1/2

CT Special Forces

CT Special Forces

Kerem Gülermen
Kerem Gülermen 3.06.2010 - 12:31
Küçük komandolarımızla özel harekâtlara...
Platformlar Gameboy Advance
CT Special Forces
  • Yapımcı - Yayıncı Light and Shadow Production - Hip Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Platform
Merlin Puanı 85
Artılar Şirin grafikler. Eğlenceli oynanış. Çoklu oyuncu moduna izin veriyor.
Eksiler Tekrar oynanabilirliği düşük. Hikaye yok gibi.

RTS, FPS, MMORPG gibi başına oturduğumda çok uzun vakitler harcadığım oyun türleri dışında Platform ve Arcade tarzı oyunların benim hayatımda büyük yeri bulunmakta. Üç, dört sene önce bir İnternet kafenin bol sigara dumanlı havasından kurtulmak için arkadaşa gitmeye karar verdik, evinde PlayStation oynayacaktık. O gün orada CT: Terrorist Forces diye bir oyun gördüm. Açtık, oynadık. 2 kişilik oyuna destek veriyordu. Bir kaç günün sonunda CT'yi bitirmiştik ve büyük keyif almıştım. PlayStation’da oynadığım en güzel platform oyunu olmuştu ve kısa süreli olmasından dolayı hevesimi alamamıştım. Fakat daha sonra CT’nin GBA için yapıldığını duydum. Çok sevinmiştim, o şirin iki karakter ile oynama fırsatını bulacaktım tekrar...

GBA klasiği basit menüler

CT (Counter Terrorist), bizi GameBoy’da şık ve terrorist harekatlarının havasına sokabilecek bir müzikle karşılıyor firma logosundan sonra. Ana menüde "Mission", "Challange", "Password" ve "Options" bulunuyor. "Mission"ı seçtiğimizde CT bize "Sen Anti-Terörist Özel Timinin bir parçasısın ve görevin de terörizmi ortadan kald..." diye damdan düşer gibi bizi hikayenin içine atıyor ama CT’nin tarzı bu. Siz şirin grafiklerin ve güzel seslerin içinde çeşitli mekânlarda platform tarzında terörist öldürün vs bütün amaç bu. "Challange" ise GBA Link gibi harici cihazlarla arkadaşınızla beraber oynayabileceğiniz bir mod (arkadaşlar PS de yaptığımız oluyor). "Password"a girince de, her bölüm sonunda bize verilen 4 haneli şifreleri burada kullanabiliyoruz, anahtar kilidine asılı durmuş 4 rakam bulunuyor şifreyi girebilmemiz için. "Options" ise her klasik GBA oyununda olduğu gibi sadece müzik ve ses şiddeti ayarından oluşmakta. Ayrıca Credits’e girip L.S.P’nin çalışanlarının isimlerine bakabiliriz.

Karakterlerimizi SAS Komandosu ve Gerilla diye tarif edebiliriz. Bazen SAS komandomuz bazen de gerillamız ile harekâtlara gidiyoruz.

"Mission" dediğimiz anda bahsettiğim gibi kendimizi direk o şirin atmosferin içinde buluyoruz, bölüm başlarında General ile aramızda görevler hakkında kısa konuşmalar geçiyor. İlk kısım Snow Covered Mountains ve her kısım gibi 4 seviyeden oluşuyor. İlk anda elimizde sadece yarı otomatik bir tüfek bulunuyor ve bu silahın mermisi bitmiyor, ileride karşımıza çıkacak olan Makineli Tüfek, Roketatar ve Lav Silahının mermileri kısıtlı ve bittiğinde yerde bulduğumuz cephanelerle silahı kullanmaya devam edebiliyoruz. GBA nın A, B ve X, Y tuşları bizim zıplamamızı, ateş etmemizi, silah değiştirmemizi ve bomba atmamızı sağlıyor.

Basit bir platformdan daha öte

CT Harekâtları 4 kısımdan oluşuyor. İlerleyeceğimiz mekânlar; karlı dağlar, çöl, balta girmemiş ormanlar ve şehir. Bölümler sadece düz platform olarak gitmiyor, keskin nişancı görevleri -ki sizi çileden çıkartacaklar- ve helikopter görevleri de PS’deki CT gibi aynen burada yer alıyor. Ayrıca kimi yerlerde de paraşütle atlamalar gerçekleştiriyoruz, burada rüzgâr barını iyi ayarlamamız gerekiyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×