Defcon

Merlin'in Kazanı
Merlin'in Kazanı 3.06.2010 - 12:31
Üçüncü Dünya Savaşı gerçek oluyor
"Yazı için Tolga Saraç'a teşekkür ederiz."

10, 9, 8... Geri sayım başladı. 3. Dünya savaşı başlamak üzere... Bu savaş insanlık tarihinde görülmüş tüm savaşlardan farklı. Milyonlarca insanın öleceği, taş üzerinde taş yerine radyoaktif element parçacıklarının kalacağı bir nükleer savaş. Üstelik savaş alanı bu sefer tüm dünya. Üniformalarınızı giyin, kırmızı telefonlarınızı hazırlayın. Çünkü kıyamet kapıda 2, 1, 0.

Nükleer savaş

Defcon tahmin edebileceğiniz gibi gerçek zamanlı bir strateji oyunu. Ancak gerçek zamanlı strateji derken kaynak toplayıp, bina kurup, birim üreterek oynadığımız türden değil. Oyun bir dünya haritası üzerinden oynanıyor. Dünya altı ayrı bölgeye ayrılmış durumda. Bu bölgelerden birini seçerek yapıma başlıyoruz. Oyun başlayınca hazırlık için geri sayım oluyor. Defcon 5’te radar, silo ve hava alanlarını; birim olarak da donanmamızı yerleştiriyoruz. Defcon 4’e geçince kendi karasularımıza yerleştirdiğimiz donanmamızı hareket ettirebiliyoruz. Defcon 3’te geriye kalan donanmamızı yerleştirmek için son şansımızı kullanıyoruz. Defcon 2’de son hazırlıklar yapılıyor ve en nihayetinde Defcon 1’e gelindiğinde silolar kullanılabilir oluyor.

Üç çeşit yapımız bulunuyor. Radar, silo ve hava alanı. Radarlar etrafımızda olup biteni görebilmemizi sağlıyor. Silolar ile üzerimize gelen füzelere karşı savunma amaçlı kullanabileceğimiz gibi, düşman şehirlerine de füze yağdırabiliyoruz. Hava alanlarında ise uzun menzilli uçaklar ve casus ucakları emrimizde oluyorlar. Donanma olarak ise elimizde nükleer denizaltılar, uçak gemileri ve savaş gemileri mevcut.

Grafiklerinden bahsetmek gerekirse çok şey beklemeyin. Ancak sakın yanlış anlaşılmasın. Grafikler bu oyun formatı için başka türlü olamazdı. Kendinizi Pentagon’da olayları gelişmiş bir radar ekranında izliyormuş gibi hissediyorsunuz.

Seslere gelirsek neredeyse hiç ses yok diyebiliriz. Sadece korkutucu bir alarm sesi ve isabet alınca çıkan bir patlama sesi var. Müzik olarak ise arka planda sizi geren bir ritim var.

Eğlence

Oyunda oynayabileceğiniz birçok mod var. Her birinden ayrı zevkler almak mümkün. Ancak hepsinin ortak bir yanı var; yapay zekaya karşı oynamak bir süre sonra sıkıyor. Gerçek keyif almak için mutlaka Multiplayer işine girmelisiniz. Arkadaşlarınız ile yapacağınız turnuvalar oldukça eğlenceli olabiliyor. LAN üzerinden çok kişiyle oynayabileceğiniz gibi, IP ile karşılıklı oynamak mümkün.

Son söz

Defcon çok gelişmiş grafiklere, gerçeğe yakın seslere ve sizi soluksuz bırakacak müziklere sahip bir oyun değil. Ancak oynarken saatleri size unutturabilecek kadar keyfifli. En azından bir kere denemenizde fayda var. Yazıyı Einstein’ın bir sözü ile bitiriyorum “3. dünya savaşı hangi silahlarla yapılır bilemem. Ama 4. dünya savaşının taş ve sopalarla yapılacağını biliyorum.”
Yorumlar 4
MK Okuru
MK Okuru 25.06.2022 17:56
Kalan Karakter : 300 Gönder
MK Okuru
MK Okuru 14.07.2015 17:26
Orjinali hediye geldi beyler açılın :D :D
Kalan Karakter : 300 Gönder
Defcon

İlginizi Çekebilir
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×