D-Max 3588Q Super Digi Cam

Ulaş Çöğendezoğlu
Ulaş Çöğendezoğlu 3.06.2010 - 12:31
Geçmişten gelemeyen bir kamera mı istiyorsunuz?

Bir süre öncesini hatırlamaya çalışın. Hani şu internete yavaş modemlerle bağlandığımız için hiçbir şey yapamadığımız zamanları. İşte o günlerden kurtulmanın ardından gelen nerdeyse ilk teknolojidir görüntü transferi. Bu kameramız da o günlerin yadigarı teknolojinin, günümüzde evlerde standart olmasının sonuçlarından biri. Kamera paketimizden bir adet dikdörtgen şekilli kamera, ayaklık, USB kablosu, sürücü yazılımları ve kullanım/kurulum kılavuzu çıkıyor. Kameranın teknik özellikleri, 640 * 480 (300k piksel) görüntü, 1280 * 960 (1.3 mega piksel) resim kalitesi vermesi şeklinde. Kurulum USB üzerinden yapıldığı için aleti tanıtmak çok kolay olmalıydı. Tek yapmanız gereken USB kablosunu takmak, ardından da basamakları takip edip sürücülerini ayarlamaktı. Ancak bunun yerine aracı “Bilinmeyen Aygıt” şeklinde bırakıp, yazılımını kurmak gerekiyor. Yazılım kurulduktan sonraki açılışta aleti tanıtabiliyorsunuz. Gelelim kamerayı biraz incelemeye. Kameranın arkasında bir LCD panel, mod düğmesi ve pencere bulunuyor.

LCD panel bize makinenin durumu, resim kalitesi, zamanlama ve benzeri yardımları gösteriyor. Mod düğmesi ise makine özellikleri arasında dolaşmamızı sağlıyor. Yani mod düğmesi ile gezindiğimiz yardımcıları LCD panelde izliyoruz. Pencere ise fotoğraf makinelerinden de bildiğimiz odak penceresi. Görüntü alacağımız ya da fotoğrafını çekeceğimiz yerin odaklanmasında kullanıyoruz.

Kameranın ön kısmında da pencerenin ön kısmı, lens ve fotoğraf düğmesi yer alıyor. Pencerenin ön kısmı ve lens görüntü alırken ya da fotoğraf çekerken kapanmamalı, sadece bir uyarı. Fotoğraf düğmesi ise adı üstünde, fotoğraf çekerken tek basmalık tuşumuz. Burada dikkat etmeniz gereken, fotoğraf çekerken kesinlikle kamerayı oynatmamak. Şöyle ki, diyelim fotoğraf çekmeye karar verdiniz. Hareketli görüntü çekmenize imkan yok.

Hareketli görüntülerde asıl görüntü kayıyor ve karmakarışık bir görüntü çıkıyor. Bundan kurtulmak için ya kamerayı fotoğraf çekerken düğmeye basma anından itibaren 1, 2 saniye hiç oynatmayacaksınız ya da kameranızı “Video modunda resim çekme” ayarına getireceksiniz ve bir yerde sabitleyeceksiniz. Bu modun özelliği, ardı ardına durmadan resim çekmesidir. Gene de her halükarda bu kamera fotoğraf çekmek üzere dizayn edilmiş değil. Bunu aklınızdan çıkarmayın. Karanlık çekimlerinde de nesnenin dibine girmelisiniz. Yoksa hiç şansınız yok görüntü alabilmek için.

Yüksek kaliteli olarak 26 poz, düşük kalitede ise 52 poz fotoğraf saklayabiliyor kamera. Her iki kalite için de, 1.3 mega piksel zaten düşük bir çözünürlük olduğundan, fazlaca bir performans beklememek lazım. Beklemeli çekim özelliği de maalesef bu kalite düşüklüğünde kayboluyor. Ama eninde sonunda bu bir kamera, fotoğraf çekmek için değil.

Gelelim kamera özelliklerine. 24bit renkli, 8bit renksiz çekim yapabiliyor kamera. Her iki şekilde de sadece işini yapıyor(!). Görüntü aktarıyor işte. Maalesef ki kaliteli değil ve hareketleri de iyi algılayamıyor. Kamera kurlumu Twain/WDM arayüzleri ile yapıldığından dolayı, kameranın Windows işletim sistemi üzerine ve Windows98 SE ve sonrasına kurulması gerekiyor. Ayrıca 640 * 480 çözünürlüğe izin veren bir monitör ve yazılımların çalışması için 64MB RAM gerekiyor. Gerçi bütün bu özellikler komik duruyor fakat sırf kamera kullanmak için eski sistemini elde tutanlar olabilir.

Sonuç olarak, fiyatıyla orantılı olarak fena değil bir kamera elimizdeki. Resim çekmeniz için dizayn edilmemiş olması ve hareketli görüntülerde kare atlaması eksi puan. Küçük bir makine için dört tane alkalin pil kullanılması da ikinci bir eksi kısım. Fiyatına bakın, eş değerdeki kameralardan daha uygun olduğu sürece tercih edilebilir.

Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 2.12.2022 23:43
Kalan Karakter : 300 Gönder
D-Max 3588Q Super Digi Cam

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×