1/3

Dark Void

Ertunga Gündüz
Ertunga Gündüz 3.06.2010 - 12:31
Biraz Marcus, biraz da Iron Man ve işte Dark Void
Capcom’un 2007’de duyurduğu yapımlardan biriydi Dark Void. Aslında bu güzide firmanın daha büyük bir heyecanla beklenen oyunlarını düşündüğümüzde, biraz geri planda kalmış bir proje diyebiliriz Dark Void için. Zaten oyunun başındaki firmada Airtight adlı yeni kurulmuş bir ekip. Dolayısıyla yapımın pek göz önünde olmaması da şaşırtıcı değil. Ancak Dark Void her şeye rağmen geçtiğimiz birçok fuarda gösterilen oynanabilir demolarla, oyun severlerin ciddi derecede beğenisini toplamayı başardı diyebiliriz. Zaten işlediği tema saf aksiyondan oluştuğu için, günümüzdeki birçok oyuncu kitlesini de otomatikman içine almayı başarıyor.

Aslında bu durum bence yeni nesilde biraz sıkmaya da başladı, çünkü beğenilen bir kalıp oluştuğu zaman artık o türdeki diğer oyunlarda aynı kalıp üzerinden yola çıkıyorlar ve doğal olarak birbirinin aynısı aksiyon yapımlarıyla karşı karşıya kalıyoruz. Açıkçası kötü bir durum, ama tuttu bir kere ve bize de katlanmak kalıyor. İşte Dark Void’ta bu konumda yer alıyor. Bilindiği gibi çoğu oyun meşhur Unreal Engine 3 motorunu kullanıyor, fizikler konusunda Havok tercih ediliyor, oynanabilirlik olarak da siper alma sistemi artık çok moda, bunlara biraz da hafiften demir yığını bir karakter ekleyip, post-apokaliptik bir ortama gönderdiğiniz anda, işte size yılın en başarılı aksiyon oyunu olmaya aday bir yapım. Adını da Dark Void koyduk mu, albenisi daha arttı öyle değil mi? Ama yaratıcı olmadığı kesin.

Dark Void
"Etkileyici ve bir o kadar karizmatik bir görünüme sahip olacağımızı söyleyebiliriz."

Yeni bir karanlığa adım atarken...

Şimdi böyle bir yazıdan sonra, sizlere bu oyunu yerden yere vuracağım havasını vermiş olabilirim, ancak o havayı hiç vermeden geri alayım, çünkü sanılanın aksine oyunu eleştirmeyeceğim. Tam tersine Dark Void’i oldukça beğendiğimi söyleyebilirim. Tabii her ne kadar son dönemlerdeki aksiyon oyunlarının bir kopyası olsa da, bu yapım Capcom’un 2009 yılındaki önemli projelerinden biri olacaktır diye düşünüyorum. Dark Void, söylediğim gibi klasik aksiyon türünde karşımıza çıkıyor. Oynanabilirlikte fazlasıyla Gears of War havası hakim, karakter ise Iron Man’in deri montlu hali gibi görünüyor. Ancak Dark Void’in diğer benzer yapımlara göre en önemli artısı ise, birçok oyunun sunduğu noktayı tek bir potada birleştirmesi ve işte benim ilgimi çeken kısım burası oldu.

Detaylara girmeden önce konudan biraz bahsedelim. Dark Void’de Will adında bir kargo pilotunu yönetiyoruz. Ancak Will, Bermuda Şeytan Üçgeni tarzında bir durumla karşı karşıya kalır ve bir girdap sonucu farklı boyuta giriş yaparak, bambaşka bir evrene ayak basar. Ancak orada tanrı olarak görülen ve karanlık emellerini insanlara uygulattıran The Watchers’larla karşılaşır. Bunlar ise robot varlıklardır. Ancak işin ilginç yanı ise, orada ki tek insanın kendisini olmadığını fark eder. Daha önceden gelmiş bu insanlar ise kendilerini geliştirerek isyan başlatmışlardır. Bizim karakterimiz de burada devreye girerek The Watchers’larla olan savaşa katılır ve diğer insanlarla beraber tekrardan Dünya’ya dönmeye çalışırlar. Konu belki çok yaratıcı değil ama hiç yoktan iyidir dedirtiyor. Sonuçta ne olduğu belirsiz saçma konulara sahip bir ton aksiyon oyununu düşündüğümüzde, Dark Void’in daha çekici bir yanı olduğu söylenebilir.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×