1/2

Dead Space Extraction

Barış Terun 19.07.2010 - 17:20
Uzayda çığlıklarını kimse duyamaz!
Platformlar Wii
Dead Space Extraction
  • Yapımcı - Yayıncı Visceral Games - EA Games
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Aksiyon
Merlin Puanı 82
1 Kişi Oyladı
Okur Ortalaması%80
Artılar Müthiş atmosfer, oynanabilirlik, sesler, kontroller
Eksiler Bazı sorular cevaplanmıyor
Ishumura adındaki maden gemisi, uzaylıların bulunduğu bir gezegene iner. Bu gezegene “Artifact” ismi verilmiştir. Kaptan Mathius gezegenin yörüngesinde gemide beklerken, aşağıdan birbiri ardına tuhaf mesajlar gelmektedir. Madenciler teker teker kaybolmaya başlamıştır ve panik, veba salgını gibi büyük bir hızla ilerlemektedir.

Madencilerden biri, bir süredir görmediği sevgilisinin odasına girer. Manzara onu şok etmiştir. Sevgilisi intihar etmeye çalışıyordur ve tek bir şey fısıldıyordur, “Bedenlerimizi istiyorlar”. Madenci, sevgilisinin içinde saklanan varlıktan habersiz onu gemiye geri götürür. Bu aslında iğrenç bir sonun başlangıcı olacaktır. Çünkü madenci, kendi sevgilisi tarafından katledilir. Daha da korkunç bir gerçek Alissa Vincent tarafından keşfedilecektir. Morgdaki tüm cesetler potansiyel besinlerdir. Çünkü Necromorphs adı verilen ırk, cesetlere bulaşmakta, onları dönüştürmektedir. Daha da kötüsü geleneksel silahlar onların üstünde bir işe yaramamaktadır. Ama daha ilginç bir gerçek vardır. Maden gereçleri, bu varlıklara zarar verebilmektedir. Alissa Vincent’in efsanevi kahramanlık öyküsü tam da burada başlar.

Dead Space Extraction
"Oyun bizleri Dead Space'in öncesinde yaşanan olaylara götürüyor. Yapımda başkarakter olarak Doktor Karen Howell yer alıyor."

Tüm olanların öncesi

2008 yılında piyasaya sürülen Dead Space, bizlere uzun zaman unutamadığımız, hasret kaldığımız bir gerilim yaşatmayı başarıyordu. Alissa Vincent gibi bir kahraman olan Isaac Clarke, oyunun başkarakteriydi ve sevdiklerinin bedenini ele geçirmiş kötülüğe karşı tek başına ayakta durmaya çalışıyordu. Karanlık, umutsuzluk ve zayıflık bizim de bedenimizi ele geçiriyor ve EA, gerilim oyunu böyle yapılır mesajını iletmeyi başarıyordu. Dead Space’in büyük sürpriz olan sonu ile ilgili soruların cevabını almayı beklemeyin. Çünkü Dead Space Extraction; Isaac Clarke’tan önceki kahraman Alissa Vincent’in yani Dead Space: Downfall animasyonunun zamanında geçiyor.

Elbette Wii’nin yapısına özel değişiklikler yapmak şarttı. Çünkü kontrol yapısı nedeniyle Wii; PC ve diğer konsollardan epeyce farklı. Bu da bizi atari salonlarında, elimizde silah şeklinde joysticklerle oynadığımız “Common-Rail Shooter” türüne geri götürüyor. Wii Remote sadece uzak mesafeli silahlarla değil, yakın dövüş içinde kullanılabiliyor. Optimizasyon fazlasıyla iyi yapılmış. Bu nedenle Wii kontrol sorunları yaşanmıyor ve tepkileriniz net olarak oyuna yansıyor. Elbette avantajlarınız da var: Alternatif atış modları kullanabiliyor ve merminiz tükendiğinde, çaresizce beklemek yerine farklı yakın dövüş hareketleri yapabiliyorsunuz.