1/4

Demigod

Erdem Maşlak
Erdem Maşlak 3.06.2010 - 12:31
RTS ve RPG ikileminde bir dev mi doğuyor?
Devasa online oyunlara ve single player oyunların internet üzerindeki multiplayer versiyonlarına çok aşina olduğumu söyleyemem; daha doğrusu bu konuda abartı bir geçmişe sahip değilim. FPS sevmiyorum, strateji pek beceremiyorum; eh, işte bunlar bu oyun modunu kaçırmış olmamın veya kaçırılmasının en büyük nedenleri. Benim online taraflardaki asıl geçmişim Guild Wars ile başlıyor; Guild Wars benim ömrümü bitirmiş yegane oyundur, hala da bitirmektedir (ve açıkçası pek de alternatif göremiyorum şu an için, çok ufacık da olsa Warhammer Online dışında). Guild Wars'a standart bir MMO denemez, çünkü değildir. Tamamen bir PvP oyunudur, ama bir türe kesinlikle sokamazsınız. Strateji gibidir, daha doğrusu sınıflandırmada en yakın olduğu tür odur ama değildir işte. O yüzden GW'yi ya deli gibi seversiniz, ya da asla ısınamazsınız. Guild Wars'ın bu denli benzersiz oyun türü ve oynanışı onu oynayanları da bir o kadar kendine has kılmıştır. Guilder arası büyük savaşlardan (gvg) rastgele eğlencelik savaşlara (ra) kadar hepsinin ayrı bir olayı vardır ve stratejik çeşitlilik adına en ağır competitive deneyim kanaatimce Guild Wars'ındır... Bu böyle uzar gider, kaldı ki bunları niye anlatıyorum bilmiyorum. Demigod'un oyun türü bakımından Guild Wars ile çok fazla bir alakası yok ve Demigod benim online geçmişimi elbette umursamıyor. Ama şu da var ki ben bunları anlatmadan bu yazıya başlayamazdım; çünkü Demigod, Guild Wars'ın bende yarattığı heyecanı şu sıralar büyük ölçüde yaratıyor. Yazı boyunca çok sık Guild Wars'dan bahsedersem kızmayın...

Bir ölçek RPG

Öncelikle belirtmek gerekir ki Demigod büyük ölçüde bir gerçek zamanlı strateji (RTS) oyunu. Büyük ölçüde diyorum, çünkü oyunun kontrol ettiğiniz karaktere bağlı olarak gelişen bir RPG unsuru da yok değil (GW?). Şöyle ki; oyuna başlarken genel anlamda iki farklı karakter yaratma olanağına sahipsiniz. Bunlardan ilki Assassin, diğeri ise General. Elbette ki farklı görünüşlere sahip Demigod'lara (oyun dünyasındaki karakterlere Demigod deniyor, ayrıca yapımcılar karakter yaratma ekranındaki Demigod sayısını sınırlayıp mevcut Demigod'ları istediği gibi şekillendirebilecek bir durum ortaya çıkarmak istemişler. Bu aynı zamanda oyunun single player senaryo ilerleyişinde de daha farklı bir atmosfer yaratmak üzere amaçlanmış) sahip olabiliyorsunuz, fakat tür adına 2 (yazıyla: iki) farklı sınıfımız var. Bu size az gelmesin, çünkü bu rakam, aynı anda savaş alanında sahip olunabilecek kaç farklı oyun tarzının bulunduğuna kaşılık geliyor.

Örneğin Assassin yarattığınızda oyun kaba bir deyimle hack'n'slash tarzı bir oynanışa dönüşüyor. Assassin oynadığınızda tek kişiyi, yani kendinizi kontrol ediyorsunuz ve bunun kendince avantajlarından faydalanıyorsunuz. Assassin'ler çok güçlü, çok yüksek bir damage çıkışına ve öldürmeye odaklı bir oynanışa sahipler.
Adblocker bulundu! Lütfen mesajımızı okuyun.

Sayfanın tam olarak yüklenmesini engelleyen AdBlock Plus veya başka bir reklam engelleme yazılımı kullandığınızı tespit ettik.

Flash, animasyon, iğrenç ses veya pop-up reklamımız yok. Bu can sıkıcı reklam türlerini uygulamıyoruz!

Siteyi işletmek için bizim de gelire ihtiyacımız bulunuyor ve neredeyse tamamı çevrimiçi reklamcılığımızdan geliyor.

Lütfen merlininkazani.com adresini reklam engelleme beyaz listenize ekleyin veya reklam engelleme yazılımınızı devre dışı bırakın.

×