1/3

D-Day

Emre Ede
Emre Ede 3.06.2010 - 12:31
Strateji oyunlarının tahtını sallayacak nitelikte.
Platformlar PC
D-Day
Merlin Puanı 85
Artılar Fizik motoru ve grafik olarak çok etkileyici. Çok gerçekçi.
Atmosferi çok iyi.
Eksiler Çok iyi bir sistem ihtiyacı var. En iyi makinalarda bile biraz kastırıyor. Başlangıç bölümlerini geçmek bile biraz zor.

Bu oyun REMA tarafından ülkemize Türkçe olarak getirilmektedir.

İkinci Dünya Savaşı oyunlarına bir yenisi daha eklendi; D-Day. Bu oyunda Amerikan askerlerinin Normandiya Çıkartması ile başlayan olaylar simüle edilmiş. Siz ise tepeden bir görüş açısıyla askerleri, tankları ve geri kalan techizatın tamamını yönetiyorsunuz. Oyunun başında ne yapmanız gerektiği size söyleniyor. Siz de bütün strateji dehanızla bu işi yapmaya çalışıyorsunuz.

Oyun tam olarak üret-saldır stratejisi değil. Size oyunun başında çeşitli askerler ve tanklar veriliyor. Siz bunları kullanarak görevi tamamlamaya çalışıyorsunuz. Her harita içinde bir-iki tane de ekstra görev veriliyor. Bunları yapabilirseniz (ki çok zor değiller) size yeni askerler, tanklar veya göreve göre başka güzel şeyler de verilebiliyor.

Askerlerin Çeşitleri Etkileyici
Örneğin ilk görevde uçaklarla üç birlik yere iniyor. İşte oyuna başladınız. Size verilen askerler tek bir birim değil. Çeşitleri var ve bu çeşitlik oyundaki stratejinizi kurma açısından çok önemli. Gözcü (scout), subay (officer), alevkusan (flamethrower), nişancı (sniper), bomba imha (sapper), doktor (medic), tüfekli asker (rifleman), bazukacı (PIAT fighter). Hepsinin işlevi farklı. Hepsinin etkinliği farklı. Örneğin subaylar asker ve tankların etkinliğini arttırırken nişancı ve tüfekli askerler, karşı tarafın askerlerine karşı çok etkili. Alevkusan adamlar siperleri ve tankları temizleme konusunda bir numara. Bazukalı arkadaşların ise belirli bir inceliği yok. Geleni geçeni havaya uçurmak onların işi. Tankların en büyük düşmanı.

Tank Kullanımı Dikkat İstiyor
Tabii ki size sadece asker verilmiyor. Tanklar da işin bir parçası. Yalnız campaign oynarken askerlerden çok tanklar işe yarıyor. O yüzden tankları dikkatli oynamak gerekiyor. Örneğin bir bölümde sahile çıktığınızda size askerlerin yanı sıra bir kaç tane tank da veriliyor. Ancak sahil mayın dolu. Tanklarınızı “Şöyle bir dolaştırayım ortalıkta ne var ne yok.” moduna soktuğunuz anda tanklarınıza elveda diyorsunuz. Askerler mayınların etrafından geçebiliyor, ancak tankların böyle bir inceliği yok. Bastığınız yere direk gitmeye çalışıyorlar. Bu sebeple önce bırakın bomba imha ekibi sizin için sahildeki mayınları temizlesin sonra tanklarınızla ortalığa girişirsiniz.

Tankların çeşidi de önemli. Kimisi hafif ama hızlı, kimisinin menzili çok uzun, kimisinin gücü çok fazla. Oyunda neredeyse savaşta kullanılmış herşey var ve gerçeğine uygun. Örneğin tanklar ateş edebilmek için durmak zorunda. Her tankın ateş etme süresi, namlusunu çevirme süresi farklı. Bu da oyunun gerçekçiliğini etkileyen faktörlerden biri. Tabi oyunda her araç silahlı olacak diye bir kural yok. Motorsikletler, arabalar gibi araçlar çok hızlı olmasına karşılık silahsızlar. Bu araçlar bazen işe yarayabiliyor. Bir bölümde Fransız direnişçilerinin bir haberi iletmesi için araca ihtiyacı var. Bunu sağlayabilirseniz size dört yeni asker katılıyor. Bu da oyundaki güzel yönlerden biri. Size verilen bir ana, bir de yan görevler var. Yan veya saklı görevleri bitirmek zorunda değilsiniz ama bitirirseniz size ekstra askerler veriliyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×