1/2

Dead Rising 2

Nurullah Karapınar 3.06.2010 - 12:31
Zombi istilasının tam ortasındayız
Zombilere ne kadar alıştık değil mi sevgili oyun severler? Zombileri konu alan bir oyun piyasaya çıkınca kayıtsız kalmak mümkün olmuyor. Özellikle Capcom bizi yaşayan ölülerle baş başa bıraktıktan sonra, zombi istilası hız kesmeden sürüp gidiyor. Ne biz zombi avlamaktan vazgeçeceğiz ne de onlar insan etinden vazgeçecek.

Resident Evil 5 beklentilerin altında kalınca, yaşayan ölüleri ele alan bir projeye gözümüzü dikip beklemeye başladık. Capcom’un diğer bir zombi oyunu Dead Rising 2’nin (DR2) çıkacağı haberi ortalıkta dolaşmaya başladı. İlk yapım 1.5 milyonun üzerinde bir satışla devamının geleceğinin müjdecisiydi.

Dead Rising 1’i (DR1) biraz hatırlayalım. Hiçbir kahramanlık öğesini bünyesinde barındırmayan Frank West adlı bir fotoğrafçıyı kontrol etmiştik. Bu oyunu özel kılan bazı noktalar vardı. Birincisi aynı anda ekranda 500 zombiyi görebiliyorduk, ikincisi ise etraftaki hemen hemen bütün nesneler silah olarak kullanılabiliyordu. Alışveriş merkezinde kapana kısılmış olan insanları, zombilerin elinden kurtarmaya çalışıyorduk.

Dead Rising 2
"Dead Rising 2'de bolca kanlı sahneler yaşayacağız."

İlk oyunda gördüğüm önemli bir eksiklik kayıt sistemiydi. O kadar zombi ile uğraşıyorsunuz güç bela bir noktaya gelmişsiniz. Haritada bakıyorsunuz kayıt noktası epey uzağınızda gözüküyor. Zombi sürüsünün içinde kaldığınızda canınızdan olup kayıt yerinden yeniden başlamak epey can sıkıcıydı. Üstelik alışveriş merkezinde insanları güvenli bir yere götürmek zorundaydınız ve kendi canınızla birlikte onları savunmanız gerekiyordu. DR2’de bu kayıt işi Checkpoint ile süslenirse daha verimli olacağı görüşündeyim. Zira yeni yapımda büyük bir ihtimalle fotoğraf çekme işi olmayacak. Zaten ilk oyunda bir yandan zombilerle uğraşırken, bir yandan fotoğraf çekmek pek anlamlı değildi.

Bitmeyen düşmanlar

Bu sefer mekân olarak Vegas’taki Fortune City seçilmiş. Fortune City bir kumar şehri. Yöneteceğimiz karakter ise Chuck Grene adında bir motosikletçi. Grene kızıyla birlikte helikopterle Fortune City’e geliyor. Buraya kumar oynamak için gelmemiş. Normal bir ebeveyn gibi kızı ile şehirde tur atarken, kızını kaybediyor. Deli gibi kızını ararken, başka bir belayla burun buruna kalıyor yani zombilerle. Chuck Grene, Frank West’e birazcık benziyor ve kalıp olarak da daha bir derli toplu. Üzerinde sarı bir motosiklet montu göze çarpıyor. Tahmin edeceğiniz gibi hikâye bazında öyle ahım şahım bir ilerleme yok. Capcom senaryo konusuna odaklanmak yerine, genellikle zombi teması üzerinde duruyor. Zombileri kes doğra, silahla vur nereye kadar gidecek. Resident Evil’daki hikâye kurgusunu DR2 için de yapamaz mıydınız?