1/2

Demigod

Umut Ersaraç
Umut Ersaraç 3.06.2010 - 12:31
Tanrılara hükmetmek isteyenler buradan gelsin...
Platformlar PC
Demigod
  • Yapımcı - Yayıncı Gas Powered Games - Stardock
  • Çoklu Oyuncu: Var
  • Oyun Türü: Strateji,Strateji
Merlin Puanı 83
Artılar İki farklı türü başarılı şekilde bir arada tutuyor, müzikler ve grafikler üzerinde oldukça güzel çalışılmış, tanrı gücündeki Demigod'lara hükmetmek ve onları çok çeşitli şekilde geliştirmek çok eğlenceli
Eksiler Senaryo modunun olmaması ve tekli oyuncu modlarının yetersiz olması, zayıf hikâye anlatımı, Tutorial bölümün olmaması, online alanına bağlanmada yaşanılan zorluklar
Strateji türündeki yapımlar PC oyunculuğunun değişmez kalesidir. Her ne kadar son dönemlerde PC platformuyla birlikte yeni nesil konsollara çıkan strateji oyunları bulunsa da, Gamepad’ler halen bir fare ve klavye ikilisinin keyfini veremiyor. 2007’de Supreme Commander’ı PC’ye çıkartan Gas Powered Games, 2008’de aynı oyunu Xbox360’a uyarlamış, ancak yapım konsolda sahip olduğu teknik sorunlar nedeniyle eleştiri oklarının hedefi olmuştu. Bunun üzerine firma farklı ve iddialı olacağını belirttiği Demigod’u duyurmuştu.

Yeni Supreme Commander olabilir mi?

Demigod’un en büyük özelliği iki farklı türü bünyesinde taşıyor olması. Strateji ve rol yapma oyunlarının iskeletini barındıran yapım, bu karışımı başarıyla içine yansıtmış görünüyor. Warcraft 3’ün modifikasyonlarından olan Defense of the Anciets’ı oynadıysanız, Demigod’un yapısının size yabancı gelmeyeceğini söylemem mümkün. Oyunun diğer stratejilere nazaran en önemli farkı kaynak ve birim üretim/kontrol yapısını içermemesi. Tabi konu örgüsü açısından o kadar da derin olduğu söylenemez. Yapımın ilk eksisi de buradan geliyor. Açılış videosunda bahsedilen konunun dışında; oyunda kimin nerden geldiği, hangi tanrının neden orada bulunduğu veya belli bir geçmiş hikâyeyi yaşatan anlatan bir tek kişilik oyuna hitap eden senaryo modunun bulunmaması konu örgüsünde ve atmosferinde büyük bir boşluk yaratıyor. Demigod’un mevcut modlarına bakıldığında da, sanki daha tamamlanmamış denenmek için piyasaya sürülmüş, kısacası yarım kalmış bir oyun havasını veriyor.

Demigod
"Oyunun haritalarının kurulu olduğu temalar çok güzel hazırlanmış."

Single player modu oynanış bakımından ilk başta oldukça basit bir yapıya sahip. Yapımın size sunduğu ve “Demigod” olarak adlandırılan sekiz adet kahramandan birini, savaşacağınız arenayı seçiyor ve rakibinizi karakterinizin güçleri ile yenmeye çalışıyorsunuz. Fakat oyunda ilerledikçe, hem bu amacın bu kadar basit olmadığı, hem de rakibinizi yenmek için keşfedilmesi gerekilen birçok değişken olduğunu anlamaya başlıyorsunuz. Anlamaya başlıyorsunuz diyorum, çünkü size bu durumu ayrıntılarıyla anlatan bir “Tutorial” bölümü bulunmuyor. Kısacası oyunu oynamanın yanında keşfetmeniz de gerekiyor.

Sekiz adet Demigod iki grupta toplanmış, bunlar; Assasins ve Generals. Her Demigod’un kendine has özellikleri, yetenek ağacı ve satın alabilir eşyaları yer alıyor. Ayrıca her Demigod özenle birbirinden farklı olarak hazırlanmış. Hepsinin bağlı olduğu bir karargah (Oyunda bunlara Citadel deniyor) yer alıyor. Oyuncuların farklılaşacağı, rakiplerine üstünlük kuracağı veya zayıf düşeceği yönlerin belirleneceği noktalarsa, yetenek ağacındaki seçimler ve Demigod’lar için satın alınabilir eşyalar… Assasins’lerle oynarken daha çok RPG unsurları devreye giriyor. Yapım stratejiden çok aksiyon öğeleriyle ilerle hale geliyor. Bu da sizin yetenek ağacındaki ve karakterinizi donattığınız eşyaların seçimlerinde daha dikkatli olmanıza sebep oluyor. Her ne kadar Assasins karakterlerinin kendine has özellikleri küçük farklılıklar yaratsa da, yetenek ağacındaki seçimleriniz asıl farkı yaratacak.

Demigod
"Yapay zeka yardımcı birlikleri başarılı bir şekilde yönetiyor."

Generals grubundaki Demigod’lar daha çok strateji yeteneğinizi sınıyor. Onlar da kendi aralarında küçük farklılıklara sahip ve yetenek ağacındaki yapacağınız seçimler oldukça büyük önem taşıyor. Ancak Generals’lerin diğer birlikleri ortaya çıkarması ve onlarla savaşa girmesi strateji unsurlarını büyük ölçüde kullanmanızı gerektiriyor. Oyuna hangi Demigod’la başlarsanız başlayın, hangi yönde ilerleyeceğinizi ve hangi yönünüzü güçlendireceğinizi baştan belirlemeniz, size büyük avantaj sağlayacaktır. Demigod’larınızın yetenek ağacındaki ilerleme sistemi, savaş alanında kazandığınız başarıyla gelen tecrübe puanlarıyla oluyor. Karakteriniz kazandığı tecrübe puanları ile seviye atlıyor, seviye atlayınca da Demigod’unuz yeni bir yeteneğe sahip olma hakkı elde ediyor.

Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×