Dave Mirra BMX Challenge

Emre Gökberk
Emre Gökberk 3.06.2010 - 12:31
Ekstrem spor oyunu
Platformlar PSP
Dave Mirra BMX Challenge
  • Yapımcı - Yayıncı Left Field - Crave
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Spor,Spor
Merlin Puanı 48
Artılar Çok çeşitli beceriler, birkaç enteresan bölüm
Eksiler Fazla kolay yapı, kötü fizik motoru ve teknik detaylar
Küçüklüğümüzde kullandığımız bisikletlerin markaları, arabaların markaları arasındaki farkın önemi olduğu gibi bir dönemdi. Benden sonra bu durum değişti mi bilmiyorum, ama bildiğim bir şey var ki o da bizim kuşaktakiler BMX bisikletlere önem verirlerdi. Memur bir ailenin çocuğu olarak bana mavi bir "Flash 94" bisiklet alınmıştı. Her ne kadar çok sevdiğim ve üstünden inmediğim bir alet olsa da, tam olarak BMX’i karşılamıyordu. Zira karşı komşunun çocuğuna alınan bisiklet BMX’ti...

BMX vs Flash 94

Benim çocukluk anılarımın konuyla bağlantılı olduğu asıl nokta işte bu BMX bisiklette kesişiyor. Keza Dave Mirra BMX Challenge, PSP platformuna konuk oluyor. Bilmeyenler için belirtelim; Dave Mirra ünlü bir BMX ustası bisikletçi. Tabi ki burada bisikletçi derken bisikleti yapan ya da tamir eden değil, kullanan anlamında söylüyorum. Zira kendisi, gerçekten bir bisikletle akla gelip gelmeyecek tüm numaraları yapan bir şahsiyet. Bazı Game Boy Advance, Xbox ve PS2 oyunlarında da adı geçen Dave Mirra, genellikle oldukça eğlenceli ve oynanabilirliği yüksek yapımlarla karşımıza çıktı şimdiye kadar. Peki, bu defa PSP platformunda bekleneni verebiliyor mu, ona bakalım… Yapımda tek kişilik oyuncu seçeneği altında Exhibition, Quickplay ve Career modları görülüyor. Oldukça kısa olan kariyer modu, yarış ve gösteri odaklı olmak üzere iki ana başlıktan oluşuyor. Kariyer modunun oldukça kısa olması üzerine bir de yarışların oldukça basit olması ekleniyor. En yüksek zorluk seviyesinde dahi, yarışları en fazla ikinci olarak tamamlamak mümkün oluyor. Peki yarışlar ne kadar kısa derseniz, her iki zorluk seviyesinde de tamamı ile yarışları bitirmeniz yaklaşık iki saatinizi alacaktır. Tabi ki zor seviyeye geçmeden bir saatlik oynayış ardından da yarışlar tamamlandığından, maharet odaklı olan gösteri tabanlı oyun kısmına geçilebilmekte.

Maharet odaklı gösterilerin, genel olarak yarışlardan daha zor olduğu görülüyor. Ancak bu durum daha çok becerilerin çok çeşitli ve istenilen puana erişmeden diğer bölüme geçmemizden kaynaklandığı söylenebilir. Beceriler ise yön tuşları ve şekil tuşlarının kombinasyonu ile ortaya çıkarak yapılabilmekteler. Bu becerileri yalnız bisiklet ile değil, aynı zamanda etraftaki nesnelerden de faydalanarak yapabilmekteyiz. Örneğin kenardaki bir demir üzerine sıçrayarak kaymaya başladığımızda, ortaya çıkan denge-metre ile dengemizi kontrol ederek başarıyla gösterimizi tamamlamaya çalışıyoruz. Puan toplamanın en kolay yolu gözüken denge oyunlarında başarısızlıkla yarıda kalan becerilerin puanları siliniyor ve sıfırdan başlamak zorunda kalıyoruz. Yapımda denge oyunları dışında ise fizik kurallarının pek işlemediği göze çarpıyor. Zira yarışlarda rakibe çarpmak, etraftaki nesnelere toslamak gibi durumlar karşınızdakini etkilemiyor ya da çok keskin dönüşlerden hız azaltmadan aniden geçebilmek komik görülüyor. Oynanan ortamlar bakımından ise birkaç istisna hariç çok fazla bir şey vaat etmeyen sıradan bölümler olduğu görülüyor.

Ad-Hoc modu üzerinden multiplayer oynamayı da destekleyen yapım, görsel olarak vasatı aşamıyor. Sesler ve müzikler bakımından ise punk pop tarzı müziklere ortalama seviyedeki efektler eşlik ediyor. Zaten bisikletin çıkartmadığı sesler, ancak denge becerisindeki metalin metale sürtünmesi gibi durumlarda duyulabiliyor. Dave Mirra BMX Challenge genel olarak ancak çok kısa süreli eğlenebileceğiniz, eğlence ve oynanabilirliğin teknik yoksunluklardan dolayı da baltalandığı bir yapım olmuş. Daha çok ekstrem spor severlere tavsiye edilebilir.
Yorumlar
MK Okuru
MK Okuru 27.09.2022 23:56
Kalan Karakter : 300 Gönder
Dave Mirra BMX Challenge

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×