1/3

Delaware St. John Volume 2: The Town With No Name

Delaware St. John Volume 2: The Town With No Name

Erdem Maşlak
Erdem Maşlak 3.06.2010 - 12:31
Olmayan hayaletli kasaba!
Platformlar PC
Delaware St. John Volume 2: The Town With No Name
  • Yapımcı - Yayıncı Big Time Software - Bigben Interactive
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Macera
Merlin Puanı 84
Artılar İkinci oyunla derinleşen öykü; The Hunter ve diğer kaliteli korku öğeleri; akılda kalıcı ana karakter; muhteşem seslendirme ve müzikler
Eksiler Sürekli kilitli kapılar: "it's locked!"; animasyonlu hayaletler ilk oyundaki kaybolup beliren hayaletlerin tadını veremiyor; ayrıca oyun yine kısa
Bundan yaklaşık altı ay önce piyasaya sürülen Delaware St. John Volume 1: The Curse of The Midnight Manor’un ardından serinin ikinci oyunu The Town With No Name, yeni yılın ilk armağanı olarak adventure tutkunlarının beğenisine sunuldu. Onu özellikle bekleyenlerin veya bir yerlerden bir şekilde duymuş olanların dışındakiler eminim ilk olarak oyunun isminin çok uzun olmasına dikkat etmişlerdir(ettiniz mi?). Korkmayın, sizde bir gariplik yok; zira oyun ön planda asıl ilgiyi bu şekilde çekiyor, sonrasındaysa içine girdiğiniz Delaware St. John dünyasından çıkış bulamıyorsunuz.

İlk Delaware piyasaya çıktı, ikincisini ise bir haftadan biraz uzun bir süre önce karşıladık. Bunu belirtmemdeki neden, önümüzdeki zaman içerisinde tam sekiz Delaware oyunu ile daha beraber olacağımıza dikkatinizi çekmek istemem. İlk Delaware yapım aşamasındayken BigTime Games yaptığı açıklama ile toplamda yirmi farklı hikayenin bulunacağı on oyunluk bir diziyi tamamlayacaklarını belirtmiş ve oyunda yönettiğimiz kahramanın aynı zamanda olayların merkezindeki kişi olduğunu da sözlerine eklemişti. Midnight Manor bize bunu farklı bir şekilde gösterdi ve ona, Delaware oyunlarının kullanıcılara takdimi gibi bir tanımlama yapılabilir; ikinci oyunumuzda ise serinin önümüzdeki oyunlarında yer alacak toplam 16 hikayenin tohumları yavaş yavaş atılmaya başlanıyor. Town With No Name, kahramanımızın hayatına derin ve yaralayıcı bilgilerle giriş yapıyor; ayrıca çıkacak yeni oyunlarla birlikte sahip olduğu güçlerin nedenini açıklamada bu oyunu temel olarak kullanıyor.

Gitmesen de, görmesen de,,, o köy senin köyün Delaware

First person görüş açısından oynadığımız point&click bir adventure oyunu The Town With No Name. Kontrolümüzde ise oyuna da ismini veren Delaware st. John adlı psişik güçlere sahip kahramanımız var. İlk oyunla birlikte bizlere tanıtılan Delaware, ona bahşedilen bu güçlerini kullanarak hayaletlerle iletişim kurabiliyor; daha doğrusu hayaletler bu güçleri sayesinde ona görünebiliyorlar, o da böylelikle onlarla konuşabiliyor ve etkileşime girebiliyor. Önceleri sahip olduğu yeteneklerin farkında olmayan John, her gece rüyalarında duyduğu kendisini çağıran seslere bir anlam veremiyor ve önemsemiyordu. Dayanamayacağını anladığında ise ilk oyunun konusunu oluşturan, hayaletlerin kendisini sürekli çağırdığı Midnight Manor’a giderek olan biteni yorumlamaya çalışmış; gördüğü manzaralar karşısında hayaletlerin hayatının bir parçası haline gelmekte olduğunu fark etmişti.

İkinci oyun Midnight Manor’da yaşanan olayların sonrasında geçiyor; yani kahramanımızın artık neyin ne olduğunun farkına vardığı, hayaletlerin neden kendisine göründüğünü anlamaya çalıştığı sıralarda. Kahramanımız boş vakitlerini değerlendirmek için gittiği en iyi arkadaşı Kelly’nin kitapçı dükkanında kitapları düzenlerken bulduğu bir atlasın sayfalarında kendi kendine çizilen bir kasabaya ait harita fark ediyor. Kelly aynı sayfa üzerinde ormandan başka bir şey göremezken Delaware “yine” çağırıldığını anlayıp işe koyuluyor. Haritanın gösterdiği yere vardığında ise terk edilmiş bir kasaba ve bomboş sokaklarla karşılaşıyor. Tıpkı Midnight Manor’da olduğu gibi bir an önce kendisini buraya çağıran hayaletleri bulmalı ve onların rahata ermesi için ölüm nedenlerini ortaya çıkarmalı şimdi Delaware. Fakat göremediği dostları olduğu kadar göremediği düşmanlarından da bihaber şekilde.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×