DDR5 Bellek kıtlığı 2022 ortalarına kadar sürebilir

Murathan Özlü
Murathan Özlü 24.12.2021 - 20:40
İşlemci ve ekran kartları haricinde yeni nesil RAM bulmayı zorlaştıran DDR5 Bellek kıtlığı, tedarik sorunları sebebiyle 2022 ortasına kadar sürebilir.,

Yeni nesil donanım sistemi kurmayı zorlaştıran DDR5 Bellek kıtlığı, dünyanın en önemli DRAM ve flaş bellek üreticilerinden Micron'a göre 2022 yılının ikinci yarısına kadar sürecek. 2022 Ocak ayından itibaren bu tedarik krizinin sona ereceğine dair tahminler bulunsa da Micron firması, kritik bileşenlerin tedariği konusundaki sıkıntılar sebebiyle o kadar erken heveslenilmemesi gerektiğini belirtiyor.

DDR5 Bellek kıtlığının ana sebebi bileşen parçalarının eksikliği

Teknoloji dünyasındaki çip krizinin 2023 yılında yerini bolluğa bırakabileceği uzun süredir konuşulan bir ihtimal. Micron CEO'su Sanjay Mehrotra, piyasadaki DDR5 talebinin şu an karşılayamayacakları bir seviyede olduğunu belirtiyor. Mehrotra'a göre bunun asıl sebebi, DDR5'de kullanılan güç yönetimi entegre devrelerinin tedariğinde yaşanan sorunlar. Yani asıl sorun bellek kıtlığından çok destekleyici parçaların yetersizliği.

DDR5 Bellek kıtlığı
DDR5'ler piyasaya sürülmeden önce RAM'lerin harcadığı enerjinin yönetimi sistemin anakartı üzerinden yapılıyordu. DDR5 versiyon bellekler ile enerji yönetimi kartların içerisine yerleştirilen güç yönetimi entegre devreleri aracılığıyla yapılıyor. Bu parçaların tedariğinde yaşanan sorunlar, sadece üst seviye DDR5'lerin değil, en alt seviyeye kadar RAM bulmakta sorun yaşanmasına sebep oluyor.

Yorumlar 2
MK Okuru
MK Okuru 24.01.2022 22:27
Kalan Karakter : 300 Gönder
Karcemackers
Karcemackers 26.12.2021 20:05
aboov dünyada pc parçaları kıtlığı 2-3 yıl daha devam ederse. enkazı zor kaldırırlar ( not : konsolcu değilim ) bende pc toplayamıyorum.
Kalan Karakter : 300 Gönder
DDR5 Bellek kıtlığı 2022 ortalarına kadar sürebilir

İlginizi Çekebilir

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×