1/2

Deadlands

Hasan Uğur Nayır
Hasan Uğur Nayır 3.06.2010 - 12:31
Fantastik vahşi batı! Kulağa hoş geliyor!
İnternette dolanıyordum. Aklımda olan ama aynı zamanda kafamın uzak bir köşesine attığım bir oyunun görüntülerini gördüm. Bu oyun fantastik bir vahşi batıda geçen Deadlands’ten başkası değildi. Bende başladım yazmaya, fonda çalan Epica’nın The Phantom Agony albümü eşlik ediyordu bana.

Çöl sıcakları ve ölüler diyarı

Deadlands Headfirst firması tarafından yapılıyor. Firma aynı zamanda merakla beklenen diğer oyun olan Call Of Cthulhu’nun da yapımcısı. Deadlands aynı Coc gibi ilklere imza atıyor. Çünkü oyunun geçtiği dünya herkes tarafından bilinmeyen ve popüler olmayan fantastik bir dünya. Katledilen kabilesinin öcünü almak için kara büyü yapan bir Kızılderili savaşçısı büyük bir depreme sebep olur. Bu deprem Batı Amerika’nın Pasifik kıyılarını suların içine gömer. Depremle beraber ortaya Ghost Rock adı verilen yeni bir maden ortaya çıkar. İnsanlar depremin yaralarını sarmak için uğraşırken, bu maddenin gücünü keşfederler. Ghost Rock ile artık her şey daha güçlü ve daha dayanıklı hale gelir. Bu yeni ve çılgın bir teknolojinin gelişmesine de olanak tanır. Fakat Kızılderili savaşçı deprem ve Ghost Rock’ın dışında başka bir şeye daha neden olmuştur. Başka bir alemden akıp gelen şeytani güçlerde artık vahşi batının topraklarındadır.

Deadlands aksiyon oyunu olmasına rağmen aynı zamanda bir rpg oyunu. Zaten son zamanlarda aksiyon – rpg kırması oyunlar bir hayli moda olmaya başladı. Oyunumuzda diğer rpg’ler gibi fakat kurallarını kendine özgü oyun dünyası koyuyor. Arada unutmadan geçmeyelim Deadlands’ın geçtiği dünyanın adı The Reckoning. Yapımın kendine özgü Indian Brave, Shaman, Gunslinger gibi sınıfları bulunuyor. Gerçi bu sınıflar temelde bildiğimiz büyücü, savaşçı vs... gibi sınıfların benzerleri, ama içerikleri ve işlevleri onlara göre daha değişik.

Teknoloji! Tılsımlar ve dahası...

Oyunumuzda tabi ki inventory sistemimiz de yer alacak. Inventory’mizin belli bir sınırı da bulunacak. Tabi ki taşıyacağımız silahlarımız ve eşyalarımız olacak. Silahlarımız Ghost Rock ile çalışan ilginç teknolojilerden, lanet yapmamızı sağlayacak tılsımlara kadar çeşitli olacak. Oyunda seviye atlama sistemimizde mevcut. Fakat bu seviye atlama gene oyunun kendi dünyasına özgü şekilde yapılmış. Seviye yerine Legend kazanacağız. Legend yani ünümüz artacak. Bakmayın ünlü dediğime bu sayede karakterimiz gelişip güçlenecek. The Reckonning Dünyasında Legend kazandığınız sürece ününüzün artmasına ve zamanla efsane haline gelmenize yol açıyor.

Oyunda bineklerimizde yer alacak. Bineklerde çok çeşitli olacak. Katırdan mekanik atlara kadar bir çok binek oyunda yer alacak. İlk başladığımızda son model bir atımız olmasa dahi ileriki zamanlarda çok daha hızlı ve dayanıklılara sahip olacağız. Bineğe her zaman sahip olmamız gerekecek. Çünkü oyunda büyük araziler ve çöller egemen olacak. Ne de olsa burası vahşi batı. At koşturacak hatta yarış yaptırıp, üstüne bahis dahi oynayabileceğiniz geniş alanlar oyunda bizleri bekliyor olacak. Bunların dışında hayalet kasabalar, Ghost Rock madenleri, çöller, tren istasyonları gibi vahşi batıda yer alan bir çok yer oyunda olacak.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×