1/2

Delaware St. John Volume 1

Erdem Maşlak 3.06.2010 - 12:31
Ve Midnight Manor'un laneti John'a dert olur...
Platformlar PC
Delaware St. John Volume 1
  • Yapımcı - Yayıncı Big Time Software - Big Time Software
  • Çoklu Oyuncu: Yok
  • Oyun Türü: Macera
  • Sistem Gereksinimleri
Merlin Puanı 82
Artılar Müzikler ve seslerle korku atmosferi iyi sağlanmış. Düşük sistem ihtiyacı sistemlerinizi hiç zorlamıyor. Farklı oynanış türleri bir arada.
Eksiler Oyun çok kısa ve çok kolay. Grafikler daha iyi olabilirdi.
Korkuya açtık! Gece gece yaşanacak eğlencelik korkuya açtık! Yaz geceleri kamp ateşi etrafında anlatılan ürkütücü öykülerle gece gece yaşanacak eğlencelik korkuya açtık! Dolunay ışığıyla aydınlanan kasvetli karanlık ormanın ortasında geçirilen yaz geceleri, kamp ateşi etrafında anlatılan ürkütücü öykülerle gece gece yaşanacak eğlencelik korkuya açtık! Kızartılan sosislerin iştah uyandıran kokusuyla birlikte çadır, branda ve hamak fonunu kendine adeta mesken edinmiş dolunay ışığıyla aydınlanan kasvetli karanlık ormanın ortasında geçirilen yaz geceleri, kamp ateşi etrafında anlatılan ürkütücü öykülerle gece gece yaşanacak eğlencelik korkuya açtık! Biz korkuya açtık; öykü onun bahanesiydi...

2004 yılında kurulan Bigtime Games adlı çok yeni bir firmanın piyasaya sürdüğü ilk oyun olan Delaware St. John’un ilk bölümü The Curse of Midnight Manor, korku adventure tarzında bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Çıkıyor ve birçok oyun türünü içeriğinde barındırması nedeniyle kimilerinden övgü, kimilerinden de içerdiği türlerin hiçbirini tam randımanlı işleyememesinden dolayı negatif yönde eleştiri alıyor. Gelin isterseniz bunun orta yolunu biz bulmaya çalışalım...

Öcülerle dolu bir otel ve cool takılan psişik

Korku adventure tarzında bir oyun denildiğinde son yıllarda akla gelen en iyi örneklerden birisi birçok kişiye göre ya Resident Evil ya da Silent Hill. Çok iyi bir öykü altyapısı ve oldukça da iyi işlenişi olduğunu kabul etmemek imkansız; ama bu oyuna yalnızca adventure demek de büyük bir yanlış. En azından adventure gibi adventure olmadığını kabul etmeliyiz. Aynı başlıkta değerlendirilebilecek Alone in the Dark, bir adventure oyunu olarak Silent Hill’den çok daha ön plandadır; ayrıca eşsiz de bir klasiktir. Ya da 7th Guest, Phantasmagoria. Son halkamız Delaware St. John ise epey uzun zamandır oyun oynarken korkmaya ihtiyaç duyanlara merhem olmak için beğenimize sunuluyor.

Oyunun tam isminin içerisinde geçen Volume 1 ibaresine dikkat etmişsinizdir umarım. Delaware St. John Volume 1, toplam on oyunluk dizinin ilk parçası olarak Bigtime Games tarafından piyasaya sürüldü. First person point&click oynanış yapısıyla sistemlerimize konuk olan bu oyunda Delaware St. John adındaki psişik güçleri olan bir adamı kontrol ediyoruz. Yalnız sahip olduğumuz psişik güçler eşyaları bir yerden başka bir yere fırlatmak ya da insanları kontrol etmek türünden şeyler değil. Ana karakterimiz John, inatçı ve barış ile adalet isteyen ölü insanların ruhlarıyla temasa geçebilmek gibi bir özelliğe sahip. Çocukluğundan bu güne kadar çeşitli şekillerde bu özelliği sayesinde ruhlarla temas kurmayı başarabilmiş, böylelikle onların sıkıntılarını giderebilmiştir.

Oyunumuz iki farklı öyküden oluşuyor ve ikinci öyküyü aktif hale getirip oynayabilmek için ilkini bitirmeniz lazım. Oyunun tamamı, yani her iki bölüm de aynı mekanlarda geçiyor. Kahramanımızı yalnız bırakmayan “öcüler”, bu kez Delaware’in uykusuna girerek kendisini Midnight Manor adlı otele çağırıyorlar ve burada başlarına gelen olayların su yüzüne çıkartılmasını istiyorlar. Kendisini sürekli rahatsız eden bu ruhlara dayanamayan Delaware, en sonunda bahsi geçen otele yollanıyor ve paranormal olaylara meraklı kitapçı arkadaşı Kelly’nin asistanlığıyla oraya gidiyor. Kelly ona küçük bir çağrı cihazı ile yardımcı oluyor, kahramanımız yanında bulundurduğu fotoğraf makinesi ve kayıt cihazı ile etrafta önemli gördüğü birçok materyali Kelly’nin bilgisayarına göndererek test etmesini sağlıyor. İlk bölümümüzde yolda kaza geçirip buraya sığınmak zorunda kalan beş gencin ruhlarına yardım ediyoruz. Başlarına neler geldiğini öğrenmeli ve bu sayede ruhlarını serbest bırakmalıyız. İkinci bölümde ise otelin gösteri salonunda şov yaparken sandığın içerisine saplanan kılıçlarla ölen bir sihirbazı ve karısı ile çocuğunun ruhlarına yardım etmemiz lazım. İki bölümün de oldukça yoğun ve iyi sayılabilecek bir atmosfere sahip olduğunu söylemeliyim. Fakat yarım saat gibi çok ama çok kısa sürede bittiğini de belirtmeliyim.