1/2

Dante's Inferno

Ozan Özarslan
Ozan Özarslan 3.06.2010 - 12:31
Cehennem yolculuğu
1300’lü yıllarda İtalyan şair Dante Alighieri tarafından kaleme alınan, şimdiye kadar İtalyan dilinde yazılmış en ünlü ve en çok ses getiren eserlerden biri kuşkusuz İlahi Komedya’dır (Divine Comedy, İtalyanca La Divina Commedia). Bu eser Cehennem, Araf ve Cennet olmak üzere üç kısımdan oluşmuştur. Modern Avrupa ve İtalyan edebiyatında önemli bir eser niteliği taşıyan İlahi Komedya, cehennemi kendi tarzı ile anlatıyor.

Cehennemde amansız macera

Dante’nin, İlahi Komedyası’nda adı geçen cehennem, dokuz kattan oluşmaktadır. İyi insanlar Araf denilen yere giderler. Dürüst ve dinsizler, Limbo denen birinci kata gönderilir. Burada ne ceza vardır, ne de ödül. Şehvetin pençesine düşenler ikinci kata, aç gözlüler üçüncü kata, savurganlar dördüncü kata, gazap ve öfke verenler beşinci kata, düzene ve inançlara karşı gelenler altıncı kata, şiddet kullananlarla eziyet edenler yedinci kata, hilekar ve yobazlar sekizinci kata, son olarak hainler dokuzuncu kata gönderilirler. Dokuzuncu kata Cocytus adı verilir ve Şeytan burada yaşamaktadır. En dipteki yer dokuzuncu kattır; gerek Tanrı’ya, gerek ailesine, gerek ülkesine ihanet edenler buradadır.

Dante's Inferno
"Demoda normal düşmanlarımızı öldürdükten sonra boss rakibimizle çarpışıp, silahını alıyoruz."

Dante, sevdiği kadın Beatrice’in cehenneme götürülmesini görür ve onu kurtarmak için kendini ateşin derinliklerine atar. Burada yaşadıklarının sonunda, aslında Cehennem’den kurtulması gerekenin kendisi olduğunu anlar ve amansız mücadelesine başlar.

Çıkış nerede?

Yapım, güzel bir sinematik videonun ardından kontrolü bize veriyor ve maceraya ilk adımı atıyoruz. Demoda Dante’yi kontrol ediyoruz, Gates of Hell oyunun açılış bölümü. Kahramanımızın yetenekleri sayesinde düşmanlarımızı ekarte etme konusunda pek zorlanmıyoruz. Biraz olsun Kratos’un hareketlerini bize hatırlatsa da, kendine özgü bir tarzı olduğunu söyleyebilirim. Bir kaç küçük düşmanı alt ettikten sonra boss ile dövüşüyoruz ve burada cehennemin kapılarını bize aralayacak, aynı zamanda gücümüze güç katabilecek silahı alıyoruz.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×