1/4

Dead Rising 2

Mahmut Saral
Mahmut Saral 1.10.2010 - 14:43
Su tabancasıyla zombi mi ölürmüş?
Platformlar PC, PlayStation 3, XBox 360
Dead Rising 2
  • Yapımcı - Yayıncı Blue Castle Games - Capcom
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 90
Artılar Çeşitlilik, eğlenceli oynanış, binlerce zombi, rahat kontroller
Eksiler Çok fazla yükleme ekranı var
Zombiler… Kimi zaman korkunç bir lanetin, kimi zaman ilginç deneylerin, kimi zaman ise ölümcül bir enfeksiyonun ürünü olarak tasarlanırlar. Ölüme çok yakın, ama bir o kadar da uzak olan bu canlılar, acılarını içgüdüleriyle törpülemeyi, umarsızca hırıltılar çıkararak gezinmeyi sever. Aslında sevdikleri bir şey yok, amaçları da yok. Biraz beyin istiyorlar o kadar, ama bunu nereye kadar sürdürecekler ki? Ya da şöyle diyelim: Nereye kadar amaçsızca var olacaklar? İnsanlar tarafından korkuyla bahsedilen bu varlıklar, ya insanların birer eğlence aracı halini alırsa? Neden olmasın?

Korku filmlerini çok severim. İlla korkmam gerekmiyor, konsepti hissetmem yeterli, hatta istediği kadar klişe ve yaşanacaklar daha en baştan belli olsun. Yine de sever, izlerim. Öyle ki bir dönem gece kuşağı yayınlarında sürekli korku filmleri verilirdi, bunlar arasında favorilerim tabii ki zombili olanlardı. George A. Romero’nun Dawn of the Dead’ine ayrı parantez açmak gerekir. Bir alışveriş merkezindeki hayatta kalma mücadelesini anlatan film, sonraki dönemlerde farklı yapımlara da ilham kaynağı olmuştu. Bu konseptin bire bir aynısı, bir defasında örümcekli olarak çekilmişti örneğin.

Oyun olarak baktığımızda ise, ilk Dead Rising geliyor akıllara. Her taraf zombilerle çevrili, bir grup insan, devasa bir alışveriş merkezi ve başlayan yaşam mücadelesi. X360 platformuna hazırlanan bu oyun, eski klişelerin bazı yeni özelliklerle birleştirilerek nasıl da eğlenceli hale gelebileceğini başarılı bir şekilde gösteriyordu. Şimdi de Dead Rising 2’de, zombilerin canlarına okumaya devam ediyoruz. İlk oyundan 5 yıl sonrasında yani.

Dead Rising 2
Eğlencenin ve zombilerin merkezi Fortune City

Vegas, son dönem oyunlarda fazlasıyla tercih edilmeye başlanan şehirlerden biri halini aldı. Oyunumuzda da bu şehri, orijinalinden biraz daha farklı tasarımda ve Fortune City ismiyle görüyoruz. Yayımlanan tanıtım filminde, mutlu bir çiftin bu şehirdeki bir tam günü özet halinde gösteriliyordu. Şehrin güzel sokaklarında gezebilir, kafelerde keyif yapabilir, sinemaya gidebilir ya da şansınızı denemek için oyun salonlarına uğrayabilirsiniz. Hava karardığında ise, farklı eğlence alternatifleriyle de karşılaşabilirsiniz; mesela Terror Is Reality.

Hava kararınca Fortune City’de heyecan bastırıyor. Binlerce kişi tribünlerde, milyonlarcası da televizyonlarının başında Terror Is Reality’yi izliyor. Bu organizasyon, açlıkla boğuşan zombilerin arasına korkusuz motosiklet sürücülerini salıyor. Her sürücünün silahları var ve belirlenen süre çerçevesinde en fazla zombiyi öldürerek birinci olmaya çalışıyorlar. Her şey büyük ödül ve şöhret için, ama tabii ki ölmemek kaydıyla. Yoksa bir de bakmışız ki, bir önceki programda sürücü olarak görev alan kişi, sonraki programda kurban edilen zombilerden biri olmuş.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×