de oyunun satış grafiğinden oldukça memnundu. Kısa bir süre sonra beklenen resmi açıklama EA ve Crytek'ten geldi. Heyecan kaldığı yerden “Crysis Warhead” ile devam edecekti.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×