1/3

Cursed Mountain

Nurullah Karapınar
Nurullah Karapınar 3.06.2010 - 12:31
Esrarengiz dağın zirvesindeki gerçek ne?
Platformlar PC
Cursed Mountain
  • Yapımcı - Yayıncı Deep Silver - Koch Media
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon,Aksiyon
Merlin Puanı 66
Artılar Uzak Doğu sentezli hikâye ve dini motifler
Eksiler Kayıt noktalarının düzensiz olması, lanetli ruhlarla sık sık mücadele etmek zorunda kalmamız, oyunun atmosferindeki aşırı beyazlık ve siyah beyaz kareler
Çoğumuz korku oyunlarındaki kalite düşüklüğünün farkındayız. Son yıllarda Dead Space hariç, insanı derinden etkileyen bir yapımla karşılaşmadık. Resident Evil’ın giderek aksiyon oyununa dönüşmesi, Silent Hill’in ilk üç serideki başarıyı yakalayamaması, Alone in The Dark, Saw ve Jericho gibi yapımların beklentilerin altında kalması, bu türü sevenlerin ortak noktada buluştuğu konuydu. Fatal Frame’yi ayrı kategoride tutuyorum, bu oyun çizgisini koruyor. Şahsım olarak konuşacak olursam; asla unutamadığım Parasite Eve gibi bir yapımın devam etmesini çok isterdim. PSP için gelecekti, ama hâlâ ses seda yok.

Bizim konumuz, daha önce Wii için piyasaya çıkan Cursed Mountain adlı yapım. Açıkçası, PC için bu oyunu çıkaracaklarını tahmin etmiyordum. Eğer oyunun ön incelemesini sitemizden ya da başka kaynaklardan okuduysanız, Himalayalarda geçen bu macera dikkatinizi çekmiştir. Yapım gerek konusu, gerekse korku türünü uzak doğu ritüelleri ve büyüleri ile birleştirmesi bakımından öne çıkıyor. En heyecanlısı da, maceranın çoğunlukla dünyanın çatısını oluşturan Himalayalarda geçmesi.

Cursed Mountain

Himalayaların Gizemi
Cursed Mountain, dağcı iki kardeşin hikâyesini konu alıyor. Yıl 1980. Frank Bennett, Himalayalara doğru yola çıkar. Bu yolculuk, ondan haber alınamamasıyla tam bir trajediye dönüşmüştür. Frank niçin bu yolculuğa çıkmıştır, tırmanış sırasında başına ne geldi, kimlerle karşılaştı? Abisi Eric, işte bu sorulara yanıt bulmak için kardeşinin peşinden gitmeye karar verir. Frank’in kaybolduğu dağ, lanetlidir. Kaynağı belirsiz (oyunun sonunda öğreniyoruz) bir lanet sonucu ölen köylü ve dağcıların ruhu, öbür tarafa geçememiş ve dünya ile ahiret arasında sıkışıp kalmıştır. Lanetin etkisiyle hepsi, potansiyel bir tehlike oluşturmaktadır. Oyun boyunca, sık sık bu lanetli ruhları yok edebilmek için uğraşmak zorunda kalacağız.

Oyunumuz TPS bakış açısına sahip. Kamera çoğunlukla yönettiğimiz karakteri arkadan takip etse de, bazı durumlarda sabit açılara geçiyor. Eğer Ctrl tuşuna basarsanız etrafı daha iyi izleyebilirsiniz. Bu şekilde karakterimiz iyice kenara çekilip, FPS moduna geçiyor. Dağda ilerlerken geçtiğimiz yerleri görmek size ilginç gelebilir. Yapımın dikkatleri çeken diğer bir noktası, dondurucu sert rüzgârlar ve tipi gibi hava koşullarının olması. Uğuldayan sert rüzgâr sesi arka fondan sürekli yankılanıyor. Özellikle son bölümde dağın zirvesine tırmanışımızda tipi ve rüzgâr bizi yalnız bırakmayacak. Üstelik rüzgâr o kadar sert esiyor ki, ilerlemekte güçlük çekiyoruz. Sakin başlayan yolculuğumuz Tibet köylerinden geçerek dağın zirvesinde son bulacak. Ancak zirveye bayrak dikmek o kadar kolay değil. Oyunun hikâye anlatımı el çizimi flashback’lerle desteklenmiş. Zaten hikâye, insanı baştan içine alıyor ve oyunun sonunu görmek için dayanılmaz bir cazibe oluşturuyor.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×